בורסת ת"א

מנגנת כל הדרך אל הבנק

מרים אן מהבנק הבינלאומי לא תכננה להתמקד בשוק ההון, אולם קורס ייעוץ השקעות אפשר לתחום לשבות את לבה במהרה

ענת ציפקין 08:0209.04.13

מרים אן, האנליסטית הראשית ביחידת המחקר לשוק ההון בבנק הבינלאומי, תכננה קריירה בנקאית בתחום האשראי הפרטי והעסקי - תחומים שרחוקים יחסית משוק ההון. אלא שזמן קצר לאחר שהחלה את הקריירה הבנקאית נחשפה אן לראשונה לשוק ההון, התאהבה בו במהרה והחליטה להעמיק את עיסוקה בתחום.

 

חיידק הבנקאות: הופיע בגיל צעיר

 

אן החלה את קריירת הבנקאות שלה אחרי שסיימה את לימודיה בתיכון. בגיל 19 התקבלה לעבוד כפקידה בבנק פאג"י (בנק פועלי אגודת ישראל מקבוצת הבינלאומי - ע"צ) שמתמחה במגזר החרדי והדתי. "בהדרגה התקדמתי לעמדת סגנית מנהל סניף באזור ירושלים, כשההתמחות שלי היתה בתחום האשראי הפרטי והעסקי. היה לי ברור מאוד שאמשיך לפתח קריירה בתחום הבנקאות".

 

נקודת המפנה: הקורס ששינה הכל

 

במסגרת עבודתה בסניף ירושלים הוחלט לשלוח את אן לקורס יועצי השקעות במטרה לערוך לה היכרות עם תחומי שוק ההון. אן נזכרת כי לא היססה לרגע ואפילו שמחה לצאת לקורס. "הצעד הזה התברר כמשמעותי ביותר להתפתחות הקריירה שלי, כי במהלכו קיבלתי החלטה ברורה להתמקד בשוק ההון במקום בפעילות הבנקאית המסורתית שבה עסקתי עד שיצאתי לקורס".

 

צעד זה הוביל את אן לעבור מסניף פאג"י להנהלת הבנק הבינלאומי ולזנוח את פעילות האשראי לטובת תחום ההשקעות. "קיבלתי את ההחלטה לעבור למחלקת ניירות ערך בלב שלם לאחר שבמסגרת הסטאז' שוק ההון שבה את לבי. ממש עשיתי סוויץ' בראש. האתגר המקצועי בתחום ההשקעות ריתק אותי אף שחיכה לי תפקיד ניהולי במערך הסניפים".

 

מרים אן, יועצת השקעות בבנק הבינלאומי מרים אן, יועצת השקעות בבנק הבינלאומי צילם: עמית שעל

 

"התוכניות שלי לעתיד הן להמשיך להתמקצע בשוק ההון ולהמשיך להתקדם הלאה בתפקידי הניהול בבנק, לאו דווקא בתחום האנליזה אלא במה שישבה את לבי. חשוב לי מאוד להתעסק בנושאים שמעניינים אותי, ועד עכשיו למזלי נהניתי מאוד לעשות את כל התחנות בדרכי המקצועית. מאוד חשוב לי להגיע בכל בוקר למשרד בתחושה של הנאה, עשייה וסיפוק".

 

התמכרות מיידית: מחוברת כל הזמן

 

ב־2007 סיימה אן את תהליך ההתמחות בייעוץ השקעות, ולאחר מכן החלה לעבוד במחלקת המחקר כאנליסטית. "מאוד התחברתי לתחום האנליזה, ובפרט בכל הנוגע לדו"חות הכספיים, קבלת ההחלטה לגבי ההמלצה על הנייר והראייה האנליטית. זה תפקיד מאתגר הדורש התעדכנות תמידית במגוון רחב של סקטורים הנוגעים במישרין ובעקיפין לשוק ההון. עם הזמן, בעיקר בגלל העניין שנוצר, שוק ההון הפך לחלק בלתי נפרד מחיי. ההתמכרות שלי לשוק ההון היתה מיידית, ובימים אלו אני מסכמת חמש שנים ביחידה כאשר לפני שנתיים קודמתי לתפקיד אנליסטית ראשית".

 

ביחידת המחקר נותנת אן מענה מקצועי למערך הייעוץ בקבוצת הבנק הבינלאומי. "אנו מעניקים כלים תומכי החלטה ליועצי ההשקעות בבנק באמצעות העברת סקירות שוטפות על ההתפתחויות בשוק ההון הן ברמת המאקרו והן ברמת המיקרו, מספקים חוות דעת על הנפקות וכותבים המלצות על קרנות נאמנות, מניות, איגרות חוב ותעודות סל. האתגר העיקרי בתפקיד שכזה היה הצורך בהתעדכנות שוטפת שכן מדובר בשוק דינמי שמשתנה בכל רגע. ברור שגם בחופש צריך להיות מחוברים למה שקורה בארץ ובעולם, אבל מתרגלים".

 

 

אשה בשוק ההון: הנושא המגדרי הוא לא סוגיה

 

"אני לא מרגישה חריגה בעובדה שאני אשה ושיש יותר גברים בשוק ההון, לא בבנק בפרט ולא בשוק ההון בכלל. אצלנו בבנק הבינלאומי יש לא מעט נשים בתפקידים ניהוליים בכלל ובפרט בתפקידי ניהול בכירים. אולי אנחנו חריגים בשוק ההון בעובדה שיש כאן הרבה מנהלות, כדוגמת אלה גולן שהיא מנהלת מחלקת ניירות ערך, אבל הנושא המגדרי הוא בכלל לא סוגיה אצלנו".

 

דעתי על השווקים: סממני צמיחה והתאוששות

 

"הכלכלות המפותחות מאופיינות כעת בסביבת ריבית נמוכה עם סממני צמיחה והתאוששות. נתונים אלו מביאים את המשקיעים בארץ ובעולם להסיט כספים נוספים לשוק המניות, מה שתומך בהנחה כי בשנה שלפנינו השווקים יהיו שוריים. מומלץ להשקיע במדדי המניות המובילים בארץ ובחו"ל כאשר אנו ממליצים על חלוקה שווה בין השוק המקומי והשווקים בחו"ל.

 

"בחלק הסולידי - את ההשקעה באג"ח ממשלתיות ראוי לבצע באמצעות האפיק השקלי בדגש על מח"מ בינוני, כאשר את ההשקעה באפיק הצמוד כדאי ליצור באמצעות בחירה מוקפדת של איגרות חוב קונצרניות המאופיינות במח"מ בינוני. מטרת מרכיב המט"ח בתיק (10%) היא למתן את תנודתיות התיק, שכן בשנים האחרונות ראינו מתאם שלילי בין אפיק זה ובין מרבית האפיקים האחרים בתיק".

 

אם לא הייתי.... רואת חשבון

 

"אז כנראה הייתי במקצוע אחר בתחום הריאלי, כפי הנראה ראיית חשבון. אני מאוד נמשכת לתחום המספרים והאנליזה".

 

מחוץ לבנק ספרים וגיטרות

 

"אני נהנית מקריאת ספרים, בעיקר מז'אנר הפרוזה המתורגמת, אך התחביב העיקרי שלי הוא מוזיקה. כחובבת מוזיקה מגיל קטן אני פורטת על מיתרי הגיטרה הקלאסית שמלווה אותי מגיל 17 עם החבר'ה ועם המשפחה. יש לי כמה גיטרות אצלי בבית ואצל ההורים ואני פורטת עליהן להנאתי בלא מעט הזדמנויות".

 

מרים אן (33)

תפקיד: אנליסטית ראשית ביחידת המחקר לשוק ההון בבנק הבינלאומי

השכלה: תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במינהל עסקים

מצב משפחתי: רווקה

מקום מגורים: תל אביב

 

השורה התחתונה של מרים אן: "מומלץ להשקיע במדדי המניות המובילים, כשאנו ממליצים על חלוקה שווה בין השוק המקומי לשווקים בחו"ל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x