בורסת ת"א

ישראמקו בוחנת חיפוש נפט בקפריסין

ישראמקו נמצאת במגעים יחד עם מודיעין וחברת ATP וחברת החשמל להתמודד במכרזי חיפושי גז שפרסמה לאחרונה ממשלת קפריסין

גיא בן סימון 18:2607.05.12

ישראמקו הודיעה הערב (ב') לבורסה כי היא בוחנת את האפשרות לגשת, ביחד עם גופים נוספים, למכרז שפורסם על ידי ממשלת קפרסין לרכישות זכוית בנכסי נפט ימיים במדינה. מדובר ב־12 היתרים שסמוכים לחופי קפריסין, שם בוצעו בעבר סקרים סיסמיים שהצביעו על פוטנציאל רב למציאת גז טבעי. המועד האחרון להגש ההצעות למכרז הוא ה-11 במאי.

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", חברת החשמל מנהלת מגעים להצטרף כאחת המתמודדות במכרזי חיפושי גז שפרסמה לאחרונה ממשלת קפריסין. ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שישראמקו בבעלות חיים צוף, מודיעין בבעלות נוחי דנקנר וחברת ATP האמריקאית נמצאים במגעים עם חברת החשמל.

 

ממשלת קפרסין כבר הביעה את נכונותה לשיתוף פעולה עם ישראל. אחד ההסכמים הבולטים נחתם במרץ האחרון - הסכם שיבחן חיבור מערכות החשמל של המדינות. "האתגר הגדול שלנו במבט קדימה הוא לשתף פעולה עם ישראל". אמרה שרת התמ"ת של קפריסין, פרקסולה קיריאקו, בוועידה הבינלאמית לאנרגיה שערכה באמצע מרץ האחרון בחסות "כלכליסט".

 

"אני מקווה שמה שמצאנו בבלוק 12 יהווה רק ממחצית הגז הטבעי שיש בשאר הבלוקים", הוסיפה קיריאקו. "בלוק 12 הוא שטח כלכלי יחודי. הייתה לנו תגלית בדצמבר 2011. הערכנו את המשאבים בטווח של 8-5 TCF. בשל דרישות רגולציה בישראל נאלצו השותפות הישראליות להיות שמרניות יותר, אבל זה נוגע לצורות הדיווח לבורסות. אני מבינה את הדרישות. בישראל מתמקדים יותר ברזרבות מוכחות".

 

מעבר לכך יש לציין את העובדה שדלק אנרגיה, בבעלות יצחק תשובה (שמחזיק באמצעותה גם באחוזים משותפות תמר), כבר פועלת בקפריסין עם שותפתה האמריקאית נובל אנרג'י במסגרת "בלוק 12", שם דווח על פוטנציאל למציאת גז בהיקף של כ־185 מיליארד מ"ק (כ־70% מנפח תמר).

בטל שלח
    לכל התגובות
    x