• תפריט
בורסת ת"א

ליאו ליידרמן: "המגזר העסקי מעדיף להמתין ולא ליטול אשראי חדש"

כך לפי הכלכלן הראשי של בנק הפועלים בכנס ברמת גן. ליידרמן: "מעמיק המיתון בגוש היורו וביפן. ייתכן כי רמת התנודתיות והסיכון בשווקים תעלה מדרגה נוספת"

שי סלינס 11:4512.11.12

"במבט אל כלל מערכת הבנקים בישראל, אין עתה מחנק אלא קיפאון בתחום האשראי הבנקאי למגזר העסקי הלא פיננסי", כך אמר היום (ב') פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים, בוועידה השנתית של מימון תאגידי של DC FINANCE ברמת גן. 

"בשונה ממצב של מחנק אשראי, בו גם החברות הטובות והרווחיות מתקשות למצוא מקורות מימון בנקאיים, המצב כיום הוא לא של התייבשות כוללת של מקורות האשראי. המערכת נהפכה לסלקטיבית מאוד ומבדילה בין העסקים היותר מבטיחים מאלו שפחות", אומר ליידרמן.

 

"הקיפאון בא לידי ביטוי בנתוני בנק ישראל. בעוד שבשנתיים האחרונות הייתה עלייה באשראי הבנקאי למגזר העסקי הלא פיננסי, מתחילת השנה יש ירידה של 1.7% ביתרת האשראי. בחודשים האחרונים, חלק מהקיפאון בשוק האשראי הבנקאי מקורו דווקא בירידה בביקוש ולא בהיצע. זאת, כככל הנראה, על רקע אי-הוודאות העיסקית, הרגולטורית והפוליטית. במילים אחרות, ככל הנראה גורמים עסקיים רבים נכנסו לעמדות המתנה ומעדיפים להמתין ולא ליטול אשראי חדש".

 

"המיתון העולמי מעמיק"

באשר למצב המשק אמר ליידרמן כי "אנו מאד מושפעים מהסביבה הגלובלית והתמונה שם מצביע על צמיחה חיוורת בחודשים הקרובים, כאשר הולך ומעמיק המיתון בגוש היורו וביפן. רמת המאקרו, נתוני החודשים האחרונים הפתיעו לטובה בישראל, כולל בתחום הצריכה הפרטית, הייצור התעשייתי והתעסוקה".

 

"עם זאת", מוסיף ליידרמן, "מדאיגה העובדה שהאינדיקטורים לציפיות הצרכנים והתעשיינים במבט קדימה נראים שליליים יותר מהנתונים בפועל של החודשים האחרונים. הדבר עקבי עם תחזית בנק הפועלים, שהמשק יצמח בשנה הבאה בשיעור נמוך מ-3%, לעומת 3.5% השנה".

 

לבסוף, לגבי שוקי ההון הגלובליים: "אין ספק שאי-הוודאות ביחס לצוק הפיסקלי בארה"ב פוגעת מאוד בשווקים הפיננסים, במיוחד על רקע הסיכון של העלאת מסים על יחידים וחברות. בנוסף, התמונה בגוש היורו, ובמיוחד מצבה של יוון, אינה מעודדת. על רקע כל אלה, אנו סבורים שרמת התנודתיות והסיכון תישאר גבוהה, וייתכן אף תעלה מדרגה נוספת בעיקר בשוקי המניות בעולם".

לכתבות נוספות בנושא שוק ההון 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x