$
בורסת ת"א

לקראת המחיקה: מעלות תפסיק לסקר את האג"ח של ישראלום

האג"ח של ישראלום ימחקו מהמסחר הרציף, לאחר שבעלי השליטה ברונפמן ופישר סירבו לדרישת הרשות לפרט את הערבות האישית שנתנו לבעלי החוב

ניר צליק 08:4707.01.13

חברת הדירוג S&P מעלות מפסיקה לסקר את איגרות החוב של ישראלום לבקשת החברה. למעשה, מדובר באחד הצעדים לקראת מחיקתן של האג"ח מהמסחר הרציף. הדירוג הנוכחי של האג"ח הוא B עם אופק שלילי. במעלות מזכירים כי הדירוג הנוכחי של החברה נובע משיעור המינוף הגבוה של ישראלום, שעומד על 150%, כמו גם על רקע פרופיל הנזילות החלש שלה. 

הסיבה להפסקת דירוג האג"ח של ישראלום נעוצה בהסכם שנחתם בין בעלי השליטה בחברה - מתיו ברונפמן ושולם פישר - לבין מחזיקי האג"ח, לפיהם התחייבו בעלי השליטה בישראלום לערוב באופן אישי לחוב כלפי בעלי האג"ח, אך ללא הצהרת הון שתפרט את מהותה וחוזקה של הערבות. ישראלום חייבת למחזיקי האג"ח כ־250 מיליון שקל. רשות ניירות ערך היתה זאת שדרשה את פרסום הצהרת ההון של בעלי השליטה בישראלום, אולם מתיו ברונפמן ושולם פישר סירבו לספק את הצהרת ההון, ולכן למעשה יימחקו האג"ח של החברה מהמסחר הרציף ויוחזקו רק על ידי הגופים המוסדיים.

 

ישראלום הפרטית שנחשבת לתאגיד מדווח בשל חוב לבעלי אג"ח, פעלה בעבר בתחום הנדל"ן, אולם מאז 2009 היא ביצעה מימוש נכסים מסיבי בהיקף של מאות מיליוני שקלים וכעת נותרה עם מספר נכסי נדל"ן, כאשר לאחרונה היא מכרה את חלקה במבנה איקאה בנתניה להראל. החברה נשענת כיום בעיקר על אחזקתה (18.5%) בשופרסל, ובנוסף היא מחזיקה (85%) בפאלאס תעשיות ציבוריות. בנק הפועלים הוא הנושה הגדול ביותר של ישראלום, עם חוב של כ־700 מיליון שקל. בנוסף, חייבת ישראלום כ־110 מיליון שקל לקרן המנוף KCPS.

 

בכנס התאגידים שקיימה רשות ני"ע לפני שבועיים באוניברסיטת תל־אביב, התייחסה ראש מחלקת תאגידים, עו"ד שיראל גוטמן־עמירה, לסוגיית הערבויות האישיות של בעלי שליטה ואמרה: "שוק הון תקין לא יכול לאפשר מסחר בסודות. מסחר בסודות משול למסחר בקזינו. בעל שליטה שרוצה לתמוך בחברה שנקלעה לקשיים צריך לתת גילוי על עצמו או לחלופין להעמיד עבור מחזיקי האג"ח נכסים אחרים. זה יכול להיות לדוגמה בדמות מזומן, ערבות בנקאית, או ייחוד נכסים מסוימים עבור המשקיעים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x