שוק ההון

בלעדי לכלכליסט

נוחי דנקנר מעניק שעבוד שני על מכתשים אגן

אי.די.בי מנהלת מגעים לקבלת הלוואה של 200-150 מיליון דולר מקרן KKR. כבטוחה לקבלת הלוואה אי.די.בי תשעבד לטובת הקרן האמריקנית את האופציה שיש לה לקבלת מניות במכתשים אגן

גולן חזני 07:0305.11.12

נוחי דנקנר מעניק שעבוד שני על מכתשים אגן לקרן KKR. ל"כלכליסט" נודע כי האופציה מתומחרת ביותר מ־200 מיליון דולר ותשמש כבטוחה שתקבל KKR תמורת הלוואה של 200-150 מיליון דולר שתעניק לאי.די.בי אחזקות. ההלוואה מ־KKR צפויה להתקבל כחלק מהמיזוג של אי.די.בי אחזקות עם כור, אם ייצא אל הפועל. בדרך זו, שבה אי.די.בי תרכוש את אחזקות הציבור בכור, היא תוכל להשתלט על האופציה של מכתשים ואז לשעבד אותה כנגד ההלוואה.

דבר ההלוואה נחשף באתר "כלכליסט" ב־24 באוקטובר והביא לזינוק במניות קבוצת אי.די.בי. שווי האופציה מבוסס על הערכות כלכליות שהזמינה אי.די.בי לבחינת השווי של מכתשים אגן.

 

 

 

המשמעות מבחינת נוחי דנקנר היא דרמטית: מכתשים אגן הפכה לתקווה הגדולה של אי.די.בי, וההערכות בשוק מדברות על כוונה להנפיק את החברה בשווי של 5–6 מיליארד דולר בתוך שנה. הנפקה כזו אמורה להביא לאפסייד ורווח הון משמעותי לקבוצה. כימצ'יינה רכשה את השליטה (60%) במכתשים אגן לפי שווי של 3.4 מיליארד דולר. השיפור המשמעותי בתוצאות החברה ותוכניות הרכישה של חברות־בנות מכימצ'יינה בשנה הקרובה ומיזוגן למכתשים אגן צפויים להגדיל את הכנסות מכתשים אגן בקרוב למיליארד דולר בשנה. כעת דנקנר נאלץ לוותר על האפסייד הזה לטובת אותה הלוואה שצפויה אי.די.בי אחזקות לקבל מ־KKR.

 

ל"כלכליסט" נודע כי כלכלני KKR מבצעים בשבועות האחרונים בדיקות נאותות במכתשים אגן כדי לקבל תמונה ברורה על החברה. הסכם כזה מחייב את הסכמתה של כימצ'יינה לכניסה אפשרית של שותף חדש למכתשים, ול"כלכליסט" נודע כי מגעים עם כימצ'יינה כבר מתקיימים בנושא כדי להשיג את הסכמתה.

 

נוחי דנקנר. משעבד את האופציה של כור במכתשים אגן לקרן KKR נוחי דנקנר. משעבד את האופציה של כור במכתשים אגן לקרן KKR צילום: עמית שעל

 

KKR

 מיוצגת על ידי משרד עורכי הדין האמריקאי סימפסון, ת'אצ'ר וברלט, המיוצג בישראל על ידי משרד עורכי הדין שטיינמץ, הרינג, גורמן ושות'.

 

הבדיקות של KKR מצויות בעיצומן, והמו"מ מול אי.די.בי נמשך במגמה להגיע לשווי סופי של האופציה והיקף ההלוואה שתעניק KKR. ככל הנראה, דנקנר מבצע את העסקה באין ברירה. למרות שהוא מאמין בשווי הגבוה שאליו אמורה מכתשים אגן להגיע - שווי שבנקים זרים מסכימים עמו ואף מוכנים להוביל את ההנפקה המתוכננת בהונג קונג - דנקנר יוותר על חלק משמעותי מהאפסייד לטובת ההלוואה כדי לעבור את התקופה הקשה. בתמורת להלוואה מ־KKR אמורה אי.די.בי אחזקות לבצע רכישה עצמית של אג"ח ולהקטין את החוב שעומד על 1.7 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח ו־300 מיליון שקל לבנקים.

 

באי.די.בי סירבו להתייחס לידיעה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x