בורסת ת"א

קרנות אג"ח שקלי עם חשיפה למניות: התשואות גבוהות, אך גם הסיכון

חלק לא מבוטל מהקרנות בקטגוריה הצליחו להכות את מדדי הייחוס שלהן, אולם לא תמיד הוא משקף את הסיכון שטמון בהשקעה

בועז בן־נון 07:5928.03.13

בטור הנוכחי נתייחס לקרנות האג"ח השקליות עם חשיפה למניות. היתרון למשקיע בקטגוריה זו טמון ביכולת שלו לשלב השקעה במניות עם השקעה באג"ח בקרן אחת. אחוז ההשקעה האפשרי במניות ניתן בדרך כלל בתוספת לשם הקרן.

 

על פניו, הקרנות בקטגוריה מהוות הזדמנות למשקיעים סולידיים להוסיף להשקעה שלהם מעט סיכון ולשלב את השקעותיהם בין מק"מ, אג"ח ומניות. עם זאת, כדאי לשים לב לכך שהקרנות עשויות להשקיע באג"ח קונצרניות, שהן כשלעצמן מסוכנות לא פחות ממניות. כך או אחרת, פורטפוליו ההשקעה של הקרנות בקטגוריה מורכב ברובו מאג"ח (קונצרניות וממשלתיות), ובחלקו הקטן ממניות, נזילות, מק"מ ומט"ח.

 

דב ילין, ממנהלי ילין-לפידות דב ילין, ממנהלי ילין-לפידות צילום: תומי הרפז

 

בקטגוריה יש 39 קרנות שמנהלות 6.2 מיליארד שקל, ובשלושת החודשים האחרונים נרשמה בהן זרימה כוללת חיובית של 760 מיליון שקל כשהתורמת הגדולה לקטגוריה היא קרן מיטב שקל קצר + אסטרטגיה חכמה שהוסיפה 380 מיליון שקל למאזנה (תוספת של 42%). מנגד, הפודה הגדולה היא אי.בי.אי מק"מ פלוס שהשילה 134 מיליון שקל (8.5%).

עוד ראויה לציון היא קרן אלטשולר שחם מק"מ פלוס ששילשה את היקף נכסיה, העומד כיום על 266 מיליון שקל.

מבט על התשואות של הקרנות לעומת הסיכון שלהן מעלה שאלה כיצד נכון למשקיע לבחור את הקרן - האם לפי התשואה ההיסטורית, הגלויה והמפורסמת, או לפי הסיכון שחבוי אי שם בתוך פרופיל ההשקעה האמיתי של הקרן? בקרנות מסוג זה, שמאפשרות את הגמישות, כדאי למשקיע לדעת מהו פורטפוליו ההשקעות המדויק והמעודכן של הקרן וזאת כדי לקבל תמונת מצב מדויקת בנוגע ליחס התשואה־סיכון שמצפה לו.

 

 

 

 

הראשונה בדירוג ל־18 חודשים היא ילין לפידות 20/90. תשואת הקרן היא הגבוהה ביותר ב־18 חודשים (12.12%). מנגד, חשוב לשים לב כי אף שהקרן מכה את מדד הייחוס, הוא לא תמיד משקף את פרוטפוליו ההשקעה של הקרן. הקרן מנוהלת על ידי ירון גולומב ואורי קרן.

 

השניים מנהלים גם את הקרן השנייה בדירוג - ילין לפידות ריבית משתנה פלוס.

 

אילים שקלית מנוהלת שמדורגת במקום החמישי בדירוג הקרנות היא קרן קטנה עם תשואות גדולות. הקרן הניבה תשואות של 11.37% ו־13.85% ב־18 וב־36 החודשים האחרונים (הגבוהה ביותר בשלוש שנים) בהתאמה, כשהיא משקיעה כ־80% באג"ח ממשלתיות, 9% באג"ח קונצרניות ו־3% במניות. מדד הייחוס המוצהר שלה, אג"ח ממשלתי שקלי, משקף נאמנה את מרבית הרכב ההשקעה והסיכון, ללא הרכיב המנייתי.

 

מיטב שקלית 20/80, הקרן שמדורגת במקום העשירי, טרחה, חשבה והציגה מדד ייחוס הוגן שמשקף את מנעד ההשקעות שלה: מדד הייחוס המוצהר של הקרן מורכב מ־50% ממשלתיות שקליות, 30% מדד תל בונד שקלי ו־20% מדד ת"א־100. הרכב ההשקעות שלה הוא 40% באג"ח ממשלתיות, 27% באג"ח הקונצרניות ו־16% במניות. אמנם זוהי הקרן היקרה ביותר ואחת המסוכנות בקטגוריה (1.72%), אבל, הכל על השולחן, גלוי, ידוע וראוי לאימוץ.

 

השורה התחתונה: היתרון בהשקעה בקטגוריה זו הוא חשיפה לאג"ח ומניות אולם חשוב לבחון את הרכב ההשקעות כדי להבין את מידת הסיכון.

 

IFO מפיצת מוצרי מורנינגסטאר בישראל

בטל שלח
    לכל התגובות
    x