$
בורסת ת"א

מעלות הורידה את דירוג האשראי של דיסקונט השקעות ושל אי.די.בי פתוח

דירוג האשראי של דסק"ש ירד בשתי דרגות ל-"BBB" בשל תלות במימוש נכסים לפרעון חוב עקב רמת מינוף גבוהה מאוד; אי.די.בי פתוח ספגה הורדה של ארבע דרגות ל-"BB" בשל נזילות חלשה

מעין מנלה 19:0019.09.12
חברת הדירוג S&P מעלות הורידה את דירוג האשראי של דיסקונט השקעות, שבשליטתו של נוחי דנקנר, בשתי דרגות ל-"BBB" מ-"-A". זאת מכיוון שלהערכת מעלות רמת הנזילות של החברה היא "פחות ממספקת" ולדעתה החברה נשענת על מימוש נכסים כדרך הריאלית ביותר לעמוד בהתחייבויותיה.

מה דעתך על מניית דיסקונט השקעות:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

במעלות מציינים כי ההידרדרות בפרופיל הנזילות של החברה והעלייה במינוף לעומת הערכתם הקודמת בחודש מאי 2012 נובעת בעיקר מכך שעסקת המיזוג בין דסק"ש לכור לא יצאה אל הפועל.

 

במעלות מעריכים כי הפער שבין המקורות לשימושים של דסק"ש בשנת 2014 צפוי להסתכם בחצי מיליארד שקל.

 

בחברת הדירוג מציינים כי לרשותה של דסק"ש עומד פורטפוליו של נכסים בעלי סחירות גבוהה ואיכות אשראי סבירה, שעדיין מניבים דיבידנדים משמעותיים למרות השחיקה המתמשכת בביצועים התפעוליים של חלק מהאחזקות.

 

מעלות העניקה לדסק"ש תחזית דירוג שלילית המשקפת לפי חברת הדירוג את האתגרים העומדים בפני דיסקונט השקעות ובעיקר גישור על הפער בין המקורות לצרכי המזומן שלה בשנת 2014. בנוסף, התחזית משקפת את רמת המינוף הגבוהה מאוד של החברה ואת אי הוודאות לגבי מצבן של החברות במעלה פירמידת הבעלות באי.די.בי.

 

נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי צילום: יונתן בלום

 

לפני כשבוע חברת דירוג האשראי מידרוג הכניסה את דירוג אגרות החוב שהנפיקה חברת דיסקונט השקעות לרשימת מעקב עם השלכות שליליות. במידרוג מציינים שהעלייה בסיכון הפיננסי של החברה, על רקע ההתפתחויות האחרונות בקבוצת אי.די.בי, יש בהן להציב בפני החברה אתגרים פיננסיים, בין השאר, בקשר עם נגישותה למקורות מימון בטווח הזמן הקצר-בינוני.

 

הורדת דירוג גם לאי.די.בי פתוח

 

בתוך כך, מעלות הורידה גם את דירוג האשראי של אי.די.בי פתוח ל-"BB" מ-"+BBB" בשל נזילות חלשה. לפי מעלות רמת הנזילות ממשיכה להיות גורם דומיננטי בפרופיל האשראי של החברה. להערכת חברת הדירוג, הפער בין המקורות לשימושים ב-2014 צפוי להיות 1.3 מיליארד שקל.

 

במעלות מזהירים כי במידה ולא תבוצענה פעולות מנע, עלולה אי.די.בי פתוח לעמוד בפני הפרה של התניות פיננסיות בתום הרבעון השלישי של 2013. איום נוסף על החברה, כותבים במעלות, מגיע ממצוקתה של החברה האם אי.די.בי אחזקות, אשר נמצאת בתהליכים משפטיים מול מחזיקי האג"ח.

 

בנוסף, במעלות הכניסו את אי.די.בי פתוח לרשימת מעקב עם השלכות שליליות. בחברת הדירוג ממתינים להתפתחויות באי.די.בי אחזקות ולקבלת תמונה ברורה יותר לגבי כוונותיהם של נושי החברה בתגובה להתפתחויות בחברה האם.

 

אי.די.בי אחזקות הודיעה היום לבורסה כי מתקיימים מגעים להשקעה בבעלת השליטה בחברה, גנדן הולדינגס. בכך אישרו בקבוצה את חשיפת "כלכליסט" מהבוקר כי כי כבר בימים הקרובים יעביר אדוארדו אלשטיין איש העסקים היהודי מארגנוטינה, 25 מיליון דולר לקופת גנדן, אליה אמור אלשטיין להיכנס כשותף ברכישת 9.5% מהחברה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x