$
השורה התחתונה

העולם בוער, השוק לא מפחד

איך קורה שלמרות אי הוודאות הגבוהה בשווקים הפיננסים, מדד הפחד בארה"ב ובישראל בשפל?

יעל חלק 08:0118.10.12

בשנים האחרונות מתמודדים המשקיעים בכל רחבי העולם עם תנאים קשים של חוסר ודאות וטלטלות בשווקים הפיננסים. האם הם התרגלו? אם לשפוט לפי מדד הפחד - מדד VIX - נראה שהתשובה חיובית.

 

וכך, רגע לפני בחירות בארה"ב ועל רקע חששות גבוהים מפני הצוק הפיסקאלי (תום תקופת הקלות המס שהונהגו בתקופת הנשיא ג'ורג' בוש), מדד ה־VIX האמריקאי נמצא בשפל. המדד, שמחושב באמצעות סטיות התקן של מחירי האופציות על מדד 500 S&P, עומד נכון להיום על 15.2 נקודות בלבד, לאחר שבאוגוסט עמד על 40 נקודות. לשם השוואה, ב־20 השנים האחרונות עמד עמד המדד על ממוצע 20.4 (בלהט המשבר באוקטובר 2008 זינק המדד ל־89.5 נקודות).

 

נשיא ארה"ב ברק אובמה והמועמד הרפובליקאי מיט רומני. רגע לפני הבחירות מדד הפחד האמריקאי בשפל נשיא ארה"ב ברק אובמה והמועמד הרפובליקאי מיט רומני. רגע לפני הבחירות מדד הפחד האמריקאי בשפל צילום: בלומברג, איי אף פי

 

האדישות הזאת מאפיינת גם את השוק הישראלי, למרות שגם בארץ יש לא מעט סיבות לחששות, בדמות המצב הגיאו־פוליטי וסכנת התקיפה באירן ואי הוודאות המתלווה לתקופת טרום־בחירות. מדד הפחד הישראלי, VIXTA, שפותח בקריה האקדמית אונו, עומד היום על רמה דומה של 16 נקודות, זאת בעוד שבאוגוסט האחרון עמד על 26 נקודות.

 

האם זהו השקט של לפני הסערה? ייתכן בהחלט. ההיסטוריה מעלה כי לפי רוב, המשקיעים מתחילים לחוש חוסר נוחות כאשר מדד ה־VIX נמצא ברמה נמוכה לאורך זמן. בהתחשב באירועים שעומדים בפתח, הן בישראל והן בארה"ב, נראה שזה רק עניין של זמן עד שאירוע כלשהו ישוב ויעורר את התנודתיות בשווקים. בחינה של האופציות על ה־VIX מלמדת כי השוק מצפה לזינוק ל־25 נקודות כבר באמצע נובמבר.

 

השורה התחתונה: גם מדד הפחד האמריקאי וגם הישראלי בשפל, למרות אי הוודאות בשווקים. אולם, האופציות על המדדים מלמדות כי הזינוק של המדדים מעבר לפינה.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x