$
בורסת ת"א

צדיק בינו הפיץ מניות פז-נפט ב-200 מיליון שקל מחוץ לבורסה

ל"כלכליסט" נודע כי נרשמו ביקושים גבוהים במיוחד וכי עמיתים היה בין הגופים המוסדיים הבולטים שרכשו מניות. מניית פז יורדת בבורסה ב-3%; לידר שוקי הון הפיץ את המניות

שי סלינס 13:5521.03.13

בעל השליטה בחברת פז-נפט, צדיק בינו, סיים להפיץ מניות של החברה בהיקף של כ-200 מיליון שקל מחוץ לבורסה. ל"כלכליסט" נודע כי נרשמו ביקושים גבוהים במיוחד למניות וכי עמיתים (קרנות הפנסיה הותיקות) היה בין הגופים המוסדיים הבולטים שרכשו מניות. לידר שוקי הון הפיץ את המניות.

חברת פז נסחרת בבורסה לפי שווי שוק של 5.8 מיליארד שקל. ב-12 החודשים האחרונים השלימה מניית החברה זינוק של 15% בבורסה של תל אביב.

 

מאז יום הנפקתה חילקה פז-נפט דיבידנד של 1.3 מיליארד שקל, בעוד שבחודשים האחרונים זוכה החברה לעדנה על רקע העלייה במרווחי הזיקוק - ההפרש בין מחיר הנפט הגולמי לבין מחיר תוצרי הזיקוק. מגמה זו עשויה להכריע את הכף עבור בינו, שיעדיף את השליטה בפז על פני השליטה בבינלאומי - בהתאם לדרישת ועדת הריכוזיות המאלצת את צדיק בינו לבחור אם למכור את חברת האנרגיה או את הבנק הבינלאומי. 

 

תחנת דלק של פז תחנת דלק של פז צילום: צביקה טישלר

 

בינו מחזיק בחברת פז-נפט בכ-45% באמצעות החברה הפרטית שבשליטתו המלאה - בינו אחזקות. שווי האחזקה שלו בחברה נכון להיום עומד על כ-2.6 מיליארד שקל.

 

לפי הדוחות הכספיים של החברה שפורסמו אתמול, המכירות של פז ב-2012 הסתכמו ב-18.55 מיליארד שקל, לעומת מכירות של 18.66 מיליארד שקל ב-2011. עיקר הירידה נבעה מהירידה במכירות פז-זיקוק בעקבות השיפוץ התקופתי שנערך ברבעון האחרון של שנת 2012 , ומהירידה בכמויות המכירה בפז קמעונאות ומסחר ובפז-תעשיות, שהתקזז חלקית בעלית מחירי הדלקים מול השנה המקבילה אשתקד.

x