בורסת ת"א

ראיון "כלכליסט" - איזי כהן: "בהסדרי חוב צריך לשים את האגו בצד - כך עשינו ב-2009"

נכון לתום הרבעון הראשון ובשיא משבר החובות באירופה זינקו יתרות הנזילות של הקבוצה ל-2.23 מיליארד שקל. החברה הציגה ירידה של 80% ברווח הנקי ל-10 מיליון שקל. דירקטוריון החברה אישר את הצעת רכש החליפין לאג"ח מסדרה כו'

שהם לוי 14:1030.05.12
במשבר 2008 בו קרסו חברות הנדל"ן והמוסדות הפיננסים ברחבי העולם, נאלצה אפריקה ישראל להתמודד עם עומס של פירעונות אג"ח בטווח קצר ועם משבר נזילות חמור, אך למשבר החובות באירופה הגיעה קבוצת הנדל"ן של לב לבייב מוכנה וכעת בשיא המשבר, יתרות הנזילות שלה בשיא. הדוחות הכספיים שפירסמה הקבוצה היום מצביעים על כך שיתרות הנזילות של הקבוצה זינקו ל-2.23 מיליארד שקל, לעומת 1.65 מיליארד שקל בתום 2011. זאת הודות למימוש נכסים  בארה"ב וישראל. התקבולים הגדילו את יתרות הנזילות בדוחות הסולו (החברה עצמה) ל-849 מיליון שקל, לעומת 311 מיליון שקל ב-2011. 

  

"אנחנו ממשיכים בעבודה הטובה שאנחנו עושים, אנחנו גדלים בפעילות העסקית ויתרות הנזילות שלנו גדלות. יש תנופה עסקית בכל החברות בקבוצה. אנחנו בעיצומם של 10 פרויקטים בישראל ובעולם. אנחנו מתמקדים בהגדלת ההכנסות מהכנסים המניבים ולכן כל הפרויקטים ביזמות הם בתחום זה, אני מדבר כאן בעיקר על אפי פיתוח", אמר איזי כהן, מנכ"ל אפריקה ישראל בשיחה שקיים עם "כלכליסט" לאחר פרסום התוצאות.

 

"ביצענו מכירה של החברה מאוד נכסים. אני מאמין שחברת החזקות צריכה להיות חברה נזילה עם כמות מזומנים גדולה ביד בכל נקודת זמן. יתרות הנזילות הושגו כתוצאה מפעילות ועבודה אינטנסיבית של מימוש נכסים ויציאה מפעילויות שלא נתפסו כפעילויות ליבה. עבדנו קשה מאוד מאז ההסדר לבצע מימושים במחירים אטרקטיביים ועם תזרימים חופשיים גבוהים שנוצרו כתוצאה מאותם פעילויות", המשיך כהן.

 

במסגרת הסדר החוב עם בעלי האג"ח שנחתם במהלך 2010, יצרה החברה שיעבוד שלילי על חלק מאחזקותיה באפריקה נכסים (51%) ובאפי פיתוח (24.17%). נכון ל-24 במאי עומד שווי ההחזקות המשועבדות על 950 מיליון שקל. כעת מציעה החברה לבעלי אג"ח כו' הצעת רכש חליפין שבמסגרתה יקטן היקף החוב לבעלי האג"ח.

 

עם זאת, בשורת הרווח הנקי אפריקה דווקא מאכזבת. הרווח צנח ב-80%  ל-10 מיליון שקל מ-50 מיליון שקל.

 

"יצאנו בימים אלה בהצעת רכש חליפין שמטרתה לשלם 500 מיליון שקל בפירעון מוקדם לבעלי האג"ח. במקביל אנחנו משפרים כל הזמן את המדדים הפיננסים שלנו. אני חושב שאנחנו אופטימיים מבחינת הכיוונים והמשך הדרך. יש לנו קרקעות בהיקפים מאוד גדולים, שבחלקן אנחנו מתכוונים להתחיל ביזמות כבר בשנה הבאה. אני מאוד מרוצה מהפעילות", מסביר כהן.

 

אפריקה ישראל שולטת על מספר חברות בתחום הבנייה, אספקת מוצרים לבנייה ותחום התשתיות עליהן אפשר למנות את אפי פיתוח (63.7%), אפריקה נכסים (56%), אפריקה מגורים (76.35%), אפריקה תעשיות (76.6%) ודניה סיבוס (73%).

 

נכון לתום הרבעון הראשון היוו הנדל"ן בארה"ב רק 1% מהנדל"ן להשקעה ו-0% מהנדל"ן בהקמה. מתוך תיק הנכסים 35% מהנדל"ן הקיים הוא באירופה בשווי של 3.2 מיליארד שקל ו-53% הוא ברוסיה בשווי של 4.8 מיליארד שקל.

 

איזי כהן, לב לבייב ונדב גרינשפון מול מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל ב-2009. "נהגנו בזהירות ובאחריות" איזי כהן, לב לבייב ונדב גרינשפון מול מחזיקי האג"ח של אפריקה ישראל ב-2009. "נהגנו בזהירות ובאחריות" צילום: עמית שעל

 

ההון העצמי המיוחס לבעלי המניות של החברה עמד על 4.54 מיליארד שקל, בהשוואה ל-4.5 מיליארד שקל בתום 2011. החברה מציינת כי ההון העצמי שלה הוצג מחדש בדוחות הרבעון הראשון, זאת לאור יישום תקן חשבונאות בינלאומי IAS 12.

 

"סבלנו ב-2008 מחוסר נזילות ואמרנו שכעת אנחנו רוצים להיות עם יתרות נזילות גבוהות. תמיד אנחנו מעדיפים את הכסף מאשר את היכולת לגייס", מסביר מנכ"ל אפריקה ישראל.

 

"לא מרגישים משבר בענף הבנייה"

 

"אנחנו לא מרגישים משבר בענף הבנייה אלא דווקא מרגישים שיש גידול. אנחנו הודענו אתמול שבכוונתינו לייצא קרמיקה דרך נגב קרמיקה. זו הפעם הראשונה שאנחנו עושים את זה. אנחנו נקבל מענק מהמדינה  להרחבה של המפעל", מסביר כהן.

 

משרד התמ"ת בוחן מתן מענקים לחברות נגב קרמיקה, כתר פלסטיק ונילית - כך חשף "כלכליסט" בתחילת חודש פברואר.

 

החברות הגישו לאחרונה בקשות למענקים ממרכז ההשקעות במשרד התמ"ת בהיקף כולל של 60 מיליון שקל. הבקשות למענקים הן עבור השקעות בציוד ועבור הקמה והרחבה של מפעלים בעלות כוללת של למעלה מ־300 מיליון שקל. בכיר במשרד התמ"ת אמר ל"כלכליסט" כי הבקשות נבחנות ולהערכתו הן יאושרו עד סוף הרבעון הראשון של 2012. כעת עם ההזמנת הייצוא הגדולה שמקבלת נגב, הסבירות שתקבל מענק הולכת וגדלה.

 

באשר להסדר החוב של אפריקה ישראל מסביר כהן: "אני חושב שגם הנהלת החברה וגם לבייב פעלו בזמן, ובאחריות מאוד כבדה כלפי בעלי החוב האחריות - המהלך הוכיח את עצמו. הדבר הכי חשוב זה שפעלנו בזמן. איך שזיהינו את המצב - לא רצינו לחכות. בשביל זה צריך בגרות ואחריות ולשים את האגו בצד".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x