בורסת ת"א

בן-דב מוסיף פירורים למחזיקי האג"ח של סאני

בעל השליטה בסאני הציע לרכוש 5 מיליון אג"ח בנוסף ל־10 מיליון אג"ח שכבר התחייב לקנות. כמו כן התחייב להזרים לסאני רווחים ממכירת מובילאיי ותפוז

ערן סוקול 08:3615.04.13

אילן בן-דב, בעל השליטה בסאני (73%), נאלץ להכניס את היד עמוק יותר לכיס כדי לשמור על השליטה בחברה. החברה הודיעה אתמול כי בן דב ישפר את הצעתו לבעלי איגרות החוב של החברה במטרה להגיע להסדר. בן־דב התחייב לרכוש אג"ח חדשות של החברה בתוך שלושה חודשים ממועד ההנפקה בהיקף של 5 מיליון שקל ע"נ. בעל השליטה בסאני אף התחייב כי אם מכירותיהן של מובילאיי ותפוז יניבו רווחים, הם יוזרמו לסאני.

 

התחייבויות אלו מצדו של בן-דב מתווספות להצעתו הקודמת, שלפיה יחזיר לחברה אג"ח שבבעלותו בהיקף של 10 מיליון שקל ע"נ, ובנוסף תימחק הלוואת בעלים של 430 אלף שקל שנתן לחברה.

 

אחזקה נחותה

האג"ח שאותן בן־דב התחייב לרכוש הן משתי סדרות חדשות - ד' וה' - שהנפקתן מהווה חלק ממתווה ההסדר המתגבש. אג"ח אלו צמודות מדד ואינן נושאות ריבית. אם החברה תיקלע לקשיים, תהיה נחותה אחזקתו של בן־דב נחותה מזו של שאר בעלי החוב של החברה.

 

כמו כן, בתרחיש שבו יעדיפו מחזיקי האג"ח ללכת להסדר חוב, יועמדו אחזקותיה של סאני במובילאיי (0.5%) ותפוז (58.5%) למכירה — ובן־דב מחויב לפי ההסדר לרכוש אחזקות אלו. אלא שכעת הודיע בעל השליטה כי אם ימכור את האחזקות בתוך שנתיים ממועד הרכישה ברווח, יוזרמו הרווחים לסאני בתמורה להקצאת מניות החברה.

 

שני הנכסים המהותיים של סאני הם אחזקה ב־78.7% ממניות סקיילקס ואחזקה ישירה ב־1.4% ממניות פרטנר. מלבדם, מחזיקה החברה כאמור במובילאיי, תפוז וכן באג"ח להמרה של סקיילקס בשווי של כ־4 מיליון שקל. שווי השוק של כלל נכסי החברה עומד על 188 מיליון שקל, אבל הוא מתבסס בעיקר על מניית סקיילקס, שלה סחירות נמוכה מאוד, שווי נכסי זעום ואף הערת "עסק חי" בדו"חות. לאור זאת, סאני לא יכולה לממש את מניות סקיילקס מבלי להוביל לקריסה במחירן. סך כל ההתחייבויות של סאני עומד על כ־282 מיליון שקל.

 

אילן בן דב אילן בן דב צילום: עמית שעל

 

המשקיעים בדילמה

סקיילקס שנחשבת לנכס העיקרי של סאני נלחמת אף היא על הישרדותה. החברה מתמודדת עם מצוקה נזילות, כששווי נכסיה דומה לשווי התחייבויתיה — וזאת גם לאחר מכירת מרבית מניות פרטנר, שהיתה אחזקתה העיקרית. בנוסף, המחזיקים בני"ע השונים של סקיילקס מצויים בניגוד עניינים אפשרי. בעלי המניות מנסים לוודא את המשך חייה של החברה בתקווה ליהנות מעליית ערך עתידית של מניית פרטנר או של מכירת הזיכיון לשיווק מכשירי סמסונג. עם זאת, נטילת הלוואות נוספות עלולה לפגוע בנתח שיישאר למחזיקי סדרות האג"ח הארוכות אם סקיילקס לא תעמוד בהתחייבויותיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x