בורסת ת"א

השורה התחתונה: איך קומברס ממציאה את עצמה מחדש?

קומברס טכנולוג'י החליטה לחלק לבעלי מניותיה כדיבידנד בעין את מניות קומברס שבבעלותה. מה המשמעות עבור החברה ועבור מחזיקי מניותיה?

שניר הנדלר 06:5716.01.12

קומברס טכנולוג'י החליטה לחלק לבעלי מניותיה כדיבידנד בעין את מניות קומברס שבבעלותה. מה המשמעות עבור החברה ועבור מחזיקי מניותיה? ישראל, בית שמש

 

בשבוע שעבר הודיעה קומברס טכנולוג'י (CTI) כי בכוונתה לחלק לבעלי מניותיה כדיבידנד בעין את מניות החברה־הבת (100%) קומברס.

כיום, המשקיעים במניות CTI, שנסחרת בבורסה תחת הסימול CMVT, נהנים בנוסף על אחזקתה בקומברס גם מאחזקתה בחברות ורינט (52%) הציבורית וסטארהום (66.6%). אלא שבשונה מחברות אחזקות אחרות, מבנה האחזקות של קומברס אינו מאפשר לה ליהנות מסינרגיה כלשהי, שכן אין כל קשר עסקי בין החברות. פרט לדירקטוריונים של החברות, שכוללים בכירים ב־CTI מכורח אחזקותיה בהן, החברות־הבנות פועלות כישויות עצמאיות.

 

אז למה המהלך טוב ל־CTI? חלוקת הדיבידנד בעין תבוצע במחצית השנייה של 2012 על ידי רישומה של קומברס למסחר כחברה ציבורית שתזכה לסימול חדש, כאשר לא יהיה צורך בהנפקתה. CTI החליטה, ככל הנראה, על מהלך זה לאחר שכשלה בחודשים האחרונים למכור את קומברס כיחידה שלמה, או את פעילות אחת מהחטיבות שלה: בילינג (BSS), שירותי ערך מוסף (VAS) ומובייל אינטרנט (MI). במקביל, CTI תנסה למכור את אחזקותיה גם בוורינט ובסטארהום או לחלופין, לחלק את שתי החברות כדיבידנד בעין, בדומה למהלך שביצעה עם קומברס. החברות־הבנות שיפנו לדרך עצמאית יוכלו להסיר מעצמן את הסנטימנט השלילי שפקד את CTI מאז פרשת הבקדייטינג (תארוך אופציות לאחור). למעשה, על אף רישומה מחדש למסחר, הפרשה ממשיכה להעיב על CTI בדמות הוצאות נוספות שהיא משלמת לרואי החשבון שלה על עריכת הדו"חות מחדש.

 

לאחר חלוקת קומברס כדיבידנד בעין, CTI תמשיך להיסחר בבורסת נאסד"ק, אך בעלי מניותיה יחזיקו במקביל גם במניות קומברס, ועל המחזיקים יהיה להחליט אם הם מעוניינים להמשיך להחזיק בקומברס - חברה צומחת (אם כי פוטנציאל הצמיחה שלה לטווח ארוך עדיין מוטל בספק), רווחית ונקייה מחובות - או למכור את מניותיה לאחר פתיחת המסחר במנייתה ולקבל תמורתן מזומן. אלה שמחזיקים במניות CTI רק בשל רצונם להיות חשופים להשקעה בקומברס, יוכלו למכור את אחזקתם ב־CTI ולהמשיך להחזיק בקומברס.

 

לבעלי אורך רוח עדיף במצב זה להמשיך להחזיק גם ב־CTI ולהמתין למכירת אחת מהחברות־הבנות שלה, בתקווה ליהנות מאפסייד בדמות פרמיית שליטה שתיאלץ הרוכשת לשלם.

 

לשאלות למדור: hashura@calcalist.co.il

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x