שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

מודיעין ביטלה הסכם קידוח עם אסדה ב"ים חדרה"

החברה הודיעה שאינה מסוגלת לשאת בהוצאות. תעביר לבעלי האסדה ציוד קידוח בשווי 14 מיליון דולר כפיצוי

ליאור גוטמן 12:3323.12.12

חברת מודיעין, שמחזיקה בזכויות לרישיון "ים חדרה", הודיעה הבוקר (א') שהיא מבטלת את הסכם הקידוח עם מפעילי אסדת נובל הומר פרינגטון.  

האסדה היתה אמורה לקדוח ברישיון עד סוף פברואר הקרוב, אולם בשבוע שעבר הודיעה מודיעין ש"אין בידה האמצעים" לשלם עבור העבודות. מודיעין תשלם פיצוי לבעלי האסדה בדמות העברת ציוד קידוח ששכן אצלה בשווי 14 מיליון דולר.

 

במודיעין מתגאים בהסכמות שהושגו עם בעלי האסדה כיוון שבמקור נקבע פיצוי בגובה של 37 מיליון דולר במקרה של ביטול.

 

אסדת הומר פרינגטון אסדת הומר פרינגטון

 

מאחר שנובל הומר פרינגטון אמורה לקדוח גם ברישיון "גבריאלה", שם מחזיקה מודיעין ב70%, הושגה פשרה נוספת שכולל תשלום מופחת עבור כל יום עבודה - 415 אלף דולר במקום 500 אלף דולר בהסכם המקורי - כמו גם הפחתה בעלות ההמתנה של אסדת הקידוח לעשרת ימי העבודה הראשונים שלא נוצלו מ-407 אלף דולר ליום ל-300 אלף דולר.

 

רישיון ים חדרה מרוחק כ-30 ק"מ מערבית לחופי חדרה. במקום קיים פוטנציאל הפקה של כ-133 מיליון חביות נפט ועוד כ-42 מיליארד מ"ק של גז טבעי.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" מודיעין ניסתה "להיפטר" מהאסדה ולהעבירה לשחקנים אחרים. הסיבה: מאחר שמודיעין מחזיקה

בלעדית בזכויות ברישיון "ים חדרה", ביצוע כלל העבודות היה מגלגל לפתחה הוצאות של כ-100 מיליון דולר. מודיעין נכוותה בשנה האחרונה משני קידוחים עקרים  - שרה ומירה - וחששה לצבור הוצאות חריגות בגין פעילות חיפושי גז ונפט. "הבנו שבלוחות הזמנים של משרד האנרגיה תחת ההשקעות הנדרשות אנחנו לא יכולים לבצע את הקידוחים לבד. צריך להבין שעלות ביטול של כל אחד היא 37 מיליון דולר, כלומר 74 מיליון דולר. אם היה אפשר לקדוח ברישיון 'גבריאלה' קודם ל'ים חדרה', ואז להעביר את האסדה - זה כמובן היה עדיף, אבל לא מצאנו למי להעביר את האסדה", מסביר רון מאור, מנכ"ל מודיעין. לדבריו, אף שתוכניות העבודה המקוריות קובעות קידוח ברישיון 'גבריאלה' עד לסוף יוני הקרוב, מודיעין תנסה להקדים את לוחות הזמנים ככל שניתן. כדי לזרז את הפעילות ב'גבריאלה' הבטיחה מודיעין להעביר מכתב אשראי לבעלי האסדה בהיקף של 31 מיליון דולר, שיימסר בשני חלקים עד לסוף ינואר הקרוב. בנוסף, החברה מודיעה על גיוס הון בחודשים הקרובים כדי לממן את כלל הפעילויות בחברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x