שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
מט"ח וסחורות

הדולר ירד ל-3.68 שקלים; "חולשת הדולר פוגעת ישירות ביצוא"

הדולר נחלש ב-0.2%. היורו ננעל ללא שינוי מהותי ושערו היציג 5 שקלים. מנכ"ל התאחדות התעשיינים אמיר חייק קורא לפישר להתערב במיידי כדי לייצב את הדולר

גיא בן סימון 15:4407.02.13

הדולר נחלש היום (ה') ב-0.2% ושערו היציג נקבע על 3.68 שקלים. היורו ננעל ללא שינוי מהותי ושערו היציג 5 שקלים. 

יתרות מטבע החוץ של בנק ישראל הסתכמו לסוף ינואר ב-78.4 מיליארד דולר, עלייה של 2.51 מיליארד דולר לעומת סוף דצמבר. העלייה ביתרות המט"ח מיוחסת לשערוך יתרות מט"ח בסך של 636 מיליון דולר, העברות של 20 מיליון דולר מהסקטור הפרטי והעברות ממשה מחו"ל של 1.85 מיליארד דולר, כך פרסם היום בנק ישראל.  ככל הנראה, סעיףהעברות הממשלה מחו"ל מתייחס לגיוס הכספים של האוצר, יום לפני הודעת ההתפטרות של פישר מתפקידו כנגיד בנק ישראל.

 

סטנלי פישר סטנלי פישר צילום: אבי פרץ, ynet

 

הבנק המרכזי של אירופה הותיר את שער הריבית לפברואר על רמתה הנוכחית - 0.75%. עיני המשקיעים נשואות לנאומו של מריו דראגי במסיבת העיתונאים שלאחר הכרזת הריבית בציפייה כי יתייחס לתיסוף היורו לאחרונה ולמצבן של מדינות הפריפריה כמו ספרד ויוון המתקשות להתייצב.

 

הבנק המרכזי באנגליה הותיר היום את הריבית על כנה ברמה של 0.5%.

 

בעולם הדולר יורד מהשיא שרשם מול הין ונחלש ב-0.2% ל-93.5 ין לדולר. היורו נחלש ב-0.2% ל-126.4 ין לדולר. "החולשה של הין נוחה מאד לשוק המניות היפני, אך מול התועלת של המטבע החלש עולה גם החשש שההיחלשות תצית מלחמת מטבעות עולמית, שלבסוף תזיק יותר, הן ליפנים והן לשאר העולם", כך לפי אמיר כהנוביץ' הכלכלן הראשי של כלל פיננסים.

 

"העולם הרי נמצא במלחמת מטבעות כבר שנים, מאז ניתוק הקשר בין הזהב לדולר וזאת הייתה וכנראה תמשיך להיות מוגבלת לגבולות האינפלציה האופטימאלית. שכן אף מדינה לא רוצה לעורר התפרצות אינפלציונית שתזיק לה יותר מהתועלת של מטבע חלש יותר".

 

מנכ"ל התאחדות התעשיינים אמיר חייק, פנה לנגיד בנק ישראל סטנלי פישר, לקיים דיון חירום ולהתערב באופן מיידי על מנת לייצב שער הדולר. זאת לאחר שהדולר נסחר ברמות שפל של 15 חודשים. "אנחנו לא רוצים לחזור על הטעויות שנעשו בשנים הקודמות ולאבד מיליארדי דולרים של יצוא, כתוצאה מפיחות חד בשער הדולר. החלשות הדולר פוגעת ישירות ביצוא ובכושר התחרות של התעשייה הישראלית. על הנגיד להתערב במטרה לחזק את שער הדולר אל מול השקל", אמר חייק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x