$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט": מחזיקי האג"ח עשו שריר, ודנקנר עשה אחורה פנה

יום סוער נוסף עבר על אי.די.בי אחזקות. מחזיקי האג"ח סדרה ב' אותתו לדנקנר כי יסרבו להצעתו להפקיד 35 מיליון שקל בקופת הנאמן, והוא בתמורה החליט לסגת. בינתיים, גזרת אי.די.בי פתוח מתחממת: המוסדיים התכנסו אתמול בחשאי כדי לדון במשבר שבאופק

גולן חזני ורחלי בינדמן 07:0204.09.12

אף שאסיפת מחזיקי האג"ח של אי.די.בי אחזקות התנהלה אתמול על מי מנוחות באופן יחסי, סופו של היום הפך לדרמטי במיוחד. לאחר שקיבלה אינדיקציות על כך שמחזיקי האג"ח של סדרה ב' מסרבים לקבל את ההצעה להפקיד תשלום של 35 מיליון שקל בקופת נאמן - ל"כלכליסט" נודע כי אי.די.בי אחזקות החליטה לסגת מהמתווה. 

 

משמעות הנסיגה ממתווה הפקדת הכספים בקופת הנאמן היא שעתה יצטרכו מחזיקי הסדרות האחרות - ג', ד' ו־ה' - להחליט אם לאפשר את התשלום הישיר למחזיקי סדרה ב' מתוך קופת אי.די.בי אחזקות. בקופה זו יש נכון להיום 198 מיליון שקל. הסיכוי שיחליטו לאשר זאת אינו ברור כרגע, וישנם קולות רבים בקרב המחזיקים הקוראים ללכת לבית המשפט ולבקש צו מניעה נגד התשלום.

 

אסיפת מחזיקי אג"ח של אי.די. בי. האולם לא היה מלא אסיפת מחזיקי אג"ח של אי.די. בי. האולם לא היה מלא צילום: אוראל כהן

 

צו מניעה מסוג זה כרוך ברוב המקרים בבקשה לפעולה אופרטיבית. במקרה של אי.די.בי, שהינה חברת אחזקות, פעולה זו עשויה לסלול את הדרך לדרישה לפירוק החברה. עם זאת, חלק מהמחזיקים הגדולים - ובראשם הראל, שהוא המחזיק הגדול ביותר - סבורים כי לאי.די.בי אין צורך בהסדר חוב בשלב זה, ומעוניינים להעניק לחברה אורך נשימה.

כתבי ההצבעה עמדו לצאת אמש ובסיומם יתברר אם מרבית המחזיקים מעוניינים לאפשר לחברה לשלם את הסכום ולהמתין לדצמבר - מועד התשלום למחזיקי לסדרה ד'. אופציה אחרת כאמור היא לדרוש צו מניעה, שבעקבותיו עלול להתחיל כדור שלג ומאבק משפטי שבו יבקשו פירוק.

 

 

המוסדיים התאכזבו

 

למעשה, ההתפתחות החדשה מעבירה את הכדור למחזיקי הסדרות הארוכות, בראשות החברות הראל, אקסלנס ופסגות ועשויה להוביל את הנושא לזירה המשפטית. באסיפה אתמול אי.די.בי החליטה לזרוק את הכדור למחזיקי סדרה ב' - זו שאמורה לקבל השבוע 35 מיליון שקל. באי.די.בי הציעו להפקיד את הסכום מקופתה בידי נאמן בצירוף ריבית ביום חמישי הקרוב, כך שהחברה לא תיחשב כמי שלא עמדה בהתחייבויותיה.

 

אסיפת מחזיקי אג"ח של אי.די. בי. שני מימין שוני אלבק ולידו חיים גבריאלי אסיפת מחזיקי אג"ח של אי.די. בי. שני מימין שוני אלבק ולידו חיים גבריאלי צילום: אוראל כהן

 

עם זאת, המחזיקים בראשות עמיתים ומגדל, הבהירו כי לא יסכימו להצעה. "פקדון חייב להיות כסף שמגיע מחוץ לחברה כדי שניתן יהיה לחלט אותו. כדי שמחזיקי האג"ח יסכימו למהלך שתכננה אי.די.בי אחזקות, הם צריכים להרגיש שמשהו יוצא להם ממנו, חוץ מחשיפה לתביעות. כסף מתוך החברה שיועמד כפיקדון לא ניתן יהיה לחלט במקרה שהמהלך לא יצליח", הסביר אתמול גורם מוסדי בכיר.

 

האכזבה הגדולה בקרב המוסדיים היתה מכך שבעלי המניות של אי.די.בי לא הציעו להביא את הסכום ממקורות חיצוניים. "בשיחות שהיו שלשום הם נתנו לנו להבין שבעלי המניות הם אלה שיפקידו את הסכום בידי נאמן. עם זאת, בסופו של דבר הביאו לכך שהחברה תפקיד את הסכום. זו הצעה מצחיקה", אמר גורם מוסדי.

 

עו"ד אברמי וול עו"ד אברמי וול צילום: אוראל כהן

 

את הצעת אי.די.בי אחזקות הציג אתמול באסיפה מנהל הכספים הראשי של החברה שוני אלבק שאמר כי "אתם צריכים לבחור בין שתי חלופות - קבלת הפקדת הכספים או הליך סביב תשלום קטן של 35 מיליון שקל. מדובר בסכום שאם נחלקו, הופך למספר אגורות קטן, חד־ספרתי, על כל שקל של השקעה. לא יהיה נכון לסכן את יכולת שירות החוב של החברה עבור מאבק משפטי על סכום הזעום הזה", סיכם.

 

בתוך כך, דנקנר יצא שלשום בערב לניו יורק מלווה במשנה למנכ"ל ליאור חנס, כדי לפגוש את המשקיע האמריקאי שמעוניין להצטרף לשליטה.

 

אפשרויות מוגבלות

 

עם זאת, מעבר לפינת הצרות של אי.די.בי אחזקות כבר מסתתרות הצרות הבאות של דנקנר - עם החברה־הבת אי.די.בי פתוח. ל"כלכליסט" נודע כי אתמול אחר הצהריים מחזיקי האג"ח של אי.די.בי פתוח, החברה־הבת של אי.די.בי אחזקות, התכנסו עם נאמן האג"ח של החברה, הרמטיק נאמנויות, לצורך היערכות להסלמה אפשרית במצב הקבוצה. בפגישה הצדדים בחנו את האפשרויות החוקיות העומדות בפניהם כדי לעצור תשלומים צפויים לבנקים שהעניקו בעבר הלוואות לחברה־הבת.

 

אסיפת מחזיקי האג"ח. שלומי ברכה וגדי גרינשטיין אסיפת מחזיקי האג"ח. שלומי ברכה וגדי גרינשטיין צילום: עמית שעל

 

הפגישה התקיימה במשרדי פירמת רואי החשבון בייקר טילי ברמת גן, המספקת שירותי ייעוץ לנאמן איגרות החוב. בין הנוכחים היו מנהל ההשקעות הראשי של הפניקס גדי גרינשטיין ומנהל כספי העמיתים של החברה שי יצחקי. מפסגות הגיע מנהל ההשקעות הראשי שלומי ברכה, וממיטב התייצבו מנהל ההשקעות הראשי של קופות הגמל יניב צלאל ומנהל השקעות בקרנות הנאמנות ערן סטפק. כמו כן, נכחו נציגים מדש וממגדל. הגופים המוסדיים האלה מחזיקים יחד 1.12 מיליארד שקל ערך נקוב באיגרות החוב של אי.די.בי פתוח.

 

נכון לעכשיו, אפשרויות הפעולה של מחזיקי איגרות החובה של אי.די.בי פתוח מוגבלות לכאורה, כיוון שהחברה עדיין בעלת כושר פירעון.

 

בדו"חותיה לא התנוססה הערת עסק חי והיא הציגה דו"ח תזרים מזומנים חזוי שמראה יכולת עמידה בזמן בהתחייבויותיה לשנתיים הקרובות. עם זאת, על רקע השתלשלות האירועים באי.די.בי אחזקות, בוחנים מחזיקי האג"ח של חברת הבת, האם יש ברשותם טריגר להתחיל להניע מהלכים גם באי.די.בי פתוח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x