שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

המסחר בת"א ננעל בעליות; אי.די.בי זינקה ב-7.2%

המדדים ת"א 25 ות"א 100 עלו ב-0.5%; שופרסל טיפסה ב-2.3% אחרי שהודיעה על אירגון מחדש לעסקי הנדל"ן; אינסוליין זינקה ב-17% על רקע קבלת אישור לפטנט; אג"ח אי.די.בי זינקו בעד 10% על רקע כוונת החברה למכור את השליטה בכלל ביטוח לכור

גיא בן סימון 16:3306.01.13

הבורסה באחד העם ננעלה היום (א') בעליות על רקע המגמה החיובית שנרשמה בוול סטריט ובאירופה ביום שישי. מחזור המסחר הסתכם ב-607 מיליון שקל.

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת נפט וגז ביטוח

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60


 

"התחזית שלנו לשוק העבודה בישראל גוזרת עלייה באבטלה לשיעור של 7.5% ב-2013, זאת בהשוואה לשיעור אבטלה של 6.7% כיום", כך מעריך כלכלן המאקרו הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי, רפי גוזלן. תחזית זו נמוכה יותר מהתחזית של בנק ישראל שצופה שיעור אבטלה של 7.1% בשנה הקרובה.

 

גוזלן מסביר בשיחה עם "כלכליסט" כי בשנה החולפת השיפור בשיעור האבטלה נבע בעיקר מהמגזר הציבורי שהוסיף יותר משרות מהמגזר העסקי - תופעה אשר צפויה להשתנות בתקופה הקרובה.

 

עוזי דנינו, מנכ"ל בית ההשקעות אקסלנס ממשיך להוביל שינויים בבית ההשקעות שבשליטת חברת הביטוח הפניקס. ל"כלכליסט" נודע כי דנינו שכר באחרונה את שירותי חברת B-Pro, פירמת ייעוץ לפתרונות ניהוליים משולבי טכנולוגיה בארגונים. זאת במטרה שחברת הייעוץ תסייע לדנינו לבנות תכנית לשינוי המבנה הארגוני בחברה תוך הקמת שתי חטיבות - האחת חטיבת לקוחות פרטיים והשנייה חטיבה ללקוחות מוסדיים.

 

בורסת תל אביב בורסת תל אביב צילום: עמית שעל

 

שוק האג"ח

"היום במסחר ראינו מגמה שבעצם החלה מתחילת השנה - ירידות באג"ח הארוכות גם באג"ח הממשלתיות, שקליות וגם הצמוד מדד", כך לדברי דודי רזניק מנהל מחקר אג"ח בלאומי שוקי הון. "מצב זה נובע מעליות השערים בחו"ל לצד הפיתרון הזמני של ה'צוק הפיסקאלי'. גם על רקע התבטאויות הפד על סיום תוכנית רכישות האג"ח ב-2013 וכן מימוש רווחים על רקע עליות שערים חדות באג"ח בשוק המקומי בחודשים האחרונים".

 

"סביבת הריבית ב-2013 תהיה נמוכה בישראל וזה יתמוך במגמת העלייה, התשואות ישארו ברמה נמוכה יחסית ובנתיים הייתי מסתכל על מימוש רווחים ולא שינוי מגמה". באג"ח חברות אנו רואים מגמה חיובית בשנה האחרונה, בין היתר על עליית שוק המניות. אנו רואים גיוסים של קרנות המתמחות באג"ח קונצרניות".

 

אי.די.בי ממשיכה לחפש פתרונות יצירתיים למשבר הנזילות החמור בחברות במעלה הפירמידה של הקבוצה. ל"כלכליסט" נודע כי בעל השליטה נוחי דנקנר בוחן בימים האחרונים ביצוע עסקת בעלי עניין שבה תימכר השליטה בכלל ביטוח מאי.די.בי פתוח לכור. בתמורה תזרים כור כ־2 מיליארד שקל לאי.די.בי ותפתור את בעיית פירעון האג"ח שלה עד 2017. לכאורה לא אמור להיות קשר לעסקה זו לחברה האם אי.די.בי אחזקות. עם זאת אג"ח מסדרה ה' של אי.די.בי אחזקות עם מח"מ של חצי שנה זינקה ב-10%.

  

מכתשים אגן השלימה הנפקה פרטית למשקיעים מסווגים של אג"ח מסדרה ב' בסך 678 מיליון שקל. זאת על מנת למחזר חובות קיימים ולממן את המשך הפעילות העסקית השוטפת של החברה, כולל רכישות. החברה תקצה 600 מיליון שקל (ע.נ) אג"ח במחיר של 1,130 שקל ליחידה, המשקף תשואה של 5.73%.

  

מניות במרכז

שופרסל הודיעה היום כי תבצע רה ארגון לפיו מרבית נכסי הנדל"ן של החברה ירוכזו תחת חברה בת. כמו כן יעבור לחברה הבת חוב שיש לייחס לאותם נכסים. לפי הודעת החברה הפיצול יבוצע כפיצול פטור ממס הכנסה ומס שבח והוא יותנה בקבלת הסדר מס מרשות המסים. במסגרת הרה ארגון יועברו כ-68 סניפי שופרסל בשווי הוגן של 1.6 מיליארד שקל, הרשומים בספרים בעלות מופחתת של 1.1 מיליארד שקל וכן נכסי נדל"ן להשקעה בשווי הוגן של עד 400 מיליון שקל.

 

בית ההשקעות מיטב רוכש את השליטה בקמליה קפיטל בתמורה ל-16 מיליון שקל מבעלי החברה ג'ו קטן, יוהן קדוש ובית ההשקעות אי.בי.אי, זאת במסגרת המיזוג בין דש למיטב. מיטב תרכוש את כלל האחזקות של אי.בי.אי בקמליה קפיטל (26%), כ-25% ממניותיו של קדוש ו-9% ממניותיו של קטן. לאחר השלמת העסקה, בעלי המניות בקמליה קפיטל יהיו מיטב - 60%, קדוש – 31.3% וקטן – 8.7%. "ככל הנראה, מטרתו העיקרית של המהלך הוא יצירת רווחי הון שיאפשרו לשופרסל להגדיל את תשלומי הדיבידנד. במקרים של חברה בעלת מאזן שמרני למדי, זה אכן מהלך מתבקש. רמת המינוף בשופרסל איני נמוכה בהשוואה לחברת אחרות בתעשייה, כך ש"הצפת ערך" לטובת תשלום דיבידנד (אם זו אכן המטרה) תגדיל עוד יותר את המינוף ובהתאם את רמת הסיכון", אמר גיל דטנר מלאומי שוקי הון.

 

ניצחון משמעותי ראשון למחזיקי האג"ח של חברת אמפל שבשליטת יוסי מימן. ל"כלכליסט" נודע כי בחמישי האחרון החליט שופט בית המשפט לפירוקים בניו יורק לבטל את הזכות הבלעדיות (האקסוליסיביות) של החברה להציע מתווה לגיבוש הסדר חוב עם מחזיקי האג"ח. בית המשפט קיבל למעשה את עמדת מחזיקי האג"ח לפיה על כל החוב של החברה הנאמד בכמעט מיליארד שקל להיות מומר למניות, וכך תעבור הבעלות על החברה למחזיקי האג"ח.

 

איסוליין ריכזה במחזור מסחר גבוה פי יותר מ-30 מהממוצע ל-12 החודשים האחרונים. זאת, לאחר שהחברה הודיעה היום כי משרד הפטנטים בארה"ב קיבל את הבקשה לפטנט שהגישה החברה. באמצע דצמבר דיווחה החברה על תוצאות ביניים משמעותיות בניסוי הקליני שתוכנן יחד עם BARMER להשגת שיפוי ביטוחי למוצר ה -InsuPad בגרמניה. היעד העיקרי של הניסוי , הורדת צריכת האינסולין לארוחות  בקבוצת הניסוי בלפחות 61% הושג בהצלחה יתרה.

 

אלוט תקשורתספגה בשבוע שעבר הורדת המלצה מבית ההשקעות אופנהיימר מ"קנייה" ל"החזק".

 

רמי רוזן מהראל פיננסים הוריד המלצה למניית מלאנוקס מ"תשואת יתר" ל"תשואת שוק" ואת מחיר היעד מ-100 דולר למניה ל-63 דולר למניה. זאת בטענה כי לחברה ייקח זמן לשקם את אמון המשקיעים שנפגע. מלאנוקסהורידה בשבוע שעבר את תחזית ההכנסות לרבעון הרביעי לטווח של 119 מיליון דולר עד 121 מיליון דולר - מתחת לצפי הקודם שפרסמה החברה לרווח של 145 מיליון עד 150 מיליון דולר. המניה התאוששה אתמול בוול סטריט ועלתה בכ-3% - לאחר שנחתכה ביותר מ-18% בעקבות האזהרה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x