שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

קבוצת דלק תרשום רווח של 2.9-2.4 מיליארד שקל מרכישת השליטה בכהן פיתוח

קבוצת דלק רכשה 51.9% ממניות השליטה בכהן פיתוח תמורת 275 מיליון שקל ועם הרכישה היא תכיר בשליטה בשותפות אבנר לפי שווי השוק שלה; רכישת המניות תתבצע לפי שווי של 530 מיליון שקל - גבוה ב-47% משווי השוק בבורסה; בכך נפתחת בידי קבוצת דלק אפשרות לשלם דיבידנד ענק לבעלי המניות ובכללם יצחק תשובה שיוכל לשלם לבעלי האג"ח של החברה האחות - דלק נדל"ן

ליאור גוטמן 11:0801.12.11

רווח עצום לקבוצת דלק: קבוצת דלק, בניהולו של אסי ברטפלד ובשליטת יצחק תשובה (64.3% מקבוצת דלק), רכשה 51.9% ממניות השליטה בכהן פיתוח תמורת 275 מיליון שקל לפי שווי של 530 מיליון שקל - גבוה ב-47% משווי השוק של החברה הבוקר. מלבד הרווחים שיגרפו בעלי השליטה בכהן פיתוח, את הרווח הגדול ביותר תגרוף קבוצת דלק שתקבל רווח הון של 2.4 - 2.9 מיליארד שקל כתוצאה מהעסקה.

 

הסיבה לרווח ההון היא ששווי המניות של אבנר בספרי קבוצת דלק עומד על 828 מיליון שקל ועם רכישת השליטה, בהתאם לכללי החשבונאות, היא תרשום את החברה לפי שווי השוק שעמד הבוקר על 7.2 מיליארד שקל. 

 

בכך נפתחת בפני קבוצת דלק אופציה לתשלום של דיבידנד ענק לבעלי המניות ובראשם יצחק תשובה שייהנה מ-64.3% מהדיבידנד. אותו תזרים מזומנים יוכל לשרת את תשובה גם במקרה של דלק נדל"ן לאחר שהציע לבעלי דלק נדל"ן תשלום 250 מיליון שקל במסגרת הסדר החוב הכולל תספורת של כ-50% מהחוב למשקיעים שעומד על 2.1 מיליארד שקל.

 

פרט נוסף שמופיע בדיווח הוא האפשרות שנתונה בידי המוכרים לרכוש מניות של אבנר ודלק קידוחים מידי קבוצת דלק בשווי של 150 מיליון שקל. עם הקלוזינג ל העסקה, יינתנו למוכרים אופציות לרכישת השותפויות לפי המחיר במועד הקלוזינג. מחצית מהאופציות יוכלו להיות ממומשים חצי שנה לאחר הקלוזינג והמחצית השניה אחרי שנה. המשמעות היא שבמידה שמוכרים ירצו לרכוש את המניות - מחיר העסקה בפועל עבור קבוצת דלק יורד. 

 

ירדו מ-300 מיליון שקל

 

מה דעתך על מניית דלק קבוצה:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה
מה חושבים הגולשים ?
     
64% 5% 31%

כהן פיתוח מחזיקה ב־50% מהשותף הכללי בשותפות אבנר נפט וגז, ששותפה בכל מאגרי הגז שהתגלו או פותחו עד היום בישראל, לרבות ים תטיס (23%), תמר (15.625%) ולווייתן (22.67%).

 

בעלי השליטה בחברת חיפושי הגז והנפט כהן פיתוח דרשו סכום של 300 מיליון שקל בעבור מניותיהם בחברה, נחשף בעבר ב"כלכליסט". סכום זה ננקב על ידי גדעון תדמור, אחד מבעלי השליטה, בפגישות שקיים עם משקיעים פוטנציאליים בחברה.

 

בנוסף, החברה זכאית לתמלוג־על מאבנר. בין בעלי המניות בכהן פיתוח נמצא כאמור מנכ"ל דלק אנרגיה היוצא גדעון תדמור, מראשוני ענף הגז בישראל והאיש שאחראי, בין השאר, לשידוך בין נובל אנרג'י לדלק אנרגיה. פרט לתדמור (6.3%) מחזיקים במניות החברה גם אמו, חנה תדמור (18.8%); דודו, דוד כהן (19.2%); ורונה ארליצקי (6.7%), אף היא קרובת משפחתו של תדמור.

 

גדעון תדמור, שמכהן גם כמנכ"ל אבנר, צפוי להרוויח מהעסקה 17 מיליון שקל, חנה תדמור 51.7 מיליון שקל, 52.8 מיליון שקל ורונה אורליצקי 18.4 מיליון שקל. בכהן פיתוח טענו שמכירת השליטה בחברה היא מהלך של "חילופי דורות", שבמסגרתו ייכנסו בעלים והנהלה חדשים למגרש משחקי הגז.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x