$
בורסת ת"א

הגלגל מסתובב: מדיניותו של ראש עיריית מוסקבה מכה בלבייב

אפריקה הודיעה כי תרשום הפסד של 750 מיליון שקל ברבעון השני בשל שיערוך נדל"ן ברוסיה לאחר שהחברה בת, אפי פיתוח, פרסמה אזהרת רווח

שי סלינס 09:4613.08.12

אפריקה ישראל שבשליטת לב לבייב הודיעה היום (ב') כי תרשום בדוחות הכספיים לרבעון השני של השנה הפסד של 710 - 790 מיליון שקל כתוצאה מאזהרת הרווח שפסרמה החברה בת אפי פיתוח.

 

מהחברה נמסר כי על פי הערכות שווי שקבלה אפי פיתוח ביחס לנכסיה היא צפויה לרשום בדוחותיה הכספיים לרבעון השני של 2012 הפסד בגין הפחתה בשווי ההוגן של נכסי נדל"ן בסך של 240 מיליון דולר.

 

מדובר בהפחתת שווי בארבעה פרויקטים ברוסיה של אפי פיתוח  – פוצ'טוביה, קוסינסקייה, טברסקיה פלאזה Ib ו-טברסקיה פלאזה II. באפריקה טוענים כי ההפחתות נובעות משינויים במדיניות התכנון העירוני ובמדיניות הפיתוח של עיריית מוסקבה.

 

כמו כן, כחלק מהפחתת הערך, אפי פיתוח מחקה את השקעתה בפרויקט Botanic Garden, בו היא משקיעה ביחד עם חברה פרטית בבעלות מלאה של עיריית מוסקבה, שהינה המשקיעה הראשית בפרויקט, הזכאית על פי הסכם השקעה עם העירייה לקבלת זכויות החכירה בו. בתוך כך בתחילת אוגוסט הוגשה לבית המשפט במוסקבה בקשה להכרזה על החברה כחדלת פירעון בהמשך לעיקול שהוטל על נכסיה לטובת אותו נושה. להערכת אפי פיתוח, הסיכוי להחזר השקעותיה של אפי פיתוח בקשר לפרויקט זה אינו סביר.

 

בנוסף, כתוצאה מהתחזקות הדולר ברבעון השני, אפי פיתוח צופה כי שווי תיק הנכסים שלה יפחת מ-2.8 מיליארד דולר ל-2.4 מיליארד דולר.

 

המדיניות החדשה של עיריית מוסקבה

 

על פי דיווחים בעיתונות הרוסית, שערוך הנכסים של אפי פיתוח נובע מהמדיניות החדשה של עיריית מוסקבה אשר בוחנת את כל יוזמות הנדל"ן החדשות בעיר כדי להפחית את היקפי הבניה לשימושים מסחריים במרכז ההיסטורי. בתום שנתיים עבודה של ועדה מיוחדת, ראש מנהלת הבניה של מוסקבה הודיע ביום שישי האחרון כי במסגרת המסקנות - יקודמו פרויקטים בהיקף כולל של 17.5 מיליון מ"ר, אך פרויקטים בהיקף של 10 מיליון מ"ר בוטלו.

 

במסגרת מסקנות הוועדה, הוחלט לצמצם כמעט בחצי את השטחים המסחריים שייבנו בפרויקט "פוצ'טוביה" של אפי פתוח ורוב הפרויקט יהיה למגורים. גם בפרויקט "קוסינסקאיה" תיכננה אפי הקמת קומפלקס גדול המשלב משרדים ושטחים מסחריים והבניה בו כבר החלה. עם זאת, לנוכח מסקנות הוועדה, יצטרך לבייב לערוך שינויים בפרויקט שצפויים להגדיל את העלויות שלו כמעט פי שניים ל-60 מיליון דולר.

 

השינוי המהותי במדיניות הבינוי של מוסקבה החל לאחר הדחתו של ראש עיירית מוסקבה הקודם יורי לוז'קוב, שעסק רבות בנדל"ן ועודד פרויקטים מסחריים רבים. ראש העיר החדש מנסה לשמר את המרכז ההיסטורי של מוסקבה ומנסה למצב את עצמו כמי שאינו נגוע באינטרסים מסחריים בשונה מקודמו שרעייתו הייתה אחת מיזמיות הנדל"ן המובילות ברוסיה, מה שהפך אותה גם לאחת הנשים העשירות במוסקבה. אחד הפרויקטים שספגו את המהלומה הקשה ביותר הוא "הגן הבוטני", בו הייתה אמורה אפי לבנות מגדל מגורים בשם "קריסטל". פרויקט זה היה יוזמתו האישית של לוז'קוב להקמת "הטבעת החדשה של מוסקבה" ומחליפו בתפקיד החליט לבטל את הפרויקט.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x