$
בורסת ת"א

שלמה מעוז: "המהלך של נתניהו ומופז עשוי לעורר זעם בציבור ולהצית מחדש את המחאה"

עם זאת אומר מעוז בשיחה עם "כלכליסט" כי השניים ראו לנגד עיניהם את טובת העם ו"מדובר על חדשות טובות לכלכלה הישראלית - המהלך המפתיע חסך למשק הישראלי המון הוצאות על מערכת בחירות ומנע חריגה ממסגרת התקציב"

שי סלינס 10:4808.05.12
"בנימין נתניהו ושאול מופז ראו לנגד עיניהם את טובת העם, מדובר על חדשות טובות לכלכלה הישראלית", כך אמר היום (ג') שלמה מעוז בשיחה עם "כלכליסט" בתגובה למהלך הדרמטי של השניים לפנות בוקר כאשר הודיעו כי הגיעו להסכם, שעות ספורות אחרי שהצעת החוק לפיזור הכנסת והקדמת הבחירות ל-4
בספטמבר אושרה בקריאה ראשונה.

 

"חשוב לזכור שהמהלך המפתיע של נתניהו ומופז חסך למשק הישראלי המון הוצאות על מערכת בחירות. ייתכן כי נראה ביטוי לכך בעלייה בקצב הצמיחה החל מ-2013", אמר מעוז והוסיף כי "עם זאת, ייתכן כי המיסים העקיפים יעלו, עניין אשר אני אישית מתנגד לו ועלול לעורר זעם בציבור ולהצית מחדש את המחאה החברתית בקיץ".

 

"כעת, עם הממשלה הרחבה שתוקם, תתאפשר מניעה של פריצת מסגרת התקציב על ידי העלאת מיסים. המשמעת התקציבית חשובה מאוד במיוחד לאור המשבר שבאירופה. הסיבה לכך שהמשבר הנוכחי באירופה לא הגיע לישראל קשורה בעיקר לכך שלא חרגנו ממסגרת התקציב הנוכחית", הוסיף מעוז.

 

מבחינת שוק ההון אמר מעוז כי הריביות צפויות להיות יציבות בתקופה הקרובה. "הריבית של בנק ישראל תישאר ברמה הנוכחית בתקופה הקרובה, בעוד שהמגמה של עלייה בשיעור האבטלה צפויה להתמתן ואולי אף לרדת".

 

"אני מקווה שהמדינה תפנה יותר כספים מתשלומי העברה ומקבוצות שאינן תורמות למשק הישראלי, לטובת תשתיות לאומיות. כלומר, להשקיע יותר בבתי ספר, בבתי חולים ובחיזוק המעמד הנמוך", אמר מעוז.

 

בשורה חיובית לשוק אגרות החוב

 

אלכס זבז'ינסקי, כלכלן ראשי בדש בית השקעות התייחס גם הוא לביטול הבחירות ואמר כי בהסכם הקואליציוני נכתב "שהממשלה תפעל לגיבושו של תקציב חירום לאומי, אשר יאפשר למדינת ישראל להתמודד עם המשבר הכלכלי העולמי, וזאת במאמץ לחזק את השכבות החלשות ואת מעמד הביניים. הסיעות יפעלו לצמצום החקיקה הפרטית בכנסת , ולחיזוק משמעת תקציבית. משמעות הסעיף היא לאותת שהתקציב יהיה שונה ממה שהיה מתקבל בנסיבות הרגילות אשר היה מכיל שינויים שלא היו מתקבלים במבנה הקואליציוני הקיים".

 

"הגירעון הגדל של הממשלה דרש 'טיפול שורש'. ההוצאות בגין החוקים והתוכניות שאושרו ע"י הממשלה חרגו מהמסגרת שנקבעה לא רק השנה, אלא גם בשנים הבאות. במצב זה נדרשה הכרעה שכוללת קביעת סדר עדיפויות חדש וברור, על מה מוותרים ובמה משקיעים", הוסיף זבז'ינסקי.

 

"רמז להחלטות תקציביות לא פשוטות אפשר למצוא במילה הכנה 'מרכך' מתוך ההסכם הקואליציוני שמדבר על מאמץ לחזק את השכבות החלשות ואת מעמד הביניים. כתוצאה מזה, אנו אמורים לקבל תקציב מקוצץ שכולל שינויים ורפורמות רבות. במקביל, כדי לחזק את צד ההכנסות, צפויה עליית מסים, צעד שבדרך כלל נכלל ב'תקציבי חירום'", כתב זבז'ינסקי.

 

"בהנחה שמבחינה פוליטית הדברים אכן יגיעו לכלל ביצוע, מדובר בבשורה כלכלית חיובית. נושא הגירעון שאמור לקבל טיפול, מהווה בשורה חיובית לשוק אגרות החוב. מצבו נהיה טוב יותר לעומת לפני חודשיים, כאשר הגדלת גירעון איימה להציפו בהנפקות, ואולי אפילו לעומת מצבו אתמול כשהוא ציפה לקואליציה חדשה שתקום אחרי הבחירות ותטפל בגירעון", סיכם הכלכלן הראשי של דש.

 

הבורסה בתל אביב מגיבה למהלך של נתניהו ומופז בעליות שערים של עד 0.5%, בעוד שבשוק מטבע החוץ הדולר והיורו נחלשים מול השקל.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x