שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

פתיחת שנה ירוקה בתל אביב: ת"א 25 זינק ב-3% ביומיים

בסיכום יומי ת"א 25 עלה ב-0.6% ות"א 100 הוסיף 0.7% על רקע האופטימיות בארה"ב לאחר שהושג הסכם שימנע את הצוק הפיסקאלי; כת"ב זינקה ב-16.4% והכשרה אנרגיה קפצה ב-18%; מחזור המסחר - 1.27 מיליארד שקל

גיא בן סימון 16:3402.01.13

המסחר בבורסה של תל אביב ננעל היום (ד') בעליות על רקע הסכמות לפיתרון בעיית הצוק הפיסקאלי בארה"ב. מחזור המסחר הסתכם ב-1.27 מיליארד שקל. ביומיים מתחילת השנה השלים מדד ת"א 25 עלייה של 3%.

 

מדדי מניות

ת"א 25 ת"א 100 בנקים ביומד תקשורת ביטוח נדל"ן

 

מדדי אג"ח

תל בונד 20 תל בונד 40 תל בונד 60

לאחר יום של דיונים, אישר הלילה בית הנבחרים בארה"ב ברוב של 257 תומכים מול 167 מתנגדים את ההסכם שיימנע את "הצוק הפיסקאלי". אתמול אישר הסנאט האמריקאי את ההסכם ברוב של 89 תומכים מול 8 מתנגדים.

 

לפי ההסכם בין המפלגה הדמוקרטית והמפלגה הרפובליקנית, המסים יועלו רק ליחידים המרוויחים מעל 400 אלף דולר בשנה ולמשפחות המרוויחות מעל 450 אלף דולר בשנה – וזאת בשיעור של 39.6% לעומת 35% עד כה. באשר לקיצוצים האוטומטיים בתקציב, שהיו אמורים להיכנס לתוקף ב-1 בינואר – אלה יידחו לפי שעה בחודשיים. מדובר בקיצוצים בהיקף של 1.5 טריליון דולר, המתפרשים למשך עשור.

 

קיפאון ביצוא של ישראל בשנת 2012, כך על פי ניתוח ראשוני של אגף הכלכלה במכון היצוא. בדו"ח מצוין כי היצוא במחצית השנה השנייה נבלם ואף ירד: "לאחר עלייה שנרשמה במחצית הראשונה של השנה, נבלם היצוא הישראלי ואף רשם ירידה במהלך המחצית השנייה. הניתוח מתבסס, בין היתר, על אומדנים לא סופיים להיקפי היצוא של הרבעון האחרון לשנת 2012, המצביעים על המשך מגמת הדשדוש בהיקפי היצוא". 

 

שוק האג"ח והמט"ח

דירוגה של המשביר 365 החזקות הפועלת בתחומי קמעונאות שונים, אושר היום על "BB" עם אופק שלילי על ידי חברת מעלות S&P. "דירוג החברה מוגבל בעיקר על ידי מיצובה הפיננסי המושפע לשלילה מנזילות חלשה הנשענת על מחזור חוב בנקאי לזמן קצר ומימוש נכסים ומרמת מינוף גבוהה", כתבו במעלות. "פעולות שביצעה הקבוצה במהלך שנת 2012, הכוללות שיפור מבנה ההוצאות, הביאו לידי שיפור כלשהו ברמת המינוף אך זו עדיין גבוהה יחסית", הוסיפו. בתוך כך איגרת החוב של המשביר 365 עלתה ב-4.93% לתשואה של 37.5%..

 

איגרות החוב של אי.די.בי אחזקות נסחרו בעלייה של עד 5.5% בהובלת איגרות החוב הקצרות, וזאת על רקע הודעת גנדן הולדינגס שבשליטת נוחי דנקנר, מבעלות השליטה (47.2%) בחברת אי.די.בי אחזקות, כי מכרה את חלקה (40%) במרכז לב תלפיות . גנדן קיבלה בתמורה 52 מיליון שקל, מתוך סך כולל של 130 מיליון שקל אותו שילמה הרוכשת – קרן הנדל"ן ריט 1 לכל בעלי השליטה בקניון הירושלמי : גנדן (40%) , אפריקה נכסים (40%) והמשקיעים הפרטיים פיני צרפתי וצבי קופר, המחזיקים 10% כל אחד.

 

הדולר נחלש היום ב-0.5% ושערו היציג נקבע על 3.71 שקלים - שפל מאז פברואר 2012. היורו שמר על יציבות ושערו היציג נקבע על 4.93 שקלים על הרקע היחלשות המטבע האמריקאי בעולם.

 

מניות במרכז

"אין שוק יותר תחרותי משוק המזון. בשוק התה הקר אני ורוני (קוברובסקי, נשיא קוקה קולה ישראל – א"י) 'חותכים' את הצוואר אחד לשני". כך אמר היום דן פרופר, יו"ר אסם, בכנס השנתי של רשות ההגבלים העסקיים שנערך בתל אביב. פרופר האשים בכך שתוקפים את הספקים הגדולים גם את הממונה על ההגבלים עצמו. "למה מתקיפים את הגדולים?", אמר פרופר.

 

נץ בונדס רכשה 32.58% מחברת מנדלסון הספקה של רוני אלרואי תמורת 32.15 מיליון שקל. בכך מנדלסון הפכה לבעלת השליטה עם אחזקה של 85% כאשר אלרואי יוותר עם אחזקה של 15% מהון המניות של מנדלסון.

 

השותפות במגדל אלקטרה השיגו שיפור בתנאי המימון שלקחו בהלוואה למימון הנכס רגע לפני שעליהן לפרוע אותו. אלקטרה, המחזיקה ב-25% מזכויות הנכס, יחד עם אלקטרה נדל"ן ואמפא, המחזיקות 25% ו-50%, בהתאמה, על דחייה של שנה בפירעון ההלוואה שלקחו לרכישת הנכס לינואר 2014. מועד הפירעון המקורי של ההלוואה - בסכום של 155 מיליון שקל - הינו החודש (ינואר 2013).

 

דירקטוריון ביוקנסל הודיע היום כי הוא מקבל את ההצעה של החברה אם, כלל ביוטכנולוגיה (כת"ב), מקבוצת כלל תעשיות שבשליטת לן בלווטניק, לפתוח במשא ומתן במטרה למחוק מהמסחר את החברות-הבנות שלה בתחום הביומד, ביוקנסל (69.6%) ודי פארם (53.8%) ולמזג אותן תחת בעלותה המלאה.

 

אלעד קנדה דיווחה על קבלת הצעת הרכש למניות החברה לאחר שהושג שיעור היענות מזערי אך מספק למחיקת המניה מהמסחר. לפיכך תבוצע מכירה כפויה של מניות של מי שלא נענה להצעת הרכש. כמות המניות שהוצעה לרכשן הסתכמה על 13.2 מיליון והן מהוות כ-11.7% מהון המניות של החברה.

 

מניית הכשרה אנרגיה, העוסקת בחיפושי גז ונשט, רשמה עליות חדות במהלך המסחר זאת לאחר שאיבדה במהלך 12 החודשים האחרונים כ-92% מערכה. שווי השוק של החברה נכון להיום מסתכם ב-67 מיליון שקל.

 

המהלך האסטרטגי של אפריקה ישראל - החלפת סדרות אג"ח לטובת הקדמת פירעונות וחסכון בהוצאות ריבית – זכה להיענות חלקית. בעוד אפריקה ביקשה להנפיק כ-2.8 מיליארד שקל ערך נקוב של אג"ח חדש (סדרה כז'), הביקוש מצד הגופים המוסדיים הסתכם בכ-1.5 מיליארד ערך נקוב בלבד. ולמרות ההיענות החלקית, מדובר בצעד שנועד לחסוך לאפריקה ישראל כ-100 מיליון שקל על פני העשור הקרוב.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x