שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

דנקנר ביקש דיבידנד, הדח"צ בירך על התוצאות

עשר פעמים התכנס דירקטוריון אי.די.בי אחזקות בין מרץ 2008 לאוקטובר 2010, ודן בחלוקת דיבידנד לבעלי המניות. כך רוקן דירקטוריון חברת האחזקות הגדולה בישראל את הקופה רבעון אחרי רבעון

יניב רחימי 08:1308.01.13

היום יתקיים בבית המשפט דיון בתביעה נגזרת שהוגשה נגד נושאי משרה שכיהנו באי.די.בי אחזקות ב־2008-2010. לטענת התובעים חלוקות הדיבידנד שביצעה אי.די.בי בשנים אלו, המסתכמות בכ־1.8 מיליארד שקל, הטיבו את מצבם של בעלי השליטה על חשבון נושיה. במשפט נחשפים הפרוטוקולים של ישיבות הדירקטוריון ותהליך קבלת ההחלטות שבאמצעותו עברו מיליארדים מקופת אי.די.בי לכיסם של בעלי המניות. בפרוטוקולים שפורסמו לא מצויינות שאלות שהעלו הדירקטורים, והסכום שהוצע לחלוקה אושר פה אחד. תמיד.

להגנתה של אי.די.בי ניתן לציין שגם בשוק ההון לא זיהו את הסערה המתקרבת, ובאותה עת התשואות על האג"ח היו חד ספרתיות. אי.די.בי אף הקימה ועדת מאזן וועדת ביקורת, על אף שאינה מחויבת לעשות כן על פי חוק.

 

מרץ 2008

סכום הדיבידנד: 180 מיליון שקל

הסכום שנשאר בקופה: 444 מיליון שקל

■ מדבריהם של הדירקטורים ניכר שהם מודעים לבעייתיות בהשגת אשראי. יו"ר ועדת המאזן, ד"ר מאיר רוזן, בירך את המנהלים העוסקים בהשגת אשראי לחברה. הדח"צ שמואל לחמן בירך על הפעולות הננקטות לצמצום השפעתה של המגבלה הנובעת מההוראות בעניין קבוצת לווים ולווה בודד. צבי דבורצקי, הדח"צ השני בישיבה הסתפק בברכות על התוצאות היפות.

 

אוגוסט 2008

סכום הדיבידנד: 236 מיליון שקל

הסכום שנשאר בקופה: 251 מיליון שקל

■ משבר הסאב־פריים בעולם נותן את אותותיו ושווי השוק של חברות בקבוצה מתחיל להתכווץ. היחס בין שווי הנכסים לחוב יורד ל־1.9, ולמרות זאת ההחלטה על חלוקת הדיבידנד עוברת פה אחד.

 

אוקטובר 2008

סכום הדיבידנד: 160 מיליון שקל

הסכום שנשאר בקופה: 257 מיליון שקל

■ חודש לאחר קריסת ליהמן ברדרס, בישיבת הדירקטוריון דנקנר מציין שלחברה אין חוב בנקאי ולכן היא אינה כפופה לאמות מידה פיננסיות. לנו נותר רק לדמיין מה היה מצבה לו אג"ח של אי.די.בי היו כוללות אמות מידה המרסנות את חלוקות הדיבידנד. כך או אחרת, ההחלטה הסתמכה בין היתר על אישור שקיבלה דיסקונט השקעות מבית המשפט לבצע חלוקה מיוחדת של מיליארד שקל, חלוקה בעלת אופי חד פעמי. ישיבת הדירקטוריון נערכה באמצעות ועידה טלפונית בהשתתפות מחצית מהמשתתפים.

 

מרץ 2009

סכום הדיבידנד: 126 מיליון שקל

הסכום שנשאר בקופה: 176 מיליון שקל

■ באי.די.בי מגבילים את חלוקת הדיבידנד לסכום אותו החברה צפויה לקבל מדיבידנדים מאי.די.בי פתוח, אשראי מבנקים והנפקת זכויות כמקורות לתזרים מזומנים. באותה תקופה שוק האג"ח עדיין שרוי בטראומה ממשבר הסאב־פריים, אולם זה לא מונע מהנהלת אי.די.בי להסתמך על "נגישות טובה לשוק ההון לכשיתאושש". הדירקטורים שותקים.

 

מאי 2009

סכום הדיבידנד: 216 מיליון שקל

הסכום שנשאר בקופה: 174 מיליון שקל

■ גונן ביבר מציין שלחברה אין צורך בסכומים גבוהים בקופה, טענה שלימים לא עמדה במבחן המציאות. ההחלטה לחלק דיבידנד מגיעה אחרי השלמת הצעת הרכש לאי.די.בי פתוח והפיכתה לחברה פרטית בבעלות אי.די.בי אחזקות. ד"ר אייל סולגניק מכיר בכך שהמשמעות של המהלך היא שאי.די.בי איבדה את היכולת לממש את אחזקותיה באי.די.בי פתוח, ומציין ש"מאחר ואי.די.בי פתוח הפכה לחברה פרטית היא תוכל לתת הלוואה לחברה ללא צורך באישורים מיוחדים". בסופו של דבר ההחלטה התקבלה פה אחד.

 

אוגוסט 2009

סכום הדיבידנד: 270 מיליון שקל

הסכום שנשאר בקופה: 217 מיליון שקל

■ חודש אחרי שחברת הדירוג מעלות הורידה את דירוג האג"ח של אי.די.בי, יו"ר ועדת הביקורת, מאיר רוזן, התעניין אם הייתה לכך השפעה על מהלך החלפת האג"ח שהחברה ביצעה. סולגניק השיב שעל פי התרשמותו להורדת הדירוג אין השפעה שלילית וגונן ביבר, סמנכ"ל הכספים של אי.די.בי הוסיף שהשפעת הדירוג צריכה להיבחן על פני תקופת זמן.

 

נובמבר 2009

סכום הדיבידנד: 216 מיליון שקל

הסכום שנשאר בקופה: 219 מיליון שקל

■ סולגניק מציין שאי.די.בי אחזקות אינה כפופה לקובננט של יתרת מזומן מינימלית. עובדה זאת אפשרה לדירקטוריון לאשר גם חלוקת דיבידנד שהייתה מותירה את אי.די.בי אחזקות עם קופה ריקה.

 

מרץ 2010

סכום הדיבידנד: 180 מיליון שקל

הסכום שנשאר בקופה: 295 מיליון שקל

■ החלוקה עליה הוחלט במרץ 2010 חריגה ביחס לקודמותיה בכך שהיא התקבלה על אף שחברת הבת, אי.די.בי פתוח נמנעה מחלוקת דיבידנד לחברת האם. התייבשות זרם הדיבידנדים לא הדליק נורה אדומה לחברי הדירקטוריון של אי.די.בי וזאת המשיכה לחלק דיבידנדים כעניין שבשגרה.

 

נוחי דנקנר נוחי דנקנר צילום: אוראל כהן

 

מאי 2010

סכום הדיבידנד: 150 מיליון שקל

הסכום שנשאר בקופה: 475 מיליון שקל

■ אי.די.בי אחזקות חוזרת לחלק דיבידנד בהיקף הזהה לזה המחולק על ידי החברה־הבת, אי.די.בי פתוח ואף קובעת את תאריך החלוקה לאותו היום. כך יוצא שכל התמורה מאי.די.בי זורמת לבעלי המניות של אי.די.בי אחזקות, מבלי שהיא "מחנה" ולו לחניית ביניים באי.די.בי אחזקות.

 

אוגוסט 2010

סכום הדיבידנד: 108 מיליון שקל

הסכום שנשאר בקופה: 441 מיליון שקל

■ תשלום הדיבידנד האחרון של אי.די.בי אחזקות לבעלי מניותיה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x