$
בורסת ת"א

עסקת מלון פלאזה נסגרה, תשובה קיבל 850 מיליון שקל במזומן

מלון הפלאזה בניו יורק, שהיה בידי זרוע הנדל"ן של יצחק תשובה, הועבר לידי קבוצת סהרה של המיליארדר ההודי רוי סובראטה. איש העסקים רכש את הפלאזה ב־2004 תמורת 675 מיליון דולר מידי קבוצת משקיעים שבראשה הנסיך הסעודי אל ווליד בן טלאל

לירוי פרי 22:4201.12.12

במהלך הימים הקרובים יירד דגל ישראל מן התורן של מלון הפלאזה בניו יורק, ובמקומו יתנוסס דגל הודו. החלפת הדגל מסמלת את סגירת המכירה של מלון הפלאזה בניו יורק, שהיה בידי אלעד גרופ, זרוע הנדל"ן של יצחק תשובה, והועבר כעת לידי קבוצת סהרה של המיליארדר ההודי רוי סובראטה.

 

בעקבות סגירת העסקה, שנעשתה לפי תג מחיר של 2.3 מיליארד שקל לפלאזה בניו יורק, תפח חשבון הבנק של תשובה ב־850 מיליון שקל במזומן - התזרים הנקי מהעסקה הנוכחית, לאחר כיסוי חובות. 

 

תשובה רכש את הפלאזה ב־2004 תמורת 675 מיליון דולר מידי קבוצת משקיעים שבראשה הנסיך הסעודי אל ווליד בן טלאל. מיד לאחר מכן החלה אלעד גרופ בשיפוץ של המלון, שהפך בחלקו גם לפרויקט של דירות יוקרה. עלות השיפוץ הכוללת הסתכמה בכ־400 מיליון דולר, מה שהעמיד את השקעתו של תשובה בפרויקט על כ־1 מיליארד דולר.

 

מלון פלאזה בניו יורק מלון פלאזה בניו יורק צילום: יונתן קסלר

 

שנתיים לאחר הרכישה החל תשובה לקצור את הפירות, כשמכר 40% מהחלק המלונאי חזרה לבן טלאל תמורת 200 מיליון דולר. לאורך השנים הוא הצליח למכור את כל דירות היוקרה (כ־180 דירות) בתמורה לכ־1.4 מיליארד דולר. בעקבות מכירת הדירות, תשובה טיפס מעל לנקודת האיזון של הפרויקט, והתחיל להרוויח על ההשקעה.

 

בשבוע שחלף יצאו אנשיו של תשובה לניו יורק, ובראשם מנכ"ל אלעד גרופ אודי ארז, כדי לסגור את הפרטים האחרונים שיאפשרו את העברת הכסף. ביום שלישי האחרון זה קרה - אלעד גרופ קיבלה 1.6 מיליארד דולר עבור מכירת אחזקותיה בפרויקט - 60% מהחלק המלונאי וכן מלוא הזכויות במרכז המסחרי הסמוך. כמחצית מהסכום נותבה לכיסוי חובות, והיתרה לקופת המזומנים של אלעד גרופ.

 

בניגוד לחוויה הקשה של תשובה בפרויקט הפלאזה בלאס וגאס, במסגרתה הוא נדרש למחיקת הון עצמי בסך 320 מיליון דולר, ובניגוד להסדר החוב הכואב של בעלי האג"ח בדלק נדל"ן (מחיקת חוב של 1.3 מיליארד שקל), בניו יורק הוא מצליח לרשום הצלחה. אם משקללים את שמונה שנותיו של תשובה בפלאזה בניו יורק (2004—2012), מדובר בפרויקט שהניב לו רווח כולל של 3.7 מיליארד שקל - תשואה שנתית של כ־10%. 

 

לכתבה באנגלית לחץ כאן

בטל שלח
    לכל התגובות
    x