$
בורסת ת"א

בדיקת "כלכליסט": פעם חתם של אג"ח זבל, היום נציג בעלי האג"ח

אדוארד קלר, הנציג המיליטנטי של בעלי האג"ח בהסדרי החוב הגדולים, שימש בעבר הלא רחוק כחתם בעשרות הנפקות של חברות שנקלעו לקשיים

לירוי פרי 08:1106.05.12

בחודשים האחרונים עולה פעם אחר פעם שמו של אדוארד קלר כנציג המיליטנטי שדואג להשיב את כספו של ציבור בעלי איגרות החוב מול בעלי השליטה כאשר החברה נקלעת להסדר חוב.

 

אלא שמבדיקת "כלכליסט" עולה כי ה"רובין הוד" של בעלי האג"ח שימש כחתם בהנפקות אג"ח של לא פחות מ־14 חברות (לעתים גם בהנפקות של סדרות שונות, ל"פ), שנקלעו לקשיים ואף הגיעו לפתחו של הסדר חוב. אם לא די בכך, קלר משמש כיום כנציג בשכר של בעלי האג"ח בחלק מאותן חברות שבהנפקת האג"ח שלהן הוא שימש כחתם.

ב־1997 נכנס קלר כשותף (50%) בחברת חיתום קטנה בשם פ.ר חקר שוקי הון (פרפורמנס רמקו) בשיתוף עם בית ההשקעות רמקו. קלר אף מונה למנכ"ל הפעילות המשותפת. פעילות החיתום נסגרה בשלהי 2007, אולם עד אז הספיק קלר לקחת חלק במספר לא מבוטל של הנפקות, מתוכן כאמור כ־14 הסתיימו בהסדר חוב.

 

גוזר קופון שמן

 

בין ההנפקות שבהן השתתף קלר כחתם, ולעתים אף כחבר בקונסורציום הראשי, ושהגיעו לידי הסדר חוב, ניתן למצוא שמות כגון אולימפיה שבשליטת קארל פרנץ, אוסקר כצנלסון, אלכס גור וחיים גוטרמן; נאוסיטי של אהוד בן־ש"ך; לידר השקעות שהיתה אז בשליטת איציק שרם, יאיר פודים ורובין צימרמן (כיום בשליטת קרן דן דוד); ותשואה 10 של שירי ויצמן (ראו טבלה מורחבת).

 

 

עם זאת, בשלוש חברות ברשימה יש לקלר עניין מיוחד: חברת הנדל"ן דוראה שנשלטה בידי בצלאל איגר, סוברין נכסים של אדווין כהן ודני טורצקי, וכן חברת פולאר תקשורת מקבוצת לידר. בשנים 2005–2006 שימש קלר כחתם בהנפקות של החברות הללו ואף סיפק להן התחייבות חיתומית, על כך גזר, כמקובל, עמלת חיתום. שנים ספורות לאחר מכן, אותן חברות נקלעו להסדר חוב, וקלר הופיע במשרדיהן, הפעם תחת כובעו החדש: הנציג שאמור להיאבק במסגרת הסדר החוב למען בעלי האג"ח, שמחזיקים בנייר ללא כיסוי (ללא ביטחונות, ל"פ).

 

את תפקיד נציג מחזיקי האג"ח מול בעלי השליטה ממלא קלר בשנים האחרונות במשרה מלאה, והוא גובה כ־700 שקל עבור שעת עבודה (כ־10% מתוכם מיועדים, לדבריו, לתרומות). גיבושו של הסדר חוב, אפילו קצר, נמשך כמה חודשים וכולל בדרך כלל מאות שעות עבודה. לפי הערכות, רק מתפקיד זה מגיעה הכנסתו של קלר ל־1.5 מיליון שקל בשנה.

 

מעורב ברוב ההסדרים

 

קלר מוגדר כבעלים וכיו"ר של פרפורמנס שוקי הון - חברה שהקים ב־1992 המספקת שירותי בנקאות, אנליזה, ניתוח אשראי, ייצוג וייעוץ למחזיקי אג"ח. למרות שלל השירותים שניתנים על ידיו, ומזכירים התנהגות של תאגיד, הוא פועל באופן עצמאי ונמצא בכל הסדרי החוב המהותיים בשוק ההון. כיום ניתן למצוא אותו, בין היתר, בנציגויות האג"ח של טאו תשואות שבשליטת אילן בן־דב, דלק נדל"ן של יצחק תשובה ואמפל של יוסי מימן.

 

קלר (58), נשוי ואב לשלושה, מתגורר כיום בהרצליה ומחזיק בתואר ראשון בכלכלה ותואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת תל־אביב.

 

עד תחילת שנות התשעים שימש כמנכ"ל NC (נשיונל קונסלטנטס), חברה־בת לשעבר של בנק לאומי, שסיפקה שירותי אנליזה, ניתוח פרויקטים, הערכות שווי והיתכנות כלכלית. בהמשך שונה שמה של החברה ללאומי פרטנרס מחקרים, וקלר היה זה שגייס אליה את יאיר לפידות, שלימים הפך למנכ"ל (וכשפרש ממנה, הקים את בית ההשקעות ילין לפידות).

 

אדוארד קלר סירב למסור את תגובתו.

  

אדוארד קלר (58)

מצב משפחתי: נשוי +3

מגורים: הרצליה

השכלה: תואר ראשון בכלכלה ותואר שני במינהל עסקים מאוניברסיטת תל־אביב

תפקיד: הבעלים והיו"ר של פרפורמנס שוקי הון

תפקידים קודמים: מנכ"ל NC, שלימים הפכה ללאומי פרטנרס מחקרים

בטל שלח
    לכל התגובות
    x