$
בורסת ת"א

"נוחי דנקנר מוותר על יצרנית מזומנים במחיר לא אופטימלי"

בשוק ההון כינו את עסקת מכירת האחזקות בכלל תעשיות "ניתוח מאריך חיים" עבור קבוצת אי.די.בי, והזכירו כי רק לפני שלושה חודשים דובר על שווי גבוה ב־35% לחברה. בכיר בבית השקעות: "כל מה שנעשה כאן זה לקנות זמן"

אסף גילעם 07:0521.05.12

עסקת מכירת אחזקות אי.די.בי. בכלל תעשיות למיליארדר לן בלווטניק לפי שווי של 2.55 מיליארד שקל הובילה אתמול לעליות שערים במניות קבוצת אי.די.בי. כלל תעשיות עלתה ב־3.8% אתמול, כשחברת האם אי.די.בי אחזקות רשמה עליה צנועה יותר של 1.7% בלבד. חברות־בנות של כלל תעשיות הגיבו במגמה מעורבת: גולף עלתה ב־1.3%, נייר חדרה עלתה 2.1% וכלל ביוטכנולוגיה ירדה ב־2.2%.

 

כלל תעשיות נמכרת - כתבות נוספות בנושא

 

אגרות החוב קצרות הטווח של אי.די.בי. רשמו בעקבות העסקה עליות חדות יותר, בהשוואה לאג"ח ארוך הטווח של הקבוצה. מבין אג"ח הקצרות, פיתוח י' זינקה ב־14%, ואחזקות ג' ופיתוח ז' זינקו ב־12.5% כל אחת. בסדרות הארוכות יותר, אחזקות ד' עלתה ב־8% ופיתוח ט' עלתה רק ב־1.4%, לאחר שנסחרה בירידה של 2.4% במהלך היום.

 

 

למרות עליות השערים, בשוק ההון הפגינו תגובות מעורבות כלפי המכירה. "קבוצת אי.די.בי זקוקה למזומנים וכל מה שנעשה כאן זה לקנות זמן", הסביר ל"כלכליסט" בכיר באחד מבתי ההשקעות. "המחיר של העסקה לא אופטימלי עבור חברה כמו כלל תעשיות. אפשר לראות שעד לא מזמן השווי של החברה היה גבוה יותר ובכלל תעשיות, בניגוד לסלקום, לא היו שינויים מהותיים בסביבה העסקית. נוחי דנקנר מוותר על אחת מיצרניות המזומנים המרכזיים שלו ומוחק חובות קצרים, אבל זה לא אומר ששאר החובות נעלמים".

 

לדברי הבכיר בבית ההשקעות, בשוק ההון מבינים שמצבה של אי.די.בי השתפר בטווח הקצר, אך בטווח הארוך צפויות עדיין בעיות. "כתוצאה מכך אגרות החוב קצרות הטווח עלו בצורה משמעותית, אבל אג"ח ארוכות הטווח עדיין נסחרות בתשואות של מעל ל־30%", מסביר אותו בכיר.

 

"לעומת מכירת מכתשים שהייתה עסקה נהדרת במחיר מצויין, המכירה כאן היא במחיר הבורסה לפני כמה חודשים, בלי פרמיה. לפני שלושה חודשים בלבד דובר על מכירה לפי שווי של 3.8 מיליארד שקל, כך שהעסקה הנוכחית משקפת ירידה של 35% בשלושה חודשים, וזה מבלי שקרה שום דבר דרמטי בקבוצה. זה קונה זמן, אך לאט לאט יגמרו לאי.די.בי הנכסים למכירה והשוק הגיב בהתאם. אין פה דרמה, זו התחלה של הפירוק, בינתיים מרצון, של קבוצת אי.די.בי".

 

בכיר אחר בבית השקעות הביע יותר אופטימיות ביחס לעתיד הקבוצה שבשליטת נוחי דנקנר. "העסקה טכנית מצילה גם את אי.די.בי פתוח ובצורה עקיפה גם את אי.די.בי אחזקות. הגרעון בהון של אי.די.בי פתוח נסגר, וכך מכירה של נכס נוסף תאפשר לה להעלות כספים למעלה. זה פותר את הבעיות של אי.די.בי ב־2012 וב־2013, הבעיה תהיה ב־2014, אם תהיה ההתדרדרות בסלקום ושופרסל".

 

אותו הבכיר כינה את עסקת מכירת האחזקות בכלל תעשיות "ניתוח מאריך חיים" לאי.די.בי אבל לא "ניתוח מציל חיים" לקבוצה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x