שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
שוקי חו"ל

פישר בטוקיו: "התוכנית להנפקת היורובונדס באירופה - טעות"

נגיד בנק ישראל אמר את הדברים בראיון לבלומברג בטוקיו. פישר: "הקדמת הבחירות בישראל - מהלך טוב"

שי סלינס ובלומברג 09:1515.10.12

"הצעדים שנוקטים הבנקים המרכזיים עוזרים לכלכלה העולמית להיכנס למצב של מיתון עולמי", כך אמר נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, בראיון שהעניק לסוכנות הידיעות בלומברג במהלך ביקורו בטוקיו.

 

"אנחנו קרובים מאוד למצב של מיתון עולמי", אמר פישר, "אירופה למעשה במיתון ואילו ארה"ב צופה צמיחה נמוכה מ-2% בחודשים הקרובים. התחודשה בשווקים טובה, אך לא ניתן לומר ליצאנו מהמשבר שהתחיל למעשה ב-2008".

 

פישר סרב להתייחס למדיניות הריבית של בנק ישראל ואמר לגבי הקדמת הבחירות בישראל כי "הקדמת הבחירות הוא מהלך טוב".

 

נגיד בנק ישראל התייחס לתוכנית ההקלה הכמותית השלישית (QE3) עליה הכריז יו"ר הפד, בן ברננקי, בספטמבר האחרון במסגרתה צפוי לרכוש הבנק המרכזי בארה"ב איגרות חוב מגובי משכנתאות ב-40 מיליארד דולר. "ניתן לראות את ההשפעה של התוכנית בשווקיפ", אמר פישר והוסיף כי הפד ימשיך בתוכנית עד אשר שיעור האבטלה יירד.

 

יו"ר הפד בן ברננקי ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר יו"ר הפד בן ברננקי ונגיד בנק ישראל סטנלי פישר צילום: איי פי

 

לגבי המשבר באירופה אמר פישר כי המשבר לא מאחורינו מכיוון שהמדינות עדיין לא הצליחו לאשר את תוכניות הקיצוצים הרחבות עליהן הכריזו על מנת לעמוד בתנאים לקבל הסיוע מקרן החילוץ האירופית. "זה עשוי לקחת זמן מה אך התוכנית להורדת עלויות ההלוואה של המדינות - תצלח", אמר פישר.

 

בהקשר לרעיון ליצור איגרות חוב משותפות באירופה אמר נגיד הבנק הישראלי כי "אסור לאחד בין החובות באירופה - התוכנית לאיגרות חוב משותפת תהיה טעות. צריך לדאוג שהמדינות ישמרו על תקציב מאוזן. אם אתה מאפשר לכולם למכור אג"ח לא תהיה משמעת למדינות הקטנות", סיכם פישר.

 

פישר הוא לא היחיד שמתנגד לתוכנית האג"ח המשותף באירופה. בפגישה שנערכה לפני כחודשיים עם מפלגת FDP, שותפתה הזוטרה של מפלגת CDU של אנגלה מרקל בקואליציה בגרמניה, עלה לדיון נושא האג"ח האירופיות המשותפות (יורובונדס), שהבנק האירופי המרכזי עשוי להנפיק ומדינות גוש היורו יערבו לו ביחד. לפי מידע שמסר גורם שהשתתף בישיבה לסוכנות אי.פי, מרקל הגיבה בזעם לאפשרות הזו ואמרה ש"לא יהיו יורובונדס כל עוד אני בחיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x