$
בורסת ת"א

בלעדי ל"כלכליסט" - חובותיו האישיים של הירשברג: 60 מיליון שקל

בעלי האג"ח של מלרג ביקשו לחייב את מיכאל הירשברג, בעל השליטה לשעבר, לעמוד בהתחייבויותיה, אך קודמת להם רשימת נושים ארוכה, בהם גם רעייתו

מארק שון 07:0318.12.11

בשבוע שעבר הגישו בעלי איגרות החוב של מלרגבקשה לחייב את דירקטורים שכיהנו בחברה ואת בעל השליטה לשעבר והמנכ"ל הנוכחי, מיכאל הירשברג, בחובות החברה. אך למעשה הירשברג עצמו נמצא בהליכי כינוס אישיים, ומדו"ח שהגיע לידי "כלכליסט" עולה כי החובות האישיים שלו מסתכמים ביותר מ־60 מיליון שקל.

 

נגד הירשברג אישית הוגשו עד כה שתי בקשות להכריז עליו פושט רגל. את הראשונה הגיש שותפו לשעבר לעסק יוסי מלמד בדצמבר אשתקד בעקבות פסק בוררות שפסק נגד הירשברג 30 מיליון שקל, והבקשה השנייה הוגשה בינואר האחרון על ידי הבנק הבינלאומי בשל חוב של 14 מיליון שקל.

 

השופט איתן אורנשטיין דחה את ההתנגדויות שהגיש הירשברג, ובמרץ האחרון הוציא צווי כינוס נכסים ועיכוב יציאה מהארץ. עו"ד אלונה בומגרטן שהרבני מונתה לתפקיד המנהלת המיוחדת, וביום שלישי צפוי להתקיים דיון מכריע בבית המשפט המחוזי בתל אביב שבמסגרתו ישיבו הצדדים להצעתו של אורנשטיין להגיע להסדר כולל לסיום הסכסוך מול כלל הנושים.

 

מדו"ח שהוגש לאחרונה במסגרת התיקים והגיע לידי "כלכליסט" עולה כי החובות העיקריים של הירשברג הם למלמד ולבינלאומי, אך תביעת חוב מפתיעה הגיעה מכיוון רעייתו, אנה הירשברג, שדורשת 13.3 מיליון שקל בטענה שחלק מהנכסים שמומשו רשומים גם על שמה.

 

 

הירשברג מתגורר עם אשתו בבית בהרצליה, ועל הבית רשומה הערת אזהרה לטובת בנו עומרי. על עצם שהותו בבית טען השותף מלמד בבית המשפט כי "אף שניתן צו כינוס נגדו בגין חובות של עשרות מיליוני שקלים, הוא ממשיך להתגורר בווילה עם בריכה בהרצליה פיתוח ולנסוע במכונית יוקרתית".

 

הירשברג הוא הבעלים של רבע מהבית, שהוא למעשה שתי חלקות בגודל של יותר מ־2 דונמים שאוחדו לשש יחידות דיור ומגרש נוסף לבריכה. במרץ 2009 עברו הזכויות של הירשברג לבנו עומרי, וביוני 2010 חתם עומרי הירשברג על משכנתה לטובת הבנק, כדי להבטיח את החובות של אביו וחובותיה של אשתו אנה בגובה 12 מיליון שקל. מבקשת בנק לאומי למימוש השעבוד על הבית עולה כי שוויו הוא כ־6.3 מיליון שקל. זכויות בנכס נוסף הועברו בעסקת מתנה בשנת 2003 לבנו השני, עמית הירשברג.

 

להירשברג בית נוסף בהרצליה בבעלותם המשותפת של הירשברג ואשתו, ששועבד לטובת הבינלאומי והבנק נוקט הליכים למימושו. מבקשת הבנק עולה כי שוויו הוא כ־10 מיליון שקל.

 

הירשברג: "הכסף ירד לטמיון בעסקאות נפט"

 

ההליכים האישיים נגד הירשברג מתנהלים במקביל לאלה של מלרג, שהמסחר במניה שלה הושהה עד להודעה חדשה. בספטמבר 2010 נכנסה החברה להקפאת הליכים, ובחודש ינואר רכשה חברת ארקו החזקות את השליטה בחברה וכעת היא מחזיקה ב־51% מהמניות. באוקטובר האחרון החל נאמן החברה לחלק 47.9% ממניות החברה לנושים במסגרת הסדרי נושים. חלוקת המניות צפויה להסתיים השבוע וב־22 בדצמבר צפויה המניה לחזור למסחר.

 

מהבקשות שהוגשו לבית המשפט בעניין החובות האישיים של הירשברג עולה כי להירשברג היו בעבר זכויות בחברה ברזילאית שנמכרו לגיסו (בעל חברה לייעוץ כלכלי בברזיל). מהדו"ח של המנהלת המיוחדת עולה כי לשותפו לשעבר מלמד יש השגות לגבי שווי הנכסים והוא מבקש לבדוק ולחקור את הנושא, כולל את מעורבות גיסו של הירשברג. מלמד טוען כי בניגוד למה שהירשברג אומר נותרו לו נכסים בברזיל. מלמד טוען גם כי להירשברג יש כספים בקרדיט סוויס ובארה"ב, ואילו הירשברג, מהצד השני, טוען כי הכספים שהיו ירדו לטמיון בעסקאות ספקולציה על מחירי נפט.

 

המנהלת המיוחדת לנכסיו של הירשברג, עו"ד אלונה בומגרטן, טענה בדו"ח לבית המשפט כי "החקירה טרם הושלמה".

"טרם ניתן צו פשיטת רגל"

 

מעו"ד אודי גינדס המייצג את הירשברג נמסר: "נכון להיום טרם ניתן צו פשיטת רגל נגד הירשברג. אכן, מר הירשברג היה אדם אמיד ובעל נכסים, אולם אלו שועבדו ומומשו על ידו כדי להזרים הון למלרג. נכון להיום, הנכסים ירדו לטמיון והבתים בהרצליה בכינוס נכסים. החוב של הירשברג נובע מפסק בורר תמוה שניתן לטובת מלמד, שותפו לשעבר, שניתן ללא נימוקים. אף שהבורר קבע שדיווחיו החשבונאיים של מלמד לגבי הפרויקטים, שהיו בטיפולו, היו לא מדויקים, ואף שהחברה הגיעה לחדלות פירעון, מצא הבורר לנכון לחייב דווקא את הירשברג לשלם למלמד עשרות מיליוני שקלים בגין מניות חברה שקרסה. פסק בורר זה הוא הפסק שבגינו נפתחו הליכי פשיטת הרגל, והירשברג מתכוון לערער על כך בפני המנהלת המיוחדת שמונתה בתיק הפש"ר. תביעת האג"ח הנה כנגד חברת הביטוח שביטחה את נושאי המשרה של מלרג". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x