$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט": שחקן חדש בחיפושי הגז בישראל: דלק שכרה את אדיסון האיטלקית

אדיסון תפעל לפיתוח שדות אביה וקרן, שדלק קידוחים פועלת להארכת רישיונותיה בהם. שתי החברות הגישו גם הצעה משותפת למכרזי חיפושי הגז בקפריסין, בעוד ששותפתה של דלק קידוחים עד כה, נובל אנרג'י, לא ניגשה למכרזים אלו

ליאור גוטמן 06:5713.05.12

 

חברת דלק אנרגיה, שבשליטת יצחק תשובה, שכרה את שירותי חברת אדיסון האיטלקית לפיתוח שדות גז בישראל - כך נודע ל"כלכליסט". מדובר בשדות אביה

וקרן, שרישיון החיפוש שלהם פג בפברואר ובמרץ האחרונים, ונושא הארכתו נמצא בדיונים מול משרד האנרגיה.

 

ביום שישי האחרון, שהיה המועד הסופי להגשת הצעה למכרז חיפושי הגז בקפריסין, נחשפה אדיסון כחברה שתצטרף לקונסורציום חברות שהתקבצו כדי להתמודד ב־12 מכרזי חיפושי הגז בקפריסין. הקונסורציום כולל את אדיסון (30%) ואנל (15%) האיטלקיות והחברה האוסטרלית ווסט סייד (30%), כאשר ביתר האחזקות (25%) מתחלקות שווה בשווה דלק קידוחים ואבנר, שבשליטת דלק אנרגיה.

 

החיבור בין דלק אנרגיה לאדיסון הוא רעידת אדמה במשק הגז הישראלי, שכן מ־1999 ועד היום פעלה דלק רק באמצעות שותפתה האמריקאית נובל אנרג'י, שעמה היא גילתה ומפתחת את כל מאגרי הגז מול ישראל, לרבות ים תטיס המתדלדל, תמר וליוויתן.

 

ממידע שהפיצה דלק אנרגיה לבורסה נטען כי "אדיסון היא אחת מחברות האנרגיה המובילות באיטליה ופעילה בתחומי האקספלורציה, ההפקה, היבוא וההפצה של גז טבעי ונפט, כאשר ב־2011 סיפקה החברה כ־19.6% מצריכת הגז הטבעי באיטליה". אדיסון בעלת שווי שוק של יותר מ־30 מיליארד יורו היא שותפה בפיתוח צנרת ההולכה האירופית ועתידה להפוך לחברה־הבת של ענקית האנרגיה הצרפתית EDF.

 

דלק אנרגיה לא היתה הישראלית היחידה שהשתתפה במכרזי הגז בקפריסין, חברות ישראליות נוספות שהגישו הצעה היו ישראמקו בשליטת חיים צוף וקובי מימון, מודיעין שבשליטת נוחי דנקנר וצחי סולטן, וכן דור אלון שבשליטת דודי ויסמן. עוד הצטרפו הזדמנות ישראלית (באמצעות החברה־האחות הזדמנות קפריסאית), דור כימיקלים ושותפות עמנואל.

 

את ההשתפות במכרז הובילו מנכ"ל אבנר גדעון תדמור ומנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו. מצד הקבוצה של ישראמקו ומודיעין הובילו מנכ"ל ישראמקו אבי גפן וצחי סולטן. למרבה ההפתעה, נובל אנרג'י לא ניגשה לאף מכרז והיא תסתפק בפיתוח שטחי בלוק 12 הקפריסאים. כפי שפורסם ב"כלכליסט", גם חברת החשמל לא תשתתף בשלב הראשון של מכרזי חיפושי הגז בקפריסין עם ישראמקו ומודיעין, זאת משום שטרם קיבלה אישור רשמי.

 

ממשלת קפריסין פרסמה בפברואר האחרון 12 שטחי חיפוש, כאשר העוגן העיקרי שאליו נצמדות החברות שניגשו למכרז, הוא הדיווחים של דלק אנרגיה ממרץ האחרון שלפיהם קיים פוטנציאל הפקת גז בהיקף של 5.2 טריליון רגל מבלוק 12, שנמצא בבעלות משותפת של קבוצת דלק (30%) ונובל אנרג'י (70%).

 

למכרז ניגשו 29 חברות, ישראליות ובינלאומיות, שייאלצו כעת לחכות 90 יום עד שממשלת קפריסין תפרסם את החברות שעולות שלב בכל אחד מהרישיונות, כאשר רוב השטחים האטרקטיביים נמצאים נמצאים בבלוקים 3, 5, 8 ו־9. לאחר פרסום ההחלטה, תנהל ממשלת קפריסין משא ומתן עם המפעילים לגבי היקף התמלוגים שישלם עבור הפקת הגז ומכירתו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x