שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

דנקנר יבקש דחייה במימוש האופציה בגנדן לחודש יוני

האופציה של אלשטיין להשקעה בגנדן עומדת לפקוע מחרתיים. אלשטיין צפוי להפקיד בשבועות הקרובים דמי רצינות של עד 30 מיליון דולר בבנקים בישראל

גולן חזני 07:4508.04.13

איש העסקים היהודי ארגנטינאי אדוארדו אלשטיין עשוי להפקיד בשבועות הקרובים עשרות מיליוני דולרים בחשבונות בנק ישראליים, כאקט של הפגנת רצינות מול מחזיקי האג"ח. ל"כלכליסט" נודע כי ככל הנראה מדובר בסכום של עד 30 מיליון דולר שאלשטיין אמור להפקיד בחשבונות בנק פרטיים שיפתח על שמו בארץ, אולם לא בנאמנות כפי שדרשה הנציגות.

צמצום הוצאות המטה

במקביל צפויה אי.די.בי אחזקות שבשליטת נוחי דנקנר לבקש ממחזיקי האג"ח ארכה נוספת למימוש האופציה של אלשטיין להשקעה בגנדן, עד יוני, זאת מאחר שהאופציה מסתיימת ב־10 בחודש, כלומר מחרתיים. האופציה מדברת על הזרמה של 75 מיליון דולר מצד אלשטיין לחברת גנדן, שבאמצעותה שולט דנקנר בקבוצת אי.די.בי, תמורת 21% נוספים ממניות גנדן. אלשטיין רכש במהלך השנה שעברה 10% ממניות גנדן בהשקעה של 25 מיליון דולר. עוד נודע ל"כלכליסט" כי בכוונת אי.די.בי לבצע בקרוב שינויים מבניים בקבוצה שיצמצמו עוד יותר את הוצאות המטה שלה. בכך מתכוונת החברה להיענות לדרישות מחזיקי האג"ח לצמצם בהוצאות שנראות מנופחות ומופרזות בעיניהם.

 

אלשטיין. הכסף לא יופקד בנאמנות אלשטיין. הכסף לא יופקד בנאמנות צילום: אוראל כהן

 

אי.די.בי אחזקות הגיעה למתווה מוסכם להסדר חוב מול נציגות האג"ח שלה לפני כחודש. על פי ההסדר, דנקנר יישאר בעל השליטה ויהיה חלק מגרעין שליטה משותף בחברה עם אלשטיין לאחר שזה יזרים את 75 מיליון הדולרים (כ־275 מיליון שקל). ההסדר כפוף להסכמת הבנקים המממנים של גנדן. הנושה הגדול של גנדן מבין הבנקים הוא בנק לאומי עם חוב של כ־450 מיליון שקל, והחוב כלפי מזרחי טפחות הוא של כ־85 מיליון שקל.

 

לאי.די.בי אחזקות חוב של 1.75 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח ו־300 מיליון שקל לבנקים. כפי שמסתמן, מתוך 275 מיליון השקלים שיזרים אלשטיין לגנדן יוזרמו לתוך אי.די.בי אחזקות 235 מיליון שקל. יתרת הסכום תועבר כנראה ללאומי ולמזרחי טפחות. לצורך חישוב החבילה הכוללת של הזרמת הבעלים יובאו בחשבון גם 40 מיליון שקל מהשקעתו של אלשטיין שהזרימה גנדן לא.די.בי ב־2012. בנוסף על כך, יוקצו למחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות כ־15% ממניות החברה, ששוויין לצורך ההסדר הוא כ־100 מיליון שקל.

 

כמו כן סוכם כי במהלך חמש השנים הקרובות יוזרמו 225 מיליון שקל נוספים לתוך אי.די.בי אחזקות. בנוסף יורכבו ארבע סדרות אג"ח חדשות בהיקף כולל של 1.56 מיליארד שקל, שייפרסו לתקופה של עד 13 שנה ויישאו ריביות של סביב 5%. לפי הערכת הנציגות מדובר בהסדר בשווי כלכלי של 1.04 מיליארד שקל - כלומר תספורת של עד כ־50% ושל עד כמיליארד שקל. לדנקנר יינתן פטור מתביעות.

 

לשון המאזניים של אלוני

במקביל תיערך בימים הקרובים הצבעה חוזרת של מחזיקי האג"ח מסדרה ד' של אי.די.בי אחזקות בנוגע לשאלת הענקת סמכות לנציגות לנקוט הליכים נגד החברה. בהצבעה הקודמת לא הושג רוב דרוש נגד הענקת סמכות זאת, אולם בהצבעה החוזרת צפוי להתקבל רוב כזה לאחר שקופות הגמל של גילעד טענו להצבעה שגויה שלהם.

 

במקביל, גם מחזיקי האג"ח הפרטיים הודיעו אתמול כי בניגוד להצבעה הקודמת שלהם, שבה תמכו בהענקת סמכות לנציגות לנקוט הליכים נגד החברה, הם יצביעו כעת נגד. עו"ד אוהד אלוני שמוביל את המחזיקים הפרטיים שמהווים לשון מאזניים בהצבעה, נפגש עם נציגי החברה ואתמול שיגר מכתב למחזיקים שבו כתב: "למיטב הבנתנו הנסמכת על מסרים שהועברו על ידי הנציגות באסיפה האחרונה, וכן שורה של אינדיקציות לתהליכים שמתרחשים להערכתנו מאחורי הקלעים, לרבות הערכתנו כי כספי האופציה של אלשטיין צפויים להגיע במהלך השבוע הקרוב, אי לכך, הגענו למסקנה כי לא נכון יהיה לתמוך (בהענקת סמכות לנציגות האג"ח - ג"ח)". אלוני הוסיף כי העובדה שלא נכללה הערת "עסק חי" בדו"חות אי.די.בי, מרחיקה את סיכויי הצלחתם של הליכים משפטיים שיוגשו נגד החברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x