$
בורסת ת"א

בלעדי לכלכליסט

קווים תגייס 500 מיליון שקל בהלוואות פרטיות מהמוסדיים

חברת התחבורה יוצאת לגיוס פרטי מגופים מוסדיים, שתמורתו תשמש לקניית מאות אוטובוסים ולהקמת תשתיות חדשות. החברה שפועלת כיום בעיקר באזור בקעת אונו ובעפולה, מתכננת להגדיל את הצי ליותר מ־1,000 אוטובוסים

לירוי פרי 08:0210.01.13

חברת האוטובוסים הפרטית קווים מתכננת בימים אלו גיוס ענק של 500 מיליון שקל שישמש להרחבת צי האוטובוסים של החברה ולבניית תשתיות חדשות. זאת לאחר שזכתה בשני מכרזים גדולים באזור מודיעין ובאזור נתניה־חדרה - כך נודע ל"כלכליסט".  

לשם כך החלו ראשי קווים, לקיים שיחות עם גופים מוסדיים, במטרה לקבל את כספי הגיוס (שהם כספי ציבור) בדרך של הלוואת Tailor made (הלוואה פרטית מותאמת ישירות ללקוח).

 

קווים נמצאת בשליטה משותפת של משפחות קז ושחר (35%), באמצעות חברת מאיר למכוניות ומשאיות, ושל זאב ויעקב הורן ומשה לייבוביץ' (35%), באמצעות חברת הורן את לייבוביץ'.

 

זאב הורן, יו"ר קווים זאב הורן, יו"ר קווים צילום: קוקו

 

2013 מסתמנת כשנה מאתגרת במיוחד עבור בעלי השליטה בחברת קווים. החברה שפועלת כיום בעיקר באזור בקעת אונו ובעפולה, מתכננת להגדיל את צי האוטובוסים שלה מכ־430 אוטובוסים ליותר מ־1,000 אוטובוסים. אם תהליך ההתרחבות ייצא לפועל כמתוכנן, תהפוך קווים כבר השנה לחברת האוטובוסים השלישית בגודלה, לאחר אגד ודן.

 

בחברה אישרו את פרטי הידיעה ואת היקף הגיוס המתוכנן. בשיחה עם "כלכליסט" הסביר אתמול יו"ר חברת קווים זאב הורן כי "לאור זכיית קווים בשני מכרזים גדולים להפעלת תחבורה ציבורית באשכולות חשמונאים (מודיעין - ל"פ) ונתניה־חדרה, והפיכתה כתוצאה מכך לאחת משלוש חברות התחבורה הציבורית הגדולות בישראל, פנו לקווים כמה בנקים וגופים מוסדיים לטובת מימון האשכולות. המימון כולל, בין השאר, מאות אוטובוסים חדשים, תשתיות ואמצעים טכנולוגיים מתקדמים".

 

הורן משוכנע כי מאמצי החברה לקבל מימון של כחצי מיליארד שקל יניבו פרי. "לאור העובדה שהמכרזים שבהם זכתה קווים הם חוזי מדינה לתקופה של 12 שנה, הסיכון המגולם בהם נמוך, ולכן מימונם הוא אטרקטיבי. בנוסף, קווים מתכננת לגשת לכל המכרזים העתידיים של משרד התחבורה, כך שהחברה צפויה לגידול נוסף במצבת צי האוטובוסים ובהיקף פעילותה". במסגרת המכרזים שבהם זכתה החברה, היא צפויה להתקין באזור מודיעין מאות עמדות לטעינת כרטיסי רב־קו ומאות שלטים אלקטרוניים שיעדכנו את הנוסעים בזמן אמת במצב התנועה ובלוחות הזמנים.

 

ציון פת, מנכ"ל קווים ציון פת, מנכ"ל קווים צילום: קוקו

 

ההלוואות הפרטיות מצד הגופים המוסדיים מהוות כ־3% מסך נכסי הגופים המוסדיים בסוף 2012, כך עולה מנתוני משרד האוצר. השבוע החל האפיק הזה לקבל מענה רגולטורי מצד הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, פרופ' עודד שריג. האחרון הורה להקים ועדה מקצועית שתציע דרכים להסדרת מתן הלוואות שכאלו (Tailor made) על ידי גופים מוסדיים. בראש הוועדה יעמוד ד"ר אמנון גולדשמידט, לשעבר המפקח על הבנקים. את הגיוס מובילה רוסאריו קפיטל שבשליטת ראובן אבלגון ומזרחי טפחות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x