$
בורסת ת"א

"מאבקי שליטה הובילו את דירקטוריון בנק מזרחי לקבל החלטות שפגעו בבנק"

בטיוטת דו"ח בדיקה של בנק ישראל נמתחת ביקורת חריפה על התנהלות דירקטוריון הבנק על רקע ניגוד עניינים עם קרסו

שניר הנדלר 11:2204.11.12

בנק ישראל העביר לבנק מזרחי-טפחות את טיוטת דו"ח בדיקה ובה ביקורת חריפה על התנהלות דירקטוריון הבנק על רקע ניגוד עניינים בוועדת הביקורת של הבנק עם קרסו.

בטיוטה, הפרוסה על פני כ-20 עמודים הוגשה לדירקטוריון הבנק בשבוע שעבר, מלין בנק ישראל על כך שמאבקי השליטה בין נציגי בעלי השליטה משפחת עופר ומוזי ורטהיים, הובילו את הדירקטוריון לקבל החלטות שפגעו בפעילות העסקית של הבנק.

מה דעתך על מניית מזרחי טפחות:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

לדברי בנק ישראל, במשך יותר משנה התקשה מזרחי טפחות לאשר עסקאות עם יבואנית כלי הרכב קרסו. הסיבה: לשלושה מתוך ששת חברי ועדת הביקורת בבנק: בייגה שוחט, יוסי שחק, ודב מישור בעלי עניין אישי בקרסו.

 

מאחר והחוק קובע כי על כל עסקה שהבנק מבצע עם חברה שלנושא משרה בבנק יש בה עניין אישי, יש להביא את העסקה לאישור בוועדת הביקורת, העובדה שלמחצית מהוועדה עניין אישי בקרסו, הביאה לכך שלא ניתן היה לאשר לבנק להעניק אשראי או להתקשר באופן כזה או אחר עם קרסו.

 

מוזי ורטהיים מוזי ורטהיים צילום: אוראל כהן

 

כדי לפתור את הבעיה שנוצרה, החליט יו"ר הדירקטוריון היוצא, יעקב פרי, למנות את הדירקטורית מטעם משפחת עופר,סבינה בירן לוועדת הביקורת. אלא שחודשים ספורים לאחר מינויה, ביקשו נציגי משפחת ורטהיים להוציא את בירן מהוועדה בטענה שמינויה מפר את האיזון בין בעלי השליטה בוועדה.

 

משאישר הדירקטוריון לחזור למצב הקודם – טרם הצטרפה בירן לוועדת הביקורת – שוב לא יכל הבנק לאשר התקשרות כלשהי עם קרסו.

 

בנק ישראל החל לבדוק את אופן קבלת ההחלטות במזרחי טפחות לאחר שמנכ"ל מזרחי אלי יונס קרא להדחתו של שוחט על רקע כפל כהונתו כדירקטור בבנק ובקבוצת הרכב קרסו, כפל שהקשה, לטענת יונס, על הפעילות העסקית של הבנק מול קרסו. חשיפת המכתב עוררה שאלות ביחס לממשל התאגידי בבנק, כאשר מנהל שכיר קורא לכאורה לדירקטור האמור לפקח עליו להתפטר.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x