$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט" - בכירי גזפרום הגיעו לישראל: בוחנים השקעה בלווייתן

שנה לאחר שנציגי החברה גיששו בקרב השחקנים המרכזיים בשוק הגז המקומי, נועדה משלחת של גזפרום בראשות מנכ"ל זרוע הגז הנוזלי שלה עם נציגי דלק אנרגיה ונובל אנרג'י, במטרה לבחון שיתוף פעולה עתידי בנוגע למאגר לווייתן

ליאור גוטמן 06:4929.02.12

האם חברת האנרגיה הגדולה בעולם בדרכה לישראל? משלחת של בכירי ענק האנרגיה הרוסי גזפרום סיכמה שלשום סדרת פגישות עם נציגי דלק אנרגיה שבשליטת יצחק תשובה, ונובל אנרג'י, במטרה לבחון שיתוף פעולה עתידי עם החברות בנוגע למאגר הגז הפוטנציאלי לווייתן, כך נודע ל"כלכליסט".

 

ממידע

שהגיע לידי "כלכליסט" עולה כי המשלחת כללה כ־15 איש בראשותו של מנכ"ל זרוע הגז הנוזלי של גזפרום, פרדריק ברונאו.

 

כזכור, לפני כשנה ביקרו נציגי גזפרום בישראל וערכו סבב פגישות בין רוב שחקני האנרגיה שמחזיקים ברשותם רישיונות חיפוש, והמגעים לא הניבו דבר. להבדיל מהביקור הקודם, זה הנוכחי כולל נציגים מזרוע הגז הנוזלי של גזפרום, שלא ביקרו בישראל בשנה שעברה, מה גם שהמשלחת גדולה יותר ובראשה עומד מנכ"ל הזרוע. הביקור הנוכחי נערך לאחר שכבר הוכח היקף הגז במבנה לוויתן, שנמצא כיום בשלבי פיתוח מתקדמים, זאת בעוד בביקור הקודם, דובר רק על הערכות ופוטנציאל.

 

בשיחות בין הצדדים, שנמשכו כיומיים, נבחנו שלוש אפשרויות עיקריות לשיתוף פעולה בין הצדדים: האפשרות הראשונה היא כניסה של גזפרום כשותפה בלווייתן, שם התגלה גז טבעי בהיקף של כ־453 מיליארד מ"ק. עלות הפיתוח של לווייתן, שצפוי להיות פעיל לכל המאוחר ב־2017, נאמדת ב־6–8 מיליארד דולר, כך שכניסה של שותף חדש תזרים כסף לטובת פיתוח מואץ של המאגר. יצוין כי מהלך מסוג זה ידלל את אחזקות השותפות הקיימות, שמתחלקות כיום בין נובל אנרג'י (39.66%), דלק אנרגיה (45.34%) ורציו (15%).

 

האפשרות השנייה היא רכישת גז מהמאגר לצורך שיווקו במזרח התיכון ובמזרח הרחוק, שווקים שבהם גזפרום שואפת לחזק את אחיזתה. על פי ההערכות, הענקית הרוסית שואפת להיכנס לשווקים חדשים, מאחר שחלק נכבד מפעילותה נשען על יצוא גז לאירופה. מציאת מאגר גז חדש באירופה או לחלופין משבר פיננסי ביבשת עלולים לפגוע משמעותית בהכנסות החברה.

 

האפשרות השלישית היא למעשה שילוב של כניסה כשותפה עם רכישת גז מוקדמת לפני כן, כמו גם הקמת מתקן הנזלה ויצוא משותף.

 

ההתעניינות במאגר הגז הפוטנציאלי בלווייתן אינה חדשה: כפי שנחשף ב"כלכליסט", בנובמבר האחרון ביקרה משלחת דומה בישראל מצד תאגיד האנרגיה הממשלתי הסיני CNOOC. נובל אנרג'י, השותפה העיקרית במאגר וקבלנית הקידוח בפועל מסיימת בימים אלו קידוחי הערכה נוספים של גז ונפט במאגר.

 

מדלק אנרגיה סירבו להגיב לידיעה. מנובל אנרג'י נמסר: "אין תגובה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x