$
בורסת ת"א

ביוקנסל מפרסמת תוצאות ניסוי בטיפול בחולי סרטן הלבלב - הצליחה להקטין גידול סרטני

לפי תוצאות הביניים בניסוי הקליני בתרופת החברה 4 מתוך 6 חולים שסיימו 3 חודשים של טיפול הראו התייצבות במחלה או תגובה חלקית והקטנה באורך של הגידול המקומי

ניר צליק 14:1530.10.12
ביוקנסל, העוסקת במחקר ופיתוח של תרופות למחלת הסרטן, מדווחת על תוצאות ביניים בניסוי הקליני המתקדם שלב Phase IIb בתרופת החברה, ה-BC-819, לטיפול בחולי סרטן הלבלב מהן עולה כי החברה עומדת, נכון לעכשיו, ביעד הראשי של הניסוי כש-66% מהחולים (4 מ-6 חולים) שסיימו 3 חודשים של טיפול הראו התייצבות במחלה או תגובה חלקית והקטנה באורך של הגידול המקומי. עוד מדווחת החברה כי התוצאות הסופיות של הניסוי, המונה כ-12 חולים, יפורסמו ברבעון הראשון של 2013.

הניסוי בוחן את היעילות והבטיחות של תרופת ה-BC-819 הניתנת בשילוב עם הטיפול הכימותראפי הסטנדרטי לסרטן הלבלב, Gemcitabine. המטרה הראשית של הניסוי הינה מדידת משך הזמן בו יחיו המשתתפים ללא התקדמות במחלה (Progression-Free Survival). התרופה נבדקת בחולים עם גידול לבלב מקומי, מתקדם ובלתי נתיח, אשר לא קיבלו טיפול קודם. הניסוי בודק מתן בשני מינונים של התרופה BC-819.

 

על פי תוצאות הביניים, ב-4 מ-6 חולים ראשונים שהשלימו טיפול של 3 חודשים נרשמה תגובה חלקית או התייצבות במחלה, כלומר שהגידול המקומי קטן או לא גדל ולא נרשמה הופעת גרורות חדשות. ב-2 מ-6 חולים נרשמה התקדמות במחלה. הניסויים הקליניים שביצעה ביוקנסל עד היום בטיפול בסרטן הלבלב הראו הצלחה בעמידה ביעדי הניסוי תוך הצגת פרופיל בטיחות מצוין והוכחת יעילות ראשונית משמעותית של תרופת החברה ה-BC-819.

 

פרופ' אברהם הוכברג, מייסד ביוקנסל פרופ' אברהם הוכברג, מייסד ביוקנסל צילום: חיים צח

 

במקביל, מפרסמת ביוקנסל כי בהמשך להשלמת השינוי המבני בחברה והפיכתה מחברה רשומה בארה"ב לחברה ישראלית, פירעון אגרות החוב והשלמת השינוי במבנה ההון, החליטה החברה לעדכן את תוכנית הפיתוח ותקציב המקורות הכספיים כך שיתאם טוב יותר את היעדים העסקיים של החברה. במסגרת זו מדווחת ביוקנסל רשמית על תרופת הדור הבא שלה, ה-BC-821. המולקולה החדשה מצויה בשלבים פרה-קליניים מתקדמים ובמידה והפיתוח יושלם בהצלחה החברה מתכוונת להיכנס לניסויים קליניים ב-BC-821 כבר בתחילת 2014.

 

מנגנון הפעולה של תרופת ה-BC-821 מבוסס על פלסמיד המוחדר לתאים סרטניים ומפעיל את רעלן הדיפטריה בצורה כפולה וממוקדת על ידי הפרומוטר של הגן H19 ובנוסף גם על-ידי הפרומוטר 4P של הגן IGF2 המתבטא גם הוא רק בתאים סרטניים. למולקולה החדשה, שפותחה אף היא על ידי המדען הראשי של ביוקנסל פרופ' אברהם הוכברג, מספר יתרונות על פני מולקולת ה-BC-819: יעילות גבוהה יותר בסוגי סרטן אחדים; בטיחות גבוהה הדומה לזו המושגת באמצעות ה-BC-819; מתן דרך הוריד כך שניתן לטפל בה ברוב המכריע של מחלות הסרטן; הגנה פטנטית ארוכת טווח.

 

עוד מדווחת החברה כי לאור תוצאות הביניים המעודדות שהתקבלו בניסוי Phase IIb שבו טופלו חולים בסרטן שלפוחית השתן באמצעות תרופת ה-BC-819, החברה השלימה בימים האחרונים את גיוסו של החולה האחרון לניסוי וכי התוצאות המלאות של הניסוי יפורסמו במהלך הרבעון השני של 2013. על יסוד תוצאות אלו תפעל ביוקנסל במהלך 2013 לגייס שותף להמשך הפיתוח לאינדיקציה זו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x