שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

השעון מתקתק: הבורסה בת"א ננעלה בירידות במחזור נמוך של 367 מ' ש'

המדדים ת"א 25 ות"א 100 ירדו ב-0.4% ומדד הבנקים איבד 0.6%. אג"ח קבוצת מועדון 365 קפץ ב-16% לאחר שהחברה השלימה מכירת סיבוס ל-Sodexo. מזור עלתה ב-4% לאחר שקיבלה אישור לשווק את המערכת שפיתחה באוסטרליה

גיא בן סימון 16:3503.03.13

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (א') בירידות במחזור נמוך של 367 מיליון שקל על רקע החלטת דירקטוריון הבורסה באחד העם על הארכת שעות המסחר. לשם השוואה מחזור המסחר הממוצע בחודש פברואר עמד על 954 מיליון שקל ובינואר על 1.01 מיליארד שקל.

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

מסיכום פברואר בבורסה עולה כי מדד ת"א טיפס ב-3.8% ומדד ת"א 100 הוסיף 4.2% לערכו. מחזור המסחר הממוצע עמד על 955 מיליון שקל. 

 

הבורסה לניירות ערך בתל אביב עלתה שלב במאבק שלה בירידה המתמשכת במחזורי המסחר ובהחזרת המשקיעים הזרים והודיעה על שינויים בשעות המסחר, שבכללם הוספת שעת מסחר בימים שני עד חמישי וקיצור שעות המסחר בראשון. המהלך של הארכת המסחר בשעה, כפי שהיה נהוג כבר בעבר, לא הצליח להפיל מהכיסא את הסוחרים בשוק ההון ואף אחד מהם לא הגדיר את המהלך כהמהפכה של ממש. "הארכת המסחר בשעה לא תביא לפה את הזרים", אמר ל"כלכליסט", ערן יעקובי, מנהל מחלקת המחקר של דש. "אם היו מעבירים את כל שעות המסחר של יום ראשון לשישי זה היה יותר מקרב למטרה של החזרת המשקיעים הזרים. מדובר פה בצעד קוסמטי עד שימצאו פיתרונות יצירתיים יותר".

 

 

בורסת תל אביב בורסת תל אביב צילום: עמית שעל
 

״אנו עדיין רואים לנכון להחזיק ברמת חשיפה נמוכה יחסית ברכיב המנייתי המקומי, תוך הדגשת רמת הסיכון הגבוהה ברכיב זה בטווח הקרוב", כך כותבים כלכלני בנק הפועלים בסקירתם השבועית, זאת על רקע החשש מגזירות תקציביות, מהאטה בכלכלה המקומית, מהסיכונים הגיאופוליטיים ומעלייה באי הוודאות באירופה על רקע הבחירות באיטליה. לדבריהם, "בחלוקה ענפית, אנו רואים לנכון למקד את התיק במניות דפנסיביות, המאופיינות ביציבות בפעילותן. מנגד, אנו ממליצים לצמצם חשיפה למניות בעלות בטא גבוהה לשוק ההון".

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה חתם השבת על חוק הקיצוץ התקציבי המכונה "סקווסטר", במסגרתו עד סוף השנה יקוצצו 85 מיליארד דולר מתקציב המדינה. המהלך תוכנן עוד ב-2011 במסגרת משא ומתן בין הבית הלבן למפלגה הדמוקרטית, במסגרת המאמצים לבלום את החוב ההולך וגדל של ארה"ב ולצמצם את ההוצאות ב-1.2 טריליון דולר בתוך עשר שנים. אם לא תושג פשרה בשנת התקציב הנוכחית, ישראל עלולה להפסיד סיוע ביטחוני של עד 660 מיליון דולר.

 

יו״ר הפדרל ריזרב, בן ברננקי, אמר ביום שישי כי "הפסקה מוקדמת של ההקלות הכמותיות יכולה להוביל להאטה בצמיחה הכלכלית, ולגרום להארכת תקופת הריביות הנמוכות".

 


 

שוק האג"ח

נציגות מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח מגבירה את הלחץ על בעל השליטה בחברה, נוחי דנקנר. בקרב רוב הסדרות הושג רוב בהצבעה בעד הרחבת סמכויות נציגות בעלי האג"ח לנקוט בצעדים נגד החברה. בינתיים, גם בחברה־האם אי.די.בי אחזקות נרשמו בסוף השבוע התפתחויות שליליות, לאחר שבתום פגישה מאכזבת שנערכה ביום חמישי בין מחזיקי האג"ח להנהלת החברה הודיעו המחזיקים כי המגעים הגיעו למבוי סתום.

 

קבוצת מועדון 365 השלימה מכירת סיבוס ל-Sodexo. התמורה שנקבעה בגין המניות הנמכרות היא 90 מיליון שקל. מדובר באקזיט יוצא דופן עבור קבוצת המשביר היות שסך ההשקעה בסיבוס העוסקת בתחום ההסעדה הסתכם בכ-6.5 מיליון שקל בלבד. במקביל איגרות החוב של מועדון 365 מסדרה ב' מזנקת ב-10%.

 

מניות במרכז

השותפות בלווייתן, רציו, דלק קידוחיםו אבנר, ירכזו עניין על רקע דחיית עסקת וודסייד. ההודעה מטעם החברות הישראליות יצאה לאחר שבחתימה על הסכם העקרונות בתחילת דצמבר, הצהירו הצדדים כי תושלם עד לסוף פברואר השנה, "לאחר ההסדרה הרגולטורית שתאפשר יצוא גז מלווייתן". 

 

שמן נפט וגז הודיעה הבוקר לבורסה כי היא קיבלה את אישור משרד הביטחון להארכת רישיון הקידוח ים 3 עד ל-30 באפריל השנה. שמן ביקשה הארכה עד ל-30 ליוני וכעת במשרד הביטחון העבירו את בקשתה להארכה עד מועד זה לגורמים הרלוונטים.

 

מניות חברות התקשורת יירכזו עניין לאחר שביום חמישי פרסם משרד התקשורת שימוע ולפיו הוא ממליץ על הפחתה של 70% בדמי הקישוריות בטלפון הנייח ומבקש את התייחסותן של חברות הטלפוניה בזקו-HOT בתוך 60 יום. אלו צפויות להפסיד עשרות מיליוני שקלים בעקבות המהלך - שיתורגם לחיסכון יפה בחברות הסלולר פרטנרו סלקום.

 

בזקשבשליטת שאול אלוביץ' הודיעה כי ההמלצה של משרד התקשורת על הפחתת דמי הקישוריות בטלפון הנייח יגרור פגיעה לא משמעותית בתוצאות השנתיות של החברה. "לשינוי זה שיפחית את הכנסות החברה מקישוק גומלין השפעה מקזזת ברמת הקבוצה לאור ההפחתה בהוצאות החברה והחברות הבנות באותו עניין", לפי הודעתה של בזק.

 

מניית אלוטמרכזת מחזור מסחר גבוה מהממוצע לאחר שחזרה מוול סטריט עם פער ארביטראז' שלילי של יותר מ-5%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x