$
בורסת ת"א

ביהמ"ש נגד עמדת הכנ"ר והנאמן: בחר מומחה משלו להסדר בפולאר

השופטת מיכל גונן אגמון פסלה בהחלטה תקדימית את מינוי אדוארד קלר כמומחה להסדר, ומינתה לתפקיד את אהוד רצאבי

רחלי בינדמן 08:2129.01.13

שופטת בית המשפט המחוזי בת"א, ד"ר מיכל אגמון גונן, פרסמה אתמול החלטה תקדימית בכל הנוגע להליך מינוי מומחה שיפקח על הסדרי החוב בחברות הציבוריות מטעם בית המשפט.

אגמון גונן דחתה את המלצת נאמן האג"ח של חברת פולאר השקעות, הרמטיק נאמנות, למנות את אדוארד קלר למומחה שיפקח על ההסדר ומינתה לתפקיד את רו"ח אהוד רצאבי. מדובר, כאמור, בהחלטה ראשנה מסוגה שמתקבלת בניגוד להמלצת הכנ"ר דוד האן שתמך במינוי.

 

אגמון גונן הסכימה אמנם כי בחוק שמחייב מינוי "מומחה להסדרי חוב", הידוע יותר כ"חוק התספורות", צוין כי נאמני האג"ח יכולים להציע מועמדים לתפקיד המומחה. אולם, אגמון גונן הסבירה בהחלטתה כי החוק מבהיר כי בית המשפט לא חייב לבחור את המומחה שעליו המליץ הנאמן. עד כה, מאז נכנס החוק לתוקף לפני חצי שנה, לא מינה שופט מומחה לבחירתו, אף על פי שבמספר מקרים דחה השופט מועמד מסוים שהוצע מטעם הנאמנים וביקש להביא להכרעתו מועמד חלופי.

 

השופטת דחתה את מינוי קלר משום שהוא כיהן בשנים האחרונות כחבר נציגות או כמומחה כלכלי מטעם מחזיקי אג"ח בשורה של הסדרי חוב, שבחלקם שימש הרמטיק נאמנות כנאמן האג"ח. למעשה, אגמון גונן רמזה כי יש בעייתיות בהמלצה של הרמטיק למנות את קלר לתפקיד המומחה לאור קשרי העבר בינו לבין חברת הנאמנות. עוד ציינה השופטת את העובדה שקלר שימש ב־2009 כחבר נציגות מטעם מחזיקי אג"ח שונים בפולאר תקשורת, שבה גובש ב־2010 גובש הסדר חוב, זאת כאשר באותה עת החזיקה לידר החזקות, מבעלי השליטה בפולאר, גם בשליטה בפולאר תקשורת. בעייתיות נוספת נובעה מכך שקלר היה בעבר שותף בחברת חיתום ששימשה כחתם בהנפקה של פולאר.

 

אדוארד קלר אדוארד קלר צילום: אוראל כהן

 

"יש להשתדל ככל האפשר למנות מומחה אובייקטיבי שאינו קשור בכל צורה ואופן לחברה או לבעלי השליטה בה. מומחה כזה יחזיר את האמון למחזיקי האג"ח ולשוק ההון בכללותו", כתבה אגמון גונן בהחלטתה והוסיפה כי "החוק (חוק התספורות – ר"ב) בא לעולם במטרה כי אדם אובייקטיבי בעל מומחיות חשבונאית ופיננסית יבחן את הסדר החוב, בחינה הממוקדת בטובת מחזיקי האג"ח".

 

אגמון גונן כתבה בנוסף כי "בשנים האחרונות היינו עדים להסדרי חוב רבים שהיו בהם הרעה ניכרת של תנאי הפירעון של האג"ח שזכו לכינוי 'תספורת'. ניסיונות להתגבר על הכשלים הללו באמצעות מינוי נציגות מטעם בעלי האג"ח שתנהל את המו"מ מול החברה לא צלחו. זאת משום שהסתבר שהנציגות אינה פועלת באופן מיטבי, והיא תלויה למעשה ברצונה הטוב של החברה, שמממנת את פעילותה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x