שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוק ההון

בנק פיקטה: "ירידה משמעותית ברמת הסיכון של פירוק גוש היורו"

כך צופה פסקל דה קרוסא, האחראי על הדסק הישראלי בבנק. לדבריו, בארה"ב צפויה צמיחה גבוהה יותר, שתאפשר למשק ליצור מספיק מקומות עבודה ויווצר ביקוש מחודש לנדל"ן

גולן חזני 12:0006.02.13

פסקל דה קרוסא, האחראי על הדסק הישראלי בבנק פיקטה, אומר כי מבחינה מאקרו כלכלית אנחנו רואים בחודשים האחרונים ירידה משמעותית ברמת הסיכון המערכתית בזירה הבינלאומית (Systemic risk), כלומר ירידה משמעותית ברמת הסיכון של פירוק גוש היורו, ושהמשק האמריקאי ישאר תקוע בדיפלציה או באין-צמיחה מתמשכת.

 

דה קרוסא הציג אתמול בכנס לקוחות בתל אביב את סקירת השווקים הבינלאומיים של מחלקת המחקר בפיקטה, ואת מדיניות ההשקעה של הבנק לשנת 2013. הבנק נכנס לאחרונה לפעילות בישראל.

 

ירידה בסיכון פירוק גוש היורו ובחוסר צמיחה של המשק האמריקאי ירידה בסיכון פירוק גוש היורו ובחוסר צמיחה של המשק האמריקאי צילום: shutterstock

 

"ההחלטות הפיסקאליות בארה"ב שנלקחו בתחילת ינואר מאפשרות להמשיך חלק מההקלות שניתנו בעבר, עובדה מעודדת בכך שהפגיעה שהיתה צפויה בתל"ג האמריקאי תהיה פחות משמעותית ממה שציפו האנליסטים לפני כחודשיים. ההערכות הן כי השלכות המיסוי בארה"ב ישפיעו בעיקר ברבעון הקרוב, ולאחר מכן צפויה צמיחה גבוהה יותר שתגיע לקצב שנתי של כ-3%. קצב צמיחה זה יאפשר להערכת הבנק למשק האמריקאי ליצור מספיק מקומות עבודה ללא צורך של מערבות מתמשכת של הפד בעתיד", אמר.

 

דה קרוסא אמר כי שוק הנדל"ן בארה"ב התאפיין בשנות ה-90 ועד שנת 2006 בקצב גידול של כ-1.1 מיליון משקי בית חדשים בשנה. החל מתחילת המשבר בשנת 2007, מספר משקי הבית החדשים נחתך לכ-550 אלף, כך שלמעשה נוצר חוסר להערכת הבנק של למעלה מ-3 מיליוני משקי בית חדשים. נתון זה יוביל לכך שבעקבות העלייה בתחושת הביטחון של השוק האמריקאי, יווצר ביקוש מחודש לנדל"ן שיגרור עימו מגזרים נוספים כגון מוצרי בנייה, לוגיסטיקה, מוצרי צריכה, וכיו"ב.

 

בנייה בארה"ב בנייה בארה"ב צילום: בלומברג

 

בנוסף, אמר דה קרוסא כי יש לשים לב לרזרבות הגדולות של גז פצלים (Shale gas) ופצלי שמן אחרים בארה"ב, אשר צפויות להוזיל את עלויות האנרגיה ולשפר באופן משמעותי את התחרותיות של התעשיות בארה"ב. דבר זה עשוי לדחוף את הצמיחה קדימה, ולקדם תעשיות עתירות אנרגיה כגון פטרוכימיה, אלומיניום וכו'. על כן, ארה"ב צפויה בשנים הקרובות לחזור להיות מעצמת על תעשייתית.

 

דה קרוסא סקר גם כן את השווקים באירופה ואמר כי תרחיש של קריסת היורו ירד בצורה ניכרת והסיכון של חדלות פירעון של מדינות הפריפריה האירופאיות ירד גם הוא. הדבר מתבטא במרווח בין אגרות החוב הממשלתיות של ספרד מול אלה של גרמניה. נראה כי המשקיעים מעריכים כי רמת הסיכון בשווקים נמוכה יותר, היות והמנהיגות הפוליטית והמוניטרית באירופה לוקחת אחריות על משבר חובות היתר ומנסה להתמודד איתו בנחישות. למרות רמות החוב הגבוהות בחלק מהמדינות ומדיניות הצנע, נראה כי הירידה בפעילות הכלכלית מתייצבת בחודשים האחרונים, אמנם ברמות נמוכות מאוד.

 

הכלכלה האירופית נראית יותר מיוצבת, אך חשוב לציין כי חלק מהכלכלות באירופה עדיין מפגינות חולשה ניכרת עם שיעורי אבטלה גבוהים המגיעים למעלה מ- 26% במדינה כמו ספרד. כלכלני הבנק צופים כי שיעור הצמיחה בגוש היורו יישאר שלילי בגובה של 0.1%- בשנת 2013. עם זאת, החברות האירופאיות הגדולות, בשל היותן גלובליות מאוד, מפגינות פוטנציאל לא פחות מעניין מהחברות האמריקאיות.

 

מנהלת הפעילות של פיקטה בישראל, קארן שווק, הציגה את מדיניות ההשקעה של הבנק. היא אמרה כי כלכלני הבנק מזהים בהתאם לתחזית יחסית אופטימית זו, סיכון במחירים הגבוהים של האגרות חוב הממשלתיות האמריקאיות שעתידים כמובן לסבול מעליית תשואות בארה"ב. יתר על כך, מומחי פיקטה מעריכים כי מחירי האג"חים הקונצרנים של ה- INVESTMENT GRADE מפגינים תכונות בועתיות. המלצת הבנק הינה להקפיד על משך חיים ממוצע קצר. כמו כן, ניתנת עדיפות לאג"ח קונצרני של החברות איכותיות בפריפריה באירופה, לאג"ח שנסחרות בתשואות גבוהות ולאג"ח של חברות בשווקים המתעוררים שבהן גלום עוד פוטנציאל תשואה גבוה באופן יחסי.

 

הבנק צופה כי השווקים עלולים לקחת פסק זמן במהלך השבועות הקרובים. הפוטנציאל של המניות בשנת 2013 אמור להיות קרוב לשיעור צמיחת רווחי החברות (קצת למעלה מ 8% בארה"ב ו9% באירופה), עם אפשרות לביצועי יתר במקרה של "הפתעות טובות" בקצב שיפור המצב הכלכלי. לאור זה, פיקטה מתכוון להגדיל את שיעור החשיפה לשוק המניות.

 

שווק הוסיפה כי בעקבות העלייה הצפויה בשוק המניות, כלכלני הבנק אינם צופים עליות נוספות משמעותיות במחירי הזהב בתקופה הקרובה. הפוזיציה בזהב הינה בעיקר לצורך הגנה בפני אירועי קיצון.

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >>

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x