בורסת ת"א

"סיכוי נמוך לראות את החזר מלוא החוב באי.די.בי אחזקות"

יניב צלאל, מנהל ההשקעות הראשי בקופות הגמל של מיטב: "המחזיקים של אי.די.בי צריכים לעצור את תשלום האג"ח הקרוב מהקופה". אי.די.בי: "טובת החברה וטובת מחזיקי האג"ח היא להימנע מנקיטת צעדים חד־צדדיים"

רחלי בינדמן 07:5319.11.12

"אני לא רואה מצב שמחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות יכולים להרשות לעצמם לאפשר את התשלום בדצמבר הקרוב מתוך קופת החברה" - כך אמר אתמול ל"כלכליסט" יניב צלאל, מנהל ההשקעות הראשי של קופות הגמל של מיטב. בית ההשקעות לא מחזיק באג"ח של אי.די.בי אחזקות, אבל מחזיק באג"ח של החברה־הבת,

אי.די.בי פתוח.

 

צלאל התייחס בדבריו למכתב שנשלח אתמול על ידי עורכי הדין של אי.די.בי, רם כספי ואברמי וול, לנאמן מחזיקי האג"ח של אי.די.בי ושבו הבהירה החברה, שבשליטת נוחי דנקנר, כי היא לא נענית לדרישת המחזיקים, שלא לשלם את תשלום ריבית אג"ח ד' בדצמבר מקופתה. היקף התשלום עומד על 65 מיליון שקל. "הסיטואציה כיום היא שהסיכוי לראות חזרה את מלוא החוב באי.די.בי אחזקות נמוך לפי המחירים שבהם נסחרות היום האג"ח של החברה. לכן תשלום הריבית בדצמבר מקופת החברה צריך להגיע ממקורות חיצוניים", הוסיף צלאל.

 

בשבוע שעבר שלחו עורכי הדין של מחזיקי האג"ח, משרד עורכי הדין מיתר, ליקוורניק, לשם ברנדווין, מכתב לעורכי הדין של אי.די.בי ובו דרישה לקבל התחייבות כתובה מהחברה בתוך שבעה ימים לכך שתשלום הריבית לא יגיע מקופת החברה, אלא מהזרמת הון שתגיע מהחברה־האם גנדן, תוך שימוש בכספי ההשקעה של אדוארדו אלשטיין. זאת, בדומה לאופן שבו בוצע לאחרונה תשלום של 35 מיליון שקל למחזיקי אג"ח ב'.

 

אלא שעל פי הערכות, הבנקים שנתנו הלוואות לגנדן, ובראשם בנק לאומי, לוחצים שהם יקבלו את כספי ההשקעה והם לא יוזרמו לחברה־הבת. במכתב ששלחו שלשום עורכי הדין של אי.די.בי נכתב: "אמנם בהתייחס לתשלום הקודם ששולם למחזיקי האג"ח סדרה ב' גובש הסדר שמכוחו נעשה גיוס הון ייעודי לחברה, ואולם תשלום זה היווה תשלום 'קרן חוב' להבדיל מתשלום ריבית שוטפת של חוב, נשוא התשלום הקרוב. בנוסף, מהלך זה נעשה לפנים משורת הדין, ובהקשר לכך נקבע מפורשות באותו הסדר כי 'אין בו כדי להוות תקדים לגבי תשלומים אחרים המגיעים או שיגיעו למחזיקי האג"ח".

 

מאי.די.בי נמסר: "אין לנו עניין להתנצח עם גורם כלשהו, קל וחומר כשמדובר בהתבטאות שאינה נכונה עובדתית מפיו של גורם שאינו נמנה על מחזיקי האג״ח של אי.די.בי אחזקות. לחברה מקורות עצמיים לתשלום חובותיה עד יוני 2013 והיא פועלת בנחישות על מנת להשביח את חברות הקבוצה ולשפר את תזרים המזומנים שלה לטובת מחזיקי האג״ח. טובת החברה וטובתם של מחזיקי האג"ח היא להימנע מנקיטת צעדים חד־צדדיים, לרבות הליכים משפטיים מיותרים. יש להמשיך בקידום המהלכים שבהם נוקטת החברה בשקיפות ובשיתוף פעולה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x