$
המלצות ואזהרות

סערה בג'יי פי מורגן: פיץ' הורידה את הדירוג בדרגה אחת בעקבות פרשיית ההפסד ממסחר

הבנק הגדול ביותר בארצות הברית על פי נכסים, דיווח כי רשם הפסד מסחרי של 2 מיליארד דולר לפחות בעקבות אסטרטגיית גידור כושלת. החשיפה פגעה במוניטין של הבנק ושל העומד בראשה, המנכ"ל ג'יימי דימון

סוכנויות הידיעות 23:4811.05.12

סערת ההפסד המפתיע של ג'יי פי מורגן מכה גלים בוול סטריט: הלילה לקראת נעילת המסחר, החליטה סוכנות הדירוג פיץ' להוריד את דירוג האשראי של הבנק בדרגה אחת והזהירה כי ייתכן ותוריד אותו שוב.

 

בפיץ' הזהירו כי עצם ההפסד של הבנק מעיד על בעיית נזילות. דירוג האשראי של הבנק

ירד מ-AA מינוס ל-A פלוס. בפיץ' מאמינים שהבנק יכול להתמודד עם ההפסד שירשום ברבעון השני, אך עצם המקרה מעיד פגיעה במוניטין. "ההפסד גם מעלה שאלות לגבי התיאבון לסיכון של הבנק, מסגרת הניהול וכל הפרמטרים הקשורים באיכות האשראי של הבנק", ציינו בפיץ'.

 

SEC פתחה בחקירה

 

כך או כך, רשות ניירות ערך בארה"ב פתחה בחקירה ראשונית אודות הדיווח המפתיע של ג'יי פי מורגן לפיו הבנק הפסיד 2 מיליארד דולר, בשל יישום אסטרטגיית גידור כושלת.

 

החשיפה הדהימה את השווקים הפיננסיים ופגעה במוניטין של הבנק ושל העומד בראשה, המנכ"ל ג'יימי דימון. 

 

מאז אמש, אחרי הודעת הבנק על ההפסד המפתיע, החלו גלי ביקורת כלפי התנהלות הבנק מכל עבר. המשקיעים חוששים כעת שהדיווח על ההפסד יחשוף שורה של ליקויים חמורים בהתנהלות הבנק.

 

סוגייה חשובה במסגרת החקירה היא התייחסות רואי החשבון של החברה להפסדים ממסחר. החוקרים יכולים לערוך בדיקה מקיפה של מודל ניהול הסיכונים שמיושם בג'יי פי מורגן, כמו גם במוסדות פיננסים אחרים שנקרא "הערך בסיכון" (Value at Risk). על פי מודל זה מתבצעות החלטות ההשקעה תחת מעקב קבוע אחר פוטנציאל ההפסדים, זאת מבלי להתייחס לפוטנציאל הרווח מהעסקאות.

 

מבחינת הבנק, שנתפס כמנהל סיכונים מוצלח, וצלח את המשבר הפיננסי מבלי ליפול להפסדים משמעותיים, מדובר במבוכה גדולה, במיוחד בהתחשב בביקורת הציבורית שהטיח דימון על חוק וולקר, שקורא לאסור על הבנקים הגדולים לעסוק במסחר בהון החברה.

  

"פאדיחות רציניות"

 

"פאדיחות רציניות", אמר דימון והתנצל במהלך שיחת ועידה עם אנליסטים. הוא הודה שההפסדים קשורים לדיווח של ה"וול סטריט ג'ורנל" מהחודש שעבר. הפרסום התייחס לסוחר של ג'יי. פי מורגן שכונה "הכריש מלונדון". הסוחר צבר פוזיציות גדולות מהרגיל. "יש להפסד מעט קשר לכתבה שפורסמה בעיתונות", ניאות דימון לומר. לדבריו, "זה יכול לעלות לנו מיליארד דולר ויותר", בנוסף להפסד שהוערך עד כה, "זה מסוכן ויימשך לאורך כמה רבעונים".  

 

עם זאת, להערכת האנליסטים ההפסד הכספי יהיה פחות משמעותי מהפגיעה בדימון ובמוניטין של הבנק. "ג'יימי תמיד מציג עצמו כאחד מהמלכים של וול סטריט", אומרת ננסי בוש, אנליסטית ותיקה בתחום,"איני יודעת כיצד המצב הידרדר כל כך ומהר כל כך עם הידע שלו ויכולתו להימנע מסיכונים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x