$
בורסת ת"א

איילנד: "מאז ספטמבר הפקנו 100 אלף חביות נפט ממגד 5"

עוד הוסיף היועץ לגבעות במסגרת דיון בועדת הכלכלה: "אפשר להפיק משדות מגד כ-70 מיליון חביות נפט בהסתברות של 50%"

שהם לוי 18:1006.02.12

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ כרמל שאמה-הכהן, קיימה היום (ב') דיון מיוחד שעסק בהליכי הרישוי בישראל לחיפושי נפט וכן בקידוחי הפקת הנפט והגז משדה מגד שהזכויות בו הן של שותפות גבעות עולם.

 

היו"ר שאמה-הכהן, שיזם את הדיון, אמר כי ביקר בחודש שעבר באתר הקידוח מגד 5 וקיבל הסבר על הקשיים בפיתוח הקידוחים בשדות הסמוכים. "נפט או גז זה כחול לבן זה לא רק כלכלה או רווחה למשקיעים, אלא גם אסטרטגיה וביטחון במיוחד מול האיראנים", אמר היו"ר.

 

היועץ של חברת גבעות עולם המבצעת את הקידוחים, גיורא איילנד, אמר כי באר מגד 5 כבר מפיקה נפט ומסוף חודש ספטמבר אשתקד הופקו ממנה 100 אלף חביות. הוא הסביר כי אפשר להפיק מהקידוחים במגד כ-70 מיליון חביות נפט בהסתברות של 50%, אולם כדי לעשות זאת צריך להסיר את חסמי התכנון. לדבריו, מאפריל 2011 ועד היום אין דרך חוקית להגיש בקשה לקידוחי נפט. עוד הוסיף איילנד כי כתוצאה מהחסמים המדינה מפסידה הכנסות של מאות מיליוני שקלים.

 

מנהל תחום רישוי אוצרות טבע במשרד האנרגיה והמים, יוסי וירצבורגר, אמר כי בעבר כל הקידוחים פעלו לפי חוק תכנון ובנייה. בעקבות עתירה לבג"ץ נקבע כי צריך לפעול לפי חוק הנפט, כאשר שר האנרגיה יכול בהתייעצות עם שר הפנים לתת הרשאה לקידוחים שבמהלכם ניתן יהיה להמשיך בהליכי התכנון. לדבריו, הנושא הזה צריך להיות מוסדר בתקנות שעברו את אישור משרד המשפטים בשלב הראשון.
מה דעתך על מניית גבעות יהש:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

 

ח"כ ניסים זאב טען כי כבר 8 חודשים הנושא מעוכב ותקוע במשרד המשפטים בגלל פרשנות לסעיף בחוק הנפט. "שרי הפנים והאנרגיה אומרים שהם מסכימים לתת הרשאה וזה תקוע במשרד המשפטים", אמר ח"כ זאב. היו"ר שאמה-הכהן הוסיף כי "המחוקק אפשר לחרוג מחוק התכנון והבנייה ולא יכול להיות שפקידים ימנעו זאת ויחליטו להיות מחוקקים".

 

נציגת רשות הטבע והגנים, מירה אבנרי, אמרה כי מגד 5 קיים עם 5 מבנים שהוקמו ללא אישור והוא מהווה פגיעה אקולוגית קשה. "ברגע שמוותרים על החוק כל הקידוחים יהיו כמו מגד 5, ללא תכנון והוראות מסודרות", אמרה. איילנד, היועץ של גבעות, אמר מנגד כי אין פלטפורמה שניתן להגיש אליה בקשה לקידוח זמני.

 

היו"ר שאמה-הכהן סיכם את הדיון ואמר כי הוועדה תעקוב אחר הישיבות הצפויות בשבועיים הקרובים, ומיד לאחר מכן תקיים דיון המשך בנושא.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x