$
בורסת ת"א

הפרקליטות זימנה את נמרוד טבי לשימוע בחשד לאי־דיווח

ב־2008 נטלה לנדמארק הלוואה מחברת אפסווינג של ירון ייני בהיקף של 5 מיליון שקל, שעליה לכאורה לא דיווחה. טבי: "הכל נעשה באישור עורכי הדין"

זוהר שחר לוי 09:0528.10.12

שנתיים וחצי לאחר תחילת החקירה, החליטה פרקליטות מיסוי וכלכלה להעמיד לדין, בכפוף לשימוע, את בעל השליטה בחברת הנדל"ן לנדמארק גרופ, נמרוד טבי, בגין אי־דיווח מתאים. החקירה החלה בעקבות חשד של רשות ניירות ערך כי לנדמארק לא דיווחה על הלוואה שנטלה ב־2008 של 5 מיליון שקל, ששימשה לתשלום חוב למחזיקי האג"ח של החברה.

 

ההלוואה ניטלה מחברת אפסווינג של ירון ייני בריבית רבעונית שעמדה על 13.5% (ריבית שנתית של 66%). בנוסף, קיבלה אפסווינג שעבוד כנגד ההלוואה על קרקע של החברה בעיר יאש ברומניה. לנדמארק מימשה את הקרקע עבור תשלום רוב הקרן לאפסווינג ועבור יתרת החוב שעבדה לנדמארק עוד קרקע ברומניה וכן את אחזקותיה באג"ח של החברה־הבת בשווי 11 מיליון שקל ע"נ. כעת זומן טבי השוהה בפולין, לשימוע שיתקיים בעוד כחודש ולאחריו יוחלט האם להעמידו לדין.

 

נמרוד טבי. "הכל נעשה באישור" נמרוד טבי. "הכל נעשה באישור" צילום: בועז אופנהיים

 

בראיון "לכלכליסט" לפני כשנתיים התייחס ייני לחקירת הרשות ואמר כי "החברה עמדה בפני שוקת שבורה. נתתי לה הלוואה כדי שהפרויקטים שלה יחיו. ההלוואה היתה אמורה להיפרע בתוך שלושה חודשים, אבל אחרי שנתיים קיבלתי בחזרה רק כ־3 מיליון שקל. אז איזו משמעות יש לריבית שכתובה על הנייר? מה זה משנה כמה ריבית נרשמה אם הם לא מחזירים את הכסף? כשכותבים שלנדמארק לקחה מייני הלוואה בריבית של 66% זה יוצר קונוטציה של מעשה נוכלות, אבל מדובר בהלוואה שעברה את כל האישורים הנדרשים כולל אישורי דירקטוריון". גם גורמים בלנדמארק מציינים כי ההלוואה קיבלה את אישור עורכי הדין של החברה.

 

עבור טבי מדובר במכה נוספת, לאחר שהשנה הגיש בית ההשקעות הלמן־אלדובי לבית המשפט המחוזי בתל אביב בקשה להוציא לטבי התראת פשיטת רגל בגין חוב של 4.3 מיליון שקל. מדובר בחוב בגין הסכם שנחתם בין הצדדים במסגרת רכישת אג"ח של החברה שיזם הנדל"ן, טבי, לא עמד בו. 

 

במקביל, בבית המשפט המחוזי בפתח תקווה עדיין מתנהלת תביעה ייצוגית בסך 194 מיליון שקל שהגישה הראל פיא נגד חתמי ההנפקה של לנדמארק ובהם איפקס חיתום, אלטשולר שחם חיתום ואנליסט חיתום והנפקות. לטענת התביעה, תשקיף החברה שפורסם לפני ההנפקה היה מטעה וכלל פרטים חלקיים. 

 

טבי מסר בתגובה כי "כל דבר שנעשה קיבל את אישור עורכי הדין של החברה. קיבלתי הודעה על זימון לשימוע ואני מקווה שלאחריו יחליטו שאין מקום להעמיד לדין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x