שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

רוסק־עמינח: "התוצאה ב־2012 נמוכה ממה שמצופה מבנק לאומי"

במכתב לעובדיה כתבה רקפת רוסק־עמינח כי תוצאת לאומי אשתקד "רחוקה מלהשביע את רצוננו"

שניר הנדלר 06:5703.04.13

התוצאה שהשיג בנק לאומי אשתקד "נמוכה משמעותית ממה שהיינו מצפים מלאומי ורחוקה מלהשביע את רצוננו", כך כתבה מנכ"לית הבנק רקפת רוסק־עמינח במכתב לעובדי הבנק שהגיע לידי "כלכליסט". לאומי סיים את 2012 עם רווח נקי של 931 מיליון שקל, צניחה של 50.8% לעומת 2011. תשואת הרווח הנקי על ההון של הבנק הסתכמה ב־3.8%. לשם השוואה, ב־2011 השיג לאומי תשואה להון של 8.3%.

רוסק־עמינח ציינה במכתב כי הסיבה לביצועים החלשים נבעה בעיקר מאירועים שאינם קשורים לליבת הפעילות הבנקאית. "הירידה ברווח הנקי בשנה החולפת, נובעת משלושה נושאים עיקריים, אותם אנו מנהלים בשיקול דעת ומתוך הסתכלות לטווח ארוך", כתבה. "גורמים אלה פגעו בשורה התחתונה בסכום של כ־850 מיליון שקל, סכום גבוה בכל קנה מידה".

 

רוסק־עמינח. "יישום תוכנית ההתייעלות חיוני לבנק" רוסק־עמינח. "יישום תוכנית ההתייעלות חיוני לבנק" צילום: עמית שעל

 

הנושא הראשון שאליו התייחסה רוסק־עמינח נגע לחקירה שמנהל משרד המשפטים האמריקאי כנגד הבנק, לאחר שעלה החשד שהבנק סייע ללקוחותיו להעלים מס מהרשויות בארה"ב - "סוגיה איתה מתמודדים עשרות בנקים בעולם ובארץ, ובכלל זה גם לאומי", ציינה רוסק־עמינח. "בהחלטה מודעת ומתוך רצון לשים את הסוגיה הזו מאחורינו נקטנו בגישה פרואקטיבית לבחינה וטיפול בנושא. כתוצאה מכך רשם הבנק הפרשה בסכום של כ־400 מיליון שקל בדו"חות הכספיים ל־2012.

 

"הנושא השני הינו ביצוע החסר של החזקותינו הריאליות", כתבה רוסק־עמינח. ב־2012 רשמה ההחזקה של לאומי בפרטנר (כ־5%) ירידת ערך של 160 מיליון שקל, לאחר שמניית חברת התקשורת איבדה אשתקד כ־31%. הפסד נוסף בהיקף של 110 מיליון שקל ספג לאומי ב־2012 על חלקו של הבנק (18%) בהפסד שרשמה החברה לישראל במהלך התקופה. "במענה לכך, גיבשנו השנה אסטרטגיה חדשה, שמתבססת על ניהול כולל של תיק הנוסטרו, ועל ניהול תיק השקעות מגוון ומפוזר יותר", הוסיפה.

 

"הנושא השלישי הינו קידום תוכנית ההתייעלות של הבנק", הסבירה רוסק־עמינח, לאחר שהבנק רשם בדו"חות הכספיים הוצאה של 323 מיליון שקל בגין פרישה מוקדמת של עובדים בעקבות שינוי תמהיל תוכנית ההתייעלות עליה הכריז בפברואר 2012, שבמרכזה קיצוץ של 800 משרות עד 2014. "כולנו ערים ורתומים לתוכנית זו. מתוך רצון לשפר את ביצועיו של הבנק ואת רמת התחרותיות שלו במערכת הבנקאית. זהו תהליך מורכב המנוהל באחריות, ברגישות ובהידברות. אני משוכנעת שיישום מיטבי של תוכנית ההתייעלות חיוני לבנק ומהווה נדבך משמעותי בהצלחתו בעתיד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x