$
בורסת ת"א

פולאר השקעות: מחזיקי האג"ח הצביעו בעד הליכי פירוק

ההחלטה לא לחזור למו"מ עם ההנהלה על הסדר בתמורה לתשלום של 1.5 מיליון שקל התקבלה ברוב דחוק של 51.9%. ברקע להחלטה - חוסר האמון של המחזיקים בקרן המנוף אוריגו, הנושה המובטחת של פולאר השקעות

אסף גילעם 19:1221.10.12

פולאר השקעות, בשליטת איש העסקים האמריקאי ז'יל פלדמן (39.8%) הודיעה הערב כי מחזיקי האג"ח ו' החליטו לדחות את ההצעה לחזור למו"מ על הסדר. לפי כתב ההצבעה, הוצע כי המחזיקים ידחו את נקיטת ההליכים המשפטיים, בתמורה לתשלום של 1.5 מיליון שקל (כמחצית מתשלום הריבית שטרם שולמה). ההחלטה נדחתה ברוב קטן של 51.89% מהמשתתפים בהצבעה. בעקבות כך צפויים המחזיקים להגיש בקשה לפירוק פולאר השקעות כבר בימים הקרובים.

 

 

 

מחזיקי האג"ח אישרו כבר בתחילת באוקטובר בפה אחד את ההחלטה לנקוט בהליכים משפטים כנגד החברה, נושאי המשרה וצדדים שלישיים, כולל הגשת כתב פירוק. ה"צדדים השלישיים" שמוזכרים הם קרן המנוף אוריגו, אשר לטענת המחזיקים מנהלת בפועל את החברה, מעכבת את ההסדר ומקדמת את החברה לפירוק. מגורמים מוסדיים המקורבים למו"מ נמסר כי המוסדיים איבדו את האמון באוריגו, ואינם מוכנים להמשיך את המו"מ.

 

אורי שני אורי שני צילום: אוראל כהן

 

"אני מבין את העצבנות וחוסר הסבלנות, באמת הזמן בוזבז ואפשר היה לגמור את זה קודם" הסביר ל"כלכליסט" אורי שני, מנכ"ל פולאר השקעות לאחר פרסום ההחלטה של המחזיקים. "היום הודיעו לנו שההחלטה לא עברה על חודו של קולו. אבל כרגע, ללכת לפירוק זה לא החלטה אינטליגנטית, ואני מניח שגם בית המשפט ישלח את הצדדים לגבש את פשרה".

 

שני גם מתריע כי לא ניתן לדעת כיצד הבנקים הנושים של החברה (להם היא חייבת כ-18 מיליון שקל) יפעלו במקרה של פירוק. "אני חייב לציין כי בינתיים גם בנק לאומי וגם פועלים גילו אורך רוח, והם לפנים משורת הדין הסכימו לחכות, למרות שיש להם שעבודים שמכסים להם את מלוא חובם והם לא צריכים לחכות לבית משפט. אני מבין את ההחלטה, אבל זה כסף של מחזיקים, ואני מקווה שבסופו של דבר ההסדר כן יקרה".

 

חובה של פולאר השקעות למחזיקי האג"ח עומד על כ-107 מיליון שקל, אשר לא מובטחים בביטחונות. לעומתם, קרן אוריגו, לה חייבת החברה כ-65 מיליון שקל, נהנית משיעבוד על כלל נכסי החברה – שלפי הערכות שמרניות מספקים יחס בטוחה של פי שלוש לפחות לחוב. כמו כן, אוריגו מקבלת ריבית אפקטיבית גבוהה משמעותית מהמחזיקים, הכוללת תשלומים נוספים שהיא גובה מהחברה (עמלות,דמי ניהול, דמי הכנסת הסכם, אישור השתתפות ברווחים). באסיפת המחזיקים האחרונה שהתקיימה בחודש שעבר סמנכ"ל הכספים של פולאר השקעות, אייל ביגון, אמר למשתתפים שהוא מעריך שהריבית האפקטיבית שמשולמת לאוריגו כיום היא 20% וששיעור הביטחונות הוא פי 3 מהחוב 65 מיליון שקל. 

 

המו"מ מול המחזיקים החל כבר בדצמבר 2011, אז מונתה נציגות שהורכבה מהמחזיקים הגדולים בסדרת האג"ח – מגדל שוקי הון, דש איפקס ומיטב. "מאז המו"מ ידע עליות ומורדות", הסביר החודש ל"כלכליסט" עו"ד עדי פיגל המייצג את המחזיקים, "במאי כבר הוחלט ללכת לפירוק ולתביעות והיתה לנו כבר בקשת פירוק מוכנה. בעקבות זאת התחדש המו"מ, החברה שילמה את הריבית כשבחודש יולי גובשו עקרונות להסדר, שבמסגרתם היתה אמורה החברה להעביר למחזיקים תשלום ריבית בהיקף של 3.3 מיליון שקל – שלא שולם". מאז יולי זכתה קרן אוריגו לתשלומים מהחברה בהיקף של 7.5 מיליון שקל, בזמן שמחזיקי האג"ח לא זכו לתשלום הריבית כאמור.

 

לאחר העלאת הצעת הפירוק מסרה קרן אוריגו, כי "היא העמידה לפולאר מימון על בסיס הסכם שתנאיו דווחו בשקיפות מלאה לציבור. ‫‫הטענות המועלות אינן נכונות והקרן דוחה אותן בתוקף. בחודשים האחרונים מתנהל מו"מ בהשתתפות כלל הגורמים הרלבנטיים (בעלי השליטה, החברה, קרן אוריגו ומחזיקי האג"ח) לצורך קידום הסדר כולל בחברה. הקרן רואה חשיבות רבה בקידום הסדר כולל תוך שהיא רואה לנגד עיניה את טובת משקיעיה וטובת החברה, ובכלל זה מחזיקי האג"ח.

 

"‫‫הקרן מופתעת מהמהלכים הננקטים לאחרונה על ידי מי ממחזיקי אגרות החוב אשר גורמים, הלכה למעשה, להפסקת המגעים לקידום ההסדר, שבעלי האג"ח כבר הכירו ביתרונותיו . ‫‫לעניין הטענה בדבר רווחי הקרן הרי שהקרן גובה ריבית ודמי ניהול בשיעור שנתי כולל של כ- 10% והיא זכאית להשתתפות ברווחי פרויקטים שונים של החברה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x