שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

הבורסה ננעלה באדום: אל על צללה ב-8.5%, אג"ח אי.די.בי ב-10%

מדד ת"א 25 ננעל ללא שינוי ות"א 100 השיל 0.2%. הממשלה אישרה את הסכם השמיים הפתוחים. דלק ישראל זינקה ב-9.5% לאחר שקבוצת דלק העלתה את מחיר הצעת הרכש; מחזור המסחר - 692 מיליון שקל

שי סלינס 16:3221.04.13

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (א') בירידות שהתמתנו לקראת נעילת המסחר. ברקע: השבתת הטיסות של חברות התעופה הישראליות וההתפתחויות האחרונות בקבוצת אי.די.בי. מחזור המסחר הסתכם ב-692 מיליון שקל.

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד נדל"ן 15 ביטוח נפט וגז

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

ממשלת ישראל אישרה את הסכם השמיים הפתוחים עם האיחוד האירופי. שר האוצר יאיר לפיד אמר במהלך הדיון: "רפורמת השמיים הפתוחים טובה לישראל. היא תוביל להורדת המחירים ולהגברת התחרות, ולא תפגע בהיקף מקומות העבודה במשק אלא להפך". ההחלטה עברה ברוב של 16 מול שלושה מתנגדים - עמיר פרץ, יצחק אהרונוביץ וסופה לנדוור. לפיד ציין עוד כי התאחדות התעשיינים מעריכה שיווצרו כ-10 אלפי מקומות עבודה חדשים וכי ייצור מקומות עבודה הוא אחד היעדים המרכזיים שהציב משרד האוצר במרכז סדר היום שלו. 

 

במקביל עובדי חברות התעופה הישראליות אל על, ארקיע וישראייר שובתים מהיום החל מ-5:00 בבוקר ללא הגבלת זמן. זאת, לאחר שלמרות ניסיונות שנערכו כל סוף השבוע, למרות לחצים מצד יו"ר ההסתדרות וחשיפת דו"ח שהוסתר.

 

בעקבות הדיונים שהתקיימו השבוע על הסדר החוב בין בנק לאומי לבין חברת גנדן שבשליטת נוחי דנקנר והודעת בנק לאומי על ביטול הסדר החוב, החליטו שר האוצר יאיר לפיד ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר על הקמת ועדה שתבחן את סוגיית הסדרי החוב במשק. הרכב הוועדה יסוכם בתחילת השבוע בין השניים.

 

"העסקה לפיה אדוארדו אלשטיין ישקיע כספים נוספים בגנדן, תקפה שרירה וקיימת", כך מסר דנקנר בתגובה לדברי מנכ"לית בנק לאומי רקפת רוסק עמינח, שאמרה כי הסיכויים למימוש עסקת אלשטיין-גנדן אפסיים. דנקנר יצא לארגנטינה לפגישה דחופה עם אלשטיין בנסיון לזרז את מימוש האופציה להשקעה של 75 מיליון דולר בגנדן – החברה אם של אי.די.בי אחזקות. אופציה זו מותנית כאמור בהסדר מול לאומי ומזרחי. בתוך כך המניות אי.די.בי אחזקות ודיסקונט השקעות (דסק"ש) נסחרות בירידות חדות במחזור מסחר גבוה מהממוצע.

 

שרי האוצר ממדינות ה-G20 שנפגשו במהלך סוף השבוע בוושינגטון, החליטו כי יעקבו אחר השפעות שליליות שיגרמו תוכניות תמריצים רחבות היקף, כמו זו של הבנק המרכזי ביפן. הודעה זו נועדה להרגיע את המדינות המתפתחות החוששות ממלחמת מטבעות שהתחזק את המטבע המקומי שלהן. "מדיניות מוניטארית צריכה להיות מכוונת לעבר השגת יציבות מחירים מקומית ותמיכה בהתאוששות הכלכלית", נכתב בהצהרה המשותפת של המדינות. 

 


 

"כספים זרים ימשיכו לזרום אל שוק המניות"

ללא התייחסות לאירועים האחרונים, כלכלני בנק לאומי, הביעו התייחסו בסקירתם השבועית לרווחיות החברות במשק הישראלי וכתבו כי "בטווח הקרוב מגמת המסחר תושפע מהנעשה מעבר לים, ותתנהל בעיקר על רקע פרסום דו"חות כספיים ונתוני מאקרו בארה"ב מחד וההתפתחויות בנוגע למשבר החוב האירופי מאידך".

 

"בזירה המקומית, צפוי המסחר להיות מושפע מהמדיניות הכלכלית המתגבשת, שעלולה להעיב על רווחיות חברות במשק ולהשפיע לשלילה על הצריכה הפרטית בהמשך השנה. במידה שתחזור האופטימיות אל השווקים הגלובליים, אנו מעריכים כי כספים זרים ימשיכו לזרום אל שוק המניות המקומי ולתמוך בו", הוסיפו בבנק.

 

המסחר בוול סטריט ננעל בשישי בעליות בעליות בהובלת מניות הטכנולוגיה. נאסד"ק קפץ ב-1.3% ו-500 S&P טיפס ב-0.9%. עם זאת ביום חמישי סיימו המדדים המובילים בירידות כשדאו ג'ונס נחלש ב-0.6%, נאסד"ק איבד 1.2% ו-S&P 500 ירד ב-0.7%.

 

יו"ר ההסתדרות, עופר עיני יו"ר ההסתדרות, עופר עיני צילום: עמית שעל

 

שוק האג"ח

איגרות החוב של קבוצת אי.די.בי ריכזו מחזורי מסחר גבוהים ורשמו ירידות חדות. אי.די.בי אחזקות מסדרה ד' בעלת מח"מ (משך חיים ממוצע) של 2.8 שנים צללה ב-10% לתשואה של 72%. אג"ח אי.די.בי פתוח מסדרה ח' בעלת מח"מ של פחות מחצי שנה איבדה 6.6% לתשואת 'זבל' של 629%. במקביל גם סדרות האג"ח הארוכות יותר של פתוח יורדות בעד 7%.

 

כפי שנחשף היום ב"כלכליסט", בנק הפועלים מצוי על סף הסדר מול שתי הקרנות הזרות המחזיקות הגדולות (35%) באג"ח של אלביט הדמיה - יורק קפיטל ו־DK פרטנרס. ל"כלכליסט" נודע כי בתום חמש ישיבות וכמעט חודש של דיונים מתגבש הסכם בין הבנק לקרנות, שיסלול את הדרך לביצוע ההסדר בחברה שבשליטת מוטי זיסר.

 

חברת דירוג האשראי מידרוג אשרה היום מחדש דירוג "A2" באופק יציב לסדרות א' וב' של אפריקה מגורים. "החברה מציגה איתנות פיננסית גבוהה, גם בהתחשב בעלייה מסוימת ברמת המינוף שחלה לאחרונה, עקב חלוקת דיבידנד ורכישת קרקעות", כתבו במידרוג.

 

מה דעתך על מניית אפריקה:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

מניות במרכז

אמותשבשליטת אלוני חץ הודיעה הבוקר על רכישת שלושת בנייני חברת HP ביהוד תמורת 236 מיליון שקל, עסקה שנסגרה כבר ביום ה' האחרון. שלושת הבניינים המהווים את הקמפוס ההיסטורי של מרקורי הישראלית שנרכשה על ידי HP, הם בני 4 עד 8 קומות, והם משתרעים על פני שטח כולל של כ- 22 אלף מ"ר, ובנויים מעל חניונים בשטח של כ- 23 אלף מ"ר. 

 

דלק פטרוליום, מקבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה, הגישה היום לבורסה תיקון להצעת הרכש המלאה למניות דלק ישראל אשר לא נמצאות בשליטתה (13.1%), במטרה למחוק את החברה מהמסחר בבורסה ולהפוך אותה לחברה פרטית. תשובה העלה את הצעת הרכש למחיר של 10.55 שקל למניה - פרמייה של 10.5% על מחיר השוק.

  

לפי דיווח של רמי לוי לבורסה, FMR, הגדילה את אחזקותיה בחברה ל-5.75% לאחר שרכשה ביום חמישי לאחר תום המסחר מניות בשווי של 10 מיליון שקל.

 

מה דעתך על מניית בבילון:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
אפריקה השקעות יוצאת השבוע לגיוס של 200–250 מיליון שקל בהנפקת זכויות. ל"כלכליסט" נודע כי בעל השליטה בחברה לב לבייב צפוי למלא את מחויבותו ולהזרים במסגרת הגיוס 100 מיליון שקל. ההזרמה תבוצע אף על פי שבדצמבר האחרון, בביאור בדו"ח תזרים המזומנים החזוי של החברה, נרמז כי לבייב עלול שלא להזרים את הסכומים שהתחייב אליהם במסגרת הסדר האג"ח של החברה (בביאור זה נכתב כי "אין ודאות כי בעל השליטה יבצע את ההשקעות ההוניות ו/או יבחר לבצען במסגרת הנפקת זכויות".
 
בטל שלח
  לכל התגובות
  x