$
מט"ח וסחורות

הכל זהב? סורוס צמצם חשיפתו למתכת לנוכח ירידת מחירים אפשרית

גורו ההשקעות חתך ברבעון האחרון של 2012 את השקעותיו הישירות בזהב ב-50%, ובמקביל צמצם את חלקו בחברות כריית הזהב

סוכנויות הידיעות 15:0916.02.13

גורו ההשקעות ג'ורג' סורוס הקטין את חשיפתו לזהב זאת על רקע ירידה מסתמנת במחירה של המתכת היקרה. ברבעון האחרון של 2012 הוא חתך ב-50% את השקעותיו הישירות בזהב ובמקביל צמצם את חלקו בחברות כריית הזהב, כך מדווחת רשת סי-אן-אן.

 

 

קרן הניהול של סורוס, המרכזת נכסים בהיקף של 8.5 מיליארד, דולר מחזיקה כ-600 אלף מניות בתעודת סל ETF. בשווי כולל של 97 מיליון דולר. ברבעון השלישי של 2012 הוא החזיק בכ-1.3 מיליון מניות בשווי כולל של 227 מיליון דולר.

 

חברת ההשקעות סורוס פאנד מנג'מנט מכרה את חלקה בחברת הכרייה קינרוס גולד קורפ תמורת 18 מיליון דולר אך ממשיכה להחזיק במניות של פריפורט מק'קורן. אין זו פעם ראשונה שסורוס מחליט להתרחק מזהב: בשנת 2011 הוא מימש אחזקות בשווי 800 מיליון דולר.

 

 

הביקוש לתכשיטי זהב צפוי לעלות בסין הביקוש לתכשיטי זהב צפוי לעלות בסין צילום: בלומברג

 

מחירי הזהב הושפעו לרעה מחשש המשקיעים לעתידה של הכלכלה הגלובלית הסובלת ממשבר מתמשך. לאחר שהגיעו לשיא של 1,800 דולר לאונקיה באוקטובר אשתקד, המחירים ירדו לרמה של 1,600 דולר.

 

בשנה שעברה, הביקוש לזהב במונחים כספיים הגיע לשיא של כל הזמנים -  236.4 מיליארד דולר אך מבחינת הכמות נרשמה ירידה של 4%. אנליסטים מציינים כי העלייה הגדולה הושגה בזכות ביקוש מצד בנקים מרכזיים ויצרני תכשיטים ואילו המשקיעים דווקא צמצמו את החשיפה שלהם לזהב. התחזיות לשנים קרובות מדברות על ביקוש יציב לזהב לנוכח דרישה הולכת וגוברת לתכשיטים בהודו וסין ובמקביל ירידה של נוכחות המשקיעים בשוק הזהב.

 

בניגוד לסורוס, מנהל הקרנות ג'ון פולסון בחר שלא לצמצם את חשיפתו לזהב ולא ערך שינויים בתיק ברבעון האחרון של 2012. משנת 2002 נרשמה עלייה של 481% במחירה של המתכת שנסחרה אז תמורת 275 דולר לאונקיה.

 

סורוס הרוויח קרוב למיליארד דולר ב-3 חודשים כתוצאה מהימור נגד הין היפני, כך לפי דיווח של "וול סטריט ג'ורנל" בשבוע שעבר. 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x