$
בורסת ת"א

פרסום ראשון

הזדמנות ישראלית תוותר על "גל" אם יימצא גז ב"פלאג'יק"

רישיונות "פלאג'יק" כוללים 5 רשיונות קידוח במים עמוקים וצמודים למבנה "לווייתן" ולבלוק 12 של נובל אנרג'י בקפריסין

ליאור גוטמן 16:1113.12.12
חברת "הזדמנות" ישראלית קיבלת את אישור הממונה על ההגבלים העסקיים להיכנס כשותפה לרישיון הקידוח "גל". לפי נתוני משרד האנרגיה, תוקף הרישון פג באוגוסט 2011 וחברת רציו, שמחזיקה בו ב-100%, ניסתה מאז להכניס שותפים שונים אולם הממונה על הנפט במשרד האנרגיה והמים דחה את כל הבקשות. הבקשה האחרונה הוגשה לפני כחצי שנה אז ניסתה רציו להעביר 20% מהרישיון לטובת "מודיעין", 5% לטובת איזי אנרגיה, 5% לטובת מפעילה זרה חברת AGR ו`עוד 10% לטובת הזדמנות ישראלית. 
עם זאת, ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שכדי לשמר את התחרות בענף האנרגיה קבע הממונה להגבלים עסקיים פרופ' גילה שבמידה ויימצא גז טבעי בחמשת קידוחי "פלאג'יק", שם שותפה הזדמנות ישראלית, היא תצטרך לוותר על אחזקותיה באחד מהמאגרים.

 

רישיונות "פלאג'יק" כוללים 5 רשיונות קידוח במים עמוקים: "ישי", "עדיתיה", "ללה", "יהב" ו"יועד" - שמשתרעים על שטח כולל של כ-2 מיליון דונם כ-170 ק"מ וצמודים למבנה "לווייתן" ולבלוק 12 של נובל אנרג'י בקפריסין בו נמצא מבנה "אפרודיטה".

 

הבעלות על הרישיונות נחלקת בין "הזדמנות ישראלית" הבורסאית של רוני הלמן ואורי אלדובי (10%), ובין טדי שגיא, בני שטיינמץ (42.5% כל אחד) והמפעיל הנורווגי הבינלאומי AGR שמחזיק ביתר הזכויות. על פי ההערכות, במקום פוטנציאל למציאת גז בנפח של 3.7 טריליון רגל מעוקב (TCF), שהם כ-104 מיליארד מ"ק, כ-40% מנפח מאגר "תמר".

 

לאחר אישור רשמי ממשרד האנרגיה תצורף הזדמנות ישראלית למחזיקה הרשמית של כלל האחזקות ברישיון היא חברת רציו. כפי שפורסם ב"כלכלסיט" רציו חתמה על הסכם הבנות עם ענקית האנרגיה האיטלקית אדיסון שמטרתו לצרף את החברה הזרה כשותפה.
x