$
בורסת ת"א

דיסקונט ילווה לבלווטניק 600 מיליון שקל לרכישת כת"ש

מקורבים לבנק שללו הטענה כי השותפות בין בעל השליטה מתיו ברונפמן לנוחי דנקנר השולט בכלל תעשיות השפיעה על עסקת המימון לבלווטניק

גולן חזני 08:1301.07.12

ועדת האשראי ודירקטוריון בנק דיסקונט אישרו בשבוע שעבר מתן מימון של 600 מיליון שקל לרכישת מניות השליטה (50%) בכלל תעשיות בידי חברת אקסס של המיליארדר לן בלווטניק. למימון עשויים להצטרף בנק מזרחי־טפחות ובנק זר נוסף, כשדיסקונט יוביל את המימון בסינדיקציה.

 

שני הבנקים הגדולים, הפועלים ולאומי, סירבו להעניק את המימון בשל החשיפה הגבוהה שלהם לקבוצת אי.די.בי, שתישאר עם החזקה של 10% ממניות כלל תעשיות. המניות שיועמדו כבטוחה לעסקה הן מניות כת"ש שירכוש בלווטניק.

 

יוסי בכר יוסי בכר צילום: בלומברג

מקורבים לדיסקונט דחו בתוקף את הטענות כי מדובר בעסקה המעוררת סימני שאלה בשל השותפות של בעל השליטה בדיסקונט, מתיו ברונפמן, בחברת שופרסל עם נוחי דנקנר, בעל השליטה באי.די.בי, שהעסקה למעשה מסייעת לו לעמוד בצורכי ההחזר של הקונצרן. אותם גורמים טענו כי ברונפמן מעולם לא היה מעורב, וגם לא הפעם, במימונים שהעניק הבנק.

 

מקורבים לעסקה טענו כי דיסקונט ניצל הזדמנות ליצור קשר עסקי עם אחד מאנשי העסקים הגדולים שהשקיעו אי פעם בישראל, וכי מדובר באסטרטגיה לטווח ארוך של קשר עם הקבוצה שצפויה להיות מהחזקות בשוק ההון הישראלי.

 

אי.די.בי חתמה על הסכם למכירת מרבית החזקותיה (49.9%) בכלל תעשיות לאקסס של בלווטניק לפי שווי חברה של 2.55 מיליארד שקל.

 

התמורה הכוללת שאי.די.בי פתוח, המחזיקה במניות כת"ש, תקבל עם השלמת העסקה צפויה להסתכם בכ־1.27 מיליארד שקל, ועשויה לצמוח ל־1.54 מיליארד שקל אם תנצל את הזכות הנשמרת לה למכור גם את יתרת מניותיה בכת"ש (ההחזקה הכוללת של אי.די.בי עומדת על 60.5% מכת"ש).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x