$
בורסת ת"א

אי.די.בי הפסידה 3.24 מיליארד שקל ב-2011; דנקנר: "זו השנה הקשה ביותר בתולדות החברה"

יו"ר אי.די.בי, נוחי דנקנר: "במהלך הרבעון הרביעי ביצענו מהלכים משמעותיים ששיפרו את מצב הקבוצה. אני מעריך ששנת 2012 תהיה שנה טובה לקבוצת אי.די.בי". את הרבעון הרביעי סיימה החברה שבשליטת נוחי דנקנר בהפסד של 173 מיליון שקל, כש-171 מיליון שקל מהסכום הם בגין הפחתה חשבונאית בשל האחזקות בשופרסל

גולן חזני 11:1630.03.12

הפסד כבד של 3.24 מיליארד שקל לאי.די.בי אחזקות ב-2011, כך עולה מהדוחות הכספיים שפרסמה הקבוצת הנמצאת בשליטת נוחי דנקנר הבוקר בבורסה בתל אביב.

 

את הרבעון הרביעי סיימה החברה שבשליטת נוחי דנקנר בהפסד של 173 מיליון שקל, כש-171 מיליון שקל מהסכום נבעו מהפחתה חשבונאית בשל האחזקות בשופרסל.

 

2011 תהיה השנה שאי.די.בי תרצה לשכוח, בשל ביצועים חלשים של החברות הבנות והנכדות וכן בעקבות ההשקעה בקרדיט סוויס שהניבה לכור הפסד של 3.1 מיליארד שקל. עם זאת, מרבית ההפסד היה ידוע כבר בדו"חות הרבעון השלישי ונבע מהירידה החדה בשער מניית קרדיט סוויס שבה מחזיקה אידיבי ב-2.5% ממניות הבנק השוייצרי. אי.די.בי אחזקות רשמה הפחתה של 1.97 מיליארד שקל בדו"חות השנתיים בגין אחזקה זו של החברה הנכדה כור.

 

אידיבי ציינה כי ברבעון הרביעי של 2011 וברבעון הראשון של 2012, החלה הקבוצה ליזום מהלכים עסקיים משמעותיים מתוך מטרה להגדיל את החוסן הפיננסי שלה, בדגש על הקטנת המינוף והגדלת הנזילות של חברות המטה. לדברי החברה היוזמות שהושלמו ויוזמות שיושלמו בחודשים הקרובים יוצרות לחברות המטה באי.די.בי תזרים העולה על 7 מיליארד שקל.

 

השלמת המיזוג בין כמצ'יינה למכתשים אגן יצרה לכור תזרים של 4.1 מיליארד שקל , השלמת מכירת פאנדטק, ומכירת האחזקה של כור בבניין HSBC לנכסים ובניין, ומכירת השליטה במשאב למשפחת לבנת.

 

דנקנר אמר בישיבת הדירקטוריון של החברה: "אנחנו מסכמים היום בקבוצת אי.די.בי את הדו"חות השנתיים ל-2011, שהיתה השנה הקשה ביותר מאז 2003 בה רכשנו את השליטה בקבוצה. הדבר החשוב מבחינתנו כעת הוא שהתוצאות עליהן אנו מדווחים היום הן בעיקר תוצאה של הרבעונים השני והשלישי של שנת 2011, בעוד שבחודשים שחלפו מאז ביצענו מהלכים משמעותיים שייצבו את הקבוצה ותורמים לתנופה עסקית חיובית, ובהתאם אני מעריך ששנת 2012 תהיה שנה עסקית טובה לאי.די.בי. דו"חות 2011 משקפים בחלקם אירועים משנה קודמת: חלק משמעותי מירידת הערך שנרשמה השנה לגבי אחזקתנו בקרדיט סוויס הינה ירידת ערך שאירעה בשנת 2010, ובחלקם הפחתות גדולות הנובעות מגישה חשבונאית שמרנית".

 

בעל השליטה באי.די.בי התייחס גם להתאוששות שנרשמת בכלכלה העולמית מאז הרבעון האחרון של 2011. "בתקופה האחרונה ניכרת התאוששות מרשימה של הכלכלה האמריקנית ואף התייצבות מסוימת של הכלכלה האירופאית ואלה תורמות למפנה חיובי בכלכלה העולמית ובשווקים הפיננסים בעולם. הדבר בא לידי ביטוי מבחינתנו, בין היתר, בעלייה משמעותית של מניות קרדיט סוויס מרמות השפל של חודש ינואר, אשר צפויה ליצור לכור רווח כולל של כ-580 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2012".

  

דנקנר הוסיף בהתבטאויות חריגות בהיקפן מבחינתו כי: "הצהרנו בעבר על רצוננו להסיט את כובד המשקל של אי.די.בי לחו"ל ולפעול בשווקים הגלובאליים. אבל לא ניתן להפוך לשחקן גלובאלי מבלי לדעת להתמודד עם השפעות גלובאליות ולהתנהל נכון בעת משברים גלובאליים. הנזילות של הקבוצה והגיוון העסקי הגדול שלה, איפשרו לנו להמשיך ולהחזיק בפוזיציה משמעותית במניות קרדיט סוויס גם בתקופה תנודתית ביותר והיום אנו נהנים מההתאוששות שלה. וחשוב מכל - מבחינתנו העיקר הוא לנהל את הקבוצה באחריות ובשיקול דעת על מנת להבטיח את היציבות והחוסן של אי.די.בי בטווח הארוך".

 

בנוגע להשפעות הועדה להפחתת הריכוזיות במשק שמסקנותיה פורסמו רק לאחרונה ולהן השפעה ניכרת על פעילות אי.די.בי, הסביר דנקנר: "נפגענו השנה גם מעודף רגולציה במשק אשר הביא להאטה חריפה בפעילות הסקטור העסקי ולמשבר נזילות בשוק ההון. ברור הדבר שבתקופה כלכלית משברית על הממשלה להאיץ את הפעילות הכלכלית ואת התמיכה בסקטור העסקי, בדיוק כפי שעשו קברניטי הכלכלה בארה"ב ובאירופה".
נוחי דנקנר ואברהם לבנת בחתימה על העסקה למכירת השליטה במשאב למשפחת לבנת נוחי דנקנר ואברהם לבנת בחתימה על העסקה למכירת השליטה במשאב למשפחת לבנת

 

"לצד ההתמודדות עם האתגרים, היתה זו שנה של פעילות ענפה בקבוצת אי.די.בי: השלמנו במהלכה את עסקת המיזוג בין מכתשים אגן לבין כמצ'יינה - עסקה מורכבת ומאתגרת שהיתה גולת הכותרת של הפעילות העסקית שלנו השנה. להערכתנו יש לשותפות שנוצרה ביננו לבין ממשלת סין, באמצעות, Chemchina ערך ענק עבור הקבוצה", אמר עוד דנקנר.

 

"התמודדנו עם משבר לא פשוט בשל הזעזועים במניית קרדיט סוויס בקור רוח ובאופן מקצועי וענייני, התמודדנו עם צעדים רגולטוריים מכבידים אשר השפיעו על סלקום ועל חברות אחרות בקבוצה, והבענו סולידריות עם המחאה החברתית באמצעות הוזלות מחירים נרחבות בעיקר ברשת שופרסל", ציין יו"ר אי.די.בי.

 

אי.די.בי פיתוח, חברה בת בבעלותה המלאה של אי.די.בי דיווחה היום כי המועד האחרון להשלמת העסקה למכירת השליטה במשאב למשפחת לבנת הוא ב-31 במאי 2012. בעניין זה הסביר דנקנר: "חתמנו על הסכם למכירת משאב למשפחת לבנת, לאחר מו"מ שהיה אמוציונלי ומאתגר במיוחד בשל השותפות הטובה והחברות עם משפחת לבנת. אני מעריך שהעסקה תושלם במהלך החודשים הקרובים; ביצענו מספר עסקאות משמעותיות נוספות, בינהן: רכישת מעריב והתחלת הטיפול בשיקומו, מיזוג נטוויז'ן לסלקום, מכירת פאנדטק, ושורה של עסקאות ומהלכים עסקיים בפעילויות הביו-טכנולוגיה והנפט, בהן אנו רואים מנועי צמיחה חשובים לקבוצת אי.די.בי בשנים הקרובות".

 

לסיכום, התייחס דנקנר למהלכים הנוכחיים והעתידיים שמתכוונת הקבוצה לבצע לאור תשואות האג"ח הגבוהות: "אנו נוקטים כעת מהלכים שיביאו לקיטון בהיקף הפעילות וההשקעות שלנו במשק הישראלי אבל מגדילים משמעותית את היתרות הנזילות של הקבוצה, מקטינים את המינוף שלה ומאפשרים חוסן ויציבות בתקופה כלכלית של חוסר ודאות".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x