בורסת ת"א

שקיפות יקרה: החוסכים ישלמו 40 שקל עבור מידע מהמסלקה

המפקח על הביטוח עודד שריג הציג את התעריף של המסלקה הפנסיונית, שמוקמת בימים אלו. המוסדיים יחויבו בתשלום קבוע של 3,000 שקל בשנה

רחלי בינדמן 07:3821.02.13

פרופ' עודד שריג, המפקח על הביטוח, חושף לראשונה את העלויות שיספגו השחקנים בשוק הפנסיוני כתוצאה מהקמתה של המסלקה הפנסיונית. המסלקה הפנסיונית היא מערכת שדרכה יוכל הציבור הרחב לקבל מידע על חסכונותיו שמנוהלים על ידי חברות הביטוח ובתי ההשקעות. כמו כן גם הגופים הפנסיוניים עצמם יוכלו לסלוק כספים באופן באופן פשוט. בימים אלו עוסקת נס טכנולוגיות בהקמת המסלקה לאחר שזכתה באוגוסט האחרון במכרז שפרסם המפקח לתפעולה.

בטיוטת הוראה שפרסם שריג (וכפופה לתגובות מהמוסדיים) נכתב כי "כדי לייעל את ענף החיסכון הפנסיוני ולהופכו לדיגיטלי, החליט הממונה על שוק ההון להעניק רישיון להפעלת מערכת סליקה פנסיונית מרכזית. על הגופים המוסדיים וסוכני הביטוח חובה להשתמש במערכת, וחברת נס טכנולוגיות רשאית לגבות מהמשתמשים בה דמי שימוש". שריג אף מציג בטיוטה את דמי השימוש, שלפיהם חברות הביטוח ובתי ההשקעות המנהלים כספים פנסיוניים יידרשו לשלם מדי שנה לנס 3,000 שקל. המפקח אף מבהיר כי בשנה קלנדרית שבה המדד עולה יותר מ־5% יעודכנו דמי השימוש בשיעור עליית המדד באותה שנה.

 

אלא שהמפקח לא רק מחייב את המוסדיים לשלם דמי שימוש עבור המסלקה אלא גם את החוסכים עצמם. שריג מציג מחירון עלויות אופציונלי לשירותים שונים, ובו הוא מגדיל את תקרת הסכומים המותרים לגבייה. לדברי שריג, נס יכולה להפחית את דמי השימוש ממחירון הבסיס בכפוף לאישור המפקח.

 

  צילום: מיקי נועם אלון

 

לפי התעריף, חוסך שיבקש לקבל מידע כללי לגבי חסכונותיו וישלח שאילתה כללית דרך המסלקה לכלל הגופים הפנסיוניים - דוגמת בקשה לקבל מידע אם ברשותו חסכונות אצל מי מהגופים האמורים ובאילו היקפים - ישלם 40 שקל עבור הפעולה לפי המחירון המוצע. בקשת מידע על מוצר פנסיוני מסוים תעלה 5 שקלים, העברת מידע על יתרות פיצויים (בכל המוצרים הקיימים) לזכות עובד מסוים אצל גוף מוסדי מסוים תעלה חצי שקל לכל עובד. אם מעסיק יבקש לקבל נתונים על כספים שהעביר לגופים מוסדיים דרך המסלקה, הוא ישלם 40 שקל לבקשה, וכן שקל עבור כל עובד שלו.

 

משתמש שאינו גוף מוסדי (חוסך, סוכן או מעסיק) שיזם פעולה שלא הושלמה בשל תקלה שנגרמה באשמתו, יחויב במלוא עלות הפעולה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x