בורסת ת"א

המסחר בתל אביב ננעל בירידות; פריגו צללה ב-6.3%

מדד ת"א 25 ירד ב-0.5% ות"א 100 איבד 0.6%; כן פייט זינקה ב-17% במחזור ענק לאחר המלצה מפועלים סער; מניית רציו ננעלה ללא שינוי מהותי לאחר שהפניקס רכש מניות השותפות מיגאל לנדאו; מחזור המסחר - 702 מיליון שקל בלבד

שי סלינס 16:3013.01.13

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (א') בירידות בהובלת המניות הדואליות טבע ופריגו שריכזו מחזור מחסר גבוה לאחר שחזרו מוול סטריט עם פער ארביטראז' שלילי. מחזור המסחר הכללי במניות הסתכם ב-702 מיליון שקל.

  

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 ביומד תקשורת נפט וגז ביטוח

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

 

הפתעה לא נעימה מטעם משרדי האוצר כאשר הממשלה סיימה את שנת 2012 עם גירעון תקציבי גבוה בהרבה מהמתוכנן. הפער בין הוצאות הממשלה והכנסותיה הסתכם בשנה החולפת בכ-39 מיליארד שקל (4.2% מהתוצר). גירעון זה כפול למעשה מיעד הגירעון המקורי של 2% (18.3 מיליארד שקל) שנקבע בספר התקציב הדו-שנתי, וגדול גם מיעד הגירעון המעודכן של 3.4% (31 מיליארד שקל) שהציג שר האוצר יובל שטייניץ לוועדת הכספים בחודש ינואר בשנה שעברה.

 

"ההתאמות הנדרשות סביב 2013 צפויות להגיע ל-20 מיליארד שקל שגם לאחריהן הגירעון ינוע סביב 4% מהתוצר", כך מעריך רפאל גוזלן, כלכלן ראשי באי.בי.אי. לדבריו ממשלת ימין-חרדים תבצע העלאת מע"מ נוספת. "ממשלת ימין-חרדים לא תבצע מן הסתם קיצוץ בקיצבאות", הסביר גוזלן, ולכן תעלה מע"מ וכן קיימת סבירות גבוהה לקיצוץ בשכר הסקטור הציבורי ואולי ביטול פטורים. לדבריו, "מצד ההוצאות אנו מצפים לקיצוץ של 12 עד 15 מיליארד שקל ביחס להוצאות המתוכננות שיביאו את צד ההוצאות בתקציב לסביבת ההוצאות המותרת לפי הכלל הפיסקאלי".

 

במקביל מנתונים שפורסמו היום על ידי בנק ישראל עולה כי חרף המאמצים את שוק הנדל"ן בישראל - הציבור ממשיך להגביר את היקף המשכנתאות גם בחודש האחרון של 2012. היקף המשכנתאות שנלקחו בחודש דצמבר הסתכם ב-4.66 מיליארד שקל - זינוק של 14% בהשוואה לנובמבר בו נטל הציבור משכנתאות בהיקף של 4.1 מיליארד שקל וזינוק של 46% בהשוואה לחודש האחרון של 2012. הסיבה לכך קשורה לשחיקת הכסף והביצועים החלשים בשוק ההון משקיעים מעדיפים להשקיע פחות בבורסה ויותר בנדל"ן - תחום שבו המיסוי נמוך עד אפסי. 

 


 

כלכלני בית ההשקעות מיטב פרסמו היום כי תעשיית הקרנות גייסה מתחילת החודש, בשמונה ימי מסחר בלבד, 3.9 מיליארד שקל, או כמעט חצי מיליארד שקל ביום. מדובר בקצב הגיוסים הגבוה ביותר מאז מאי 2007. בשבוע שעבר גייסה תעשיית הקרנות 1.9 מיליארד שקל. כמו כן, בשבוע שעבר המשקיעים המשיכו להגדיל סיכון כאשר קרנות אג"ח קונצרני ואג"ח כללי רשמו יחד גיוסים של כמיליארד שקל. קרנות אג"ח כללי גיסו 480 מיליון שקל וקרנות אג"ח קונצרני גייסו חצי מיליארד שקל.

 

ביום שלישי צפויה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לפרסם את מדד המחירים לצרכן לחודש דצמבר. ממוצע הערכות החזאים עומד על 0%; טווח התחזיות נע בין ירידה של 0.2% לעלייה בשיעור דומה.

 

שוק האג"ח

איגרות החוב הממשלתיות שמרו היום על יציבות יחסית עם נעילת המסחר. איגרת החוב הלא צמודה בעלת הריבית הקבועה ("שחר") ל-10 שנים עלתה ב-0.06% לתשואה של 4.03%, זאת לאחר ירידה של 0.5% בשבוע שעבר.

   

בורסת תל אביב בורסת תל אביב צילום: עמית שעל

 

מניות במרכז

האסיפה הכללית של חברת כח האדם תיגבור אישרה היום את תנאי העסקתה של מנהלת העסקים הראשית של החברה, רינה בנבנישתי, הנמנית מבעלי השליטה (35.66%) בחברה. בנבנישיתי, מבעלי השליטה שייסדו את החברה לפני יותר מ-30 שנה, תזכה לעלות שכר חודשי של 80 אלף שקל בצמוד למדד. בנבנישיתי שפינתה את כיסא יו"ר הדירקטוריון לטובת תפקיד נשיאת החברה ומנהלת עסקים ראשית, תקבל בנוסף מענק שנתי בגובה של שלוש משכורות חודשיות עד 240 אלף שקל בהתאם להחלטת הדירקטוריון בכל שנה. בנוסף אושר לבנבנישיתי הוצאות רכב בסך 700 אלף שקל, 30 ימי חופשה שנתית ו-30 מי מחלה בתשלום. סך הכל עלות שכרה של בנבנישתי צפוי להסתכם ב-2013 בכ-1.7 מיליון שקל.

 

פועלים סער החל לסקר את חברת כן פייט בהמלצת "קנייה" עם מחיר יעד של 1.47 שקלים - פרמיה של 330% לעומת מחיר הבסיס היום. מחיר היעד נגזר ממודל המעריך את שווי פעילותה של כן פייט בתחומים התרפויטיים של דלקת מפרקים שגרונית (RA), פסוריאזיס וסרטן הכבד, ב-63 מיליון דולר, ובנוסף את שווי פעילותה של חברת הבת בתחום האופטלמי - Ophthalix ב-52 מיליון דולר.

 

"ההכנסות של פריוןיעלו השנה גם אם החברות הישראליות ייפגשו את ההנחיות החדשות של גוגל", כך אמר ג'וזף מנדלבאום, מנכ"ל פריון נטוורקס (אינקרדימייל לשעבר) שסיפקה בשבוע שעבר תחזית אופטימית לגבי 2013. "התחזית שלנו ל-2013 לוקחת בחשבון את ההשפעה השלילית על העסקים בטווח הקצר כתוצאה מהשינויים החדשים הנדרשים על ידי גוגל", הוסיף מנדלבאום בראיון לבלומברג. "עם זאת לשינויים אלה לא תהיה השפעה שלילית על העסקים", הוסיף.

 

חברת הביטוח הפניקס רכשה מניות רציו מיגאל לנדאו ואביו ישעיהו לנדאו, כך נודע ל"כלכליסט". בעלי השליטה ברציו מכרו מניות בהיקף של 28.5 מיליון שקל, כאשר יגאל מכר 80 מיליון מניות המהוות כ-65% מכלל המניות שהיו בבעלותו, בעוד שאביו מכר כמעט את כל אחזקותיו - 4 מיליון מניות. השניים מכרו מניות במחיר של 34 אגורות - נמוך ממחיר הבסיס של המניה היום בשוק ב-4%.

   

ענקית הגנריקה הישראלית טבעחוזרת בוול סטריט עם פער ארביטראז' שלילי של יותר מ-2% לאחר שבחמישי פורסם כי החברה הגישה בקשה למנהל התרופות והמזון בארה"ב (FDA), במטרה לעכב את אישור התרופה האוראלית -BG-12, שפיתחה ביוג'ן לטיפול בטרשת נפוצה.

  

מניית פריגובלטה בירידה חדה של 6.3% לאחר שחזרה מוול סטריט עם פער ארביטראז' שלילי של יותר מ-6%. עם זאת במהלך 12 החודשים האחרונים עלתה המניה ב-8.9%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x