$
בורסת ת"א

נחשף ב"כלכליסט" - אי.די.בי: בוטלה ההלוואה של 150 מיליון שקל מקרן בראשית

זאת בשל מכירת השליטה בכלל תעשיות ללן בלווטניק אשר מניותיה היו אמורות לשמש כבטוחות להלוואה. בין הצדדים אין הסכמות לגבי מניות חלופיות שתקבל בראשית; על ביטול ההלוואה פורסם לראשונה ב"כלכליסט"

גולן חזני 08:2312.06.12

אי.די.בי פתוח שבשליטת נוחי דנקנר הודיעה הלילה לבורסה כי החליטה לסיים את המגעים לגבי הלוואה של 150 מיליון שקל, וזאת על רקע התקשרותה של אי.די.בי פתוח בהסכם למכירת החזקותיה בכלל תעשיות (כת"ש). על ביטול ההלוואה פורסם לראשונה ב"כלכליסט".

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט" מדובר בביטול ההלוואה של קרן בראשית לאי.די.בי פתוח, מאחר ש-60% מהבטוחות שעמדה בראשית לקבל תמורת ההלוואה היו מניות של כלל תעשיות. בין הצדדים אין הסכמות לגבי מניות חלופיות שתקבל בראשית. על מכירתה של כת"ש ללן בלווטניק סיכמה אי.די.בי לפני כשלושה שבועות כשיצוין כי העברת הלוואה דומה שהתקבלה מחברת הביטוח מנורה כבר הושלמה.

 

נוחי דנקנר נוחי דנקנר צילום: צביקה טישלר

 

בראשית מוכנה לקבל במקום מניות כלל תעשיות מניות של כלל ביטוח, אולם באי.די.בי מעדיפים להעמיד מניות של חברות אחרות, בעיקר כור ושותפות חיפושי הנפט מודיעין, וכן מניות דסק"ש. גם העובדה שעסקת כלל תעשיות, אם תושלם, מקטינה את הצורך המיידי של אי.די.בי במזומנים עלולה להביא לביטול העסקה.

 

ב־23 באפריל האחרון נחשף ב"כלכליסט" כי אי.די.בי פתוח מנהלת מו"מ לקבלת הלוואות של 300 מיליון שקל: 150 מיליון שקל מבראשית, שבראשות גבי פרל ובניהולם של מני וסרמן ורן גורודצקי, ו־150 מיליון שקל ממנורה שאת ההשקעות שלה מנהל יוני טל. 

 

ההלוואה מבראשית, לפי המתווה המקורי, ובדומה להלוואה ממנורה, נושא ריבית צמודת מדד בשיעור שנתי של 6.9% שתשולם על בסיס רבעוני. אולם בעוד שההלוואה ממנורה אמורה היתה להיפרע בשני מועדים - 50 מיליון שקל ב־2017 ו־100 מיליון שקל ב־2018, הרי שבהלוואה לבראשית נקבעו מועדי פירעון זהים אולם שנה קודם לכן.

 

בנוסף, בהלוואה לבראשית נקבעו רפים שונים, העשויים להיות גבוהים יותר, לצורך שחרור מניות משעבוד וכן לצורך שחרור תקבולי דיבידנד שישולם בגין המניות המשועבדות. תנאי לכשירותן של המניות האמורות לשמש כבטוחה הוא, בין היתר, אי־שינוי שליטה בחברות האמורות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x