שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בורסת ת"א

נכסים ובנין: הבונוסים היו מהירים מדי

בעת השלמת עסקה המוגדרת כטובה ומוצלחת, זוכים המנהלים לבונוסים מהירים עוד לפני שהוכיחה את עצמה. מנגד, עסקה שמתבררת ככישלון חרוץ לא מקזזת את שכרו של המנכ"ל וגם לא מפחיתה את הבונוס

לירוי פרי 07:0729.11.11

בקבוצת אי.די.בי של דנקנר, וגם בשאר חברות האחזקה הגדולות, סוגיית הבונוסים שנויה במחלוקת. בעת השלמת עסקה המוגדרת כטובה ומוצלחת, זוכים המנהלים לבונוסים מהירים עוד לפני שהוכיחה את עצמה. מנגד, עסקה שמתבררת ככישלון חרוץ לא מקזזת את שכרו של המנכ"ל וגם לא מפחיתה את הבונוס אותו

קיבל בגין אותה עסקה שנחשבה לכאורה כמוצלחת בתחילת הדרך.

 

כדי להמחיש את הטענה, נציג את שתי העסקאות המדוברות ביותר בקבוצת אי.די.בי – עסקת HSBC בניו יורק ועסקת הפלאזה בלאס וגאס. חודשיים בלבד לאחר רכישת בניין HSBC באפריל 2010, העניקה קבוצת נכסים ובנין בונוסים מיוחדים למנהלים שהובילו את העסקה בהיקף של 2.95 מיליון שקל. מתוך סכום קיבלו היו"ר רפי ביסקר והמנכ"לית סגי איתן בונוס של כ־900 אלף שקל כל אחד. תזמון הבונוס היה מהיר למדי, אך זאת כבר סוגיה נוספת. השאלה מרכזית הינה מדוע בונוסים והישגים הולכים יד ביד כאשר מדובר בעסקאות טובות, אך נפרדים זה מזה כאשר העסקה מוגדרת כשלילית.

 

עסקת הפלאזה בלאס ווגאס הוגדרה ככישלון עוד בשלהי 2008, אך מנהליו של דנקנר נתפסו פעם אחר פעם על פיסות של אופטימיות. אלא שכעת, לאחר מחיקה של קרוב למחצית משווי הקרקע, לא נותרה עוד אופטימיות ובדו"חות חברת הפרוייקט הוחדרה הערת "עסק חי" שמצביעה על אפשרות לאובדן הפלאזה כבר בחודשים הקרובים.

בהתבסס על עובדות אלו, ראוי שדנקנר ומנכ"ל קבוצת אי.די.בי, חיים גבריאלי, ישקלו להחדיר לתוכנית התגמולים בקבוצה את המונח בונוס שלילי. אם היו"ר ביסקר והמנכ"לית איתן קיבלו קרוב ל־2 מיליון שקל בגין הצלחת עסקה של כ־330 מיליון דולר, ראוי שיוותרו לפחות על אותו הבונוס, בגין כשלון עסקה של 1.2 מיליארד דולר.

בואו לדבר על השוק בפורום ספונסר >> 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x